Odwołuj się od decyzji ZUS!

Jeżeli czytasz ten wpis, to zapewne otrzymałeś decyzje odmowną od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mało tego z takim rozstrzygnięciem się nie zgadzasz i szukasz informacji co w takiej sytuacji zrobić. Niestety, jako jeden z wielu ubezpieczonych, borykasz się z tym samym problemem.

Mam jednak dla Ciebie dobrą informację – bardzo dobrze trafiłeś, bo tutaj będę pisał o wszystkim co wiąże się z odwołaniem od decyzji ZUS. Czyli o formie, terminie, sposobie wniesienia i wielu innych. Postaram się przekazać Ci wiedzę w najbardziej przystępny sposób. Tak abyś mógł ją praktycznie i skutecznie wykorzystać.

Ale musisz wiedzieć, że nie każda decyzja odmowna ZUS-u jest błędna, jakby z urzędu. Każda sprawa jest inna i wymaga odrębnego wyjaśnienia. Innymi słowy może się zdarzyć, że to organ rentowy ma rację i żadne odwołanie tego nie zmieni.

Nadto informację tutaj zawarte będą miały charakter ogólny. Mogą okazać się nie wystarczające, bo jak napisałem wyżej, każda sprawa jest odmienna. Różne są jej okoliczności faktyczne i prawne. Stąd nieraz konieczna może okazać się porada prawna u prawnika. Nie zapominaj o tym! W końcu nieznajomość prawa szkodzi.

Jest to mój pierwszy wpis ale już na wstępie zachęcam Cię do pisania odwołań. Nic Cię to nie kosztuje, bo jako ubezpieczony zwolniony jesteś z kosztów sądowych. Poza tym w postępowaniu przed sądem nie ma takich ograniczeń dowodowych jak przed organem rentowym. Dla przykładu przed sądem możesz powołać dowód z zeznań świadków, czego nie możesz zrobić w postępowaniu przed organem rentowym.

Stąd podsumowując póki co – odwołuj się od decyzji ZUS!