Zarzut wadliwości Prezesa ZUS

Ostatniego razu opisałem Ci wszelkie kwestie związane z postępowaniem wywołanym sprzeciwem od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Nadto przygotowałem dla Ciebie WZÓR sprzeciwu. Tyle, że nie wspomniałem nic o tym, że nie tylko Ty możesz odwołać się od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Takie prawo ma również Prezes Zakładu, który może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia i przekazać sprawę do rozpatrzenia komisji lekarskiej. Ma na to 14 dni od dnia wydania orzeczenia. Przy czym o zgłoszeniu takiego zarzutu  musisz być niezwłocznie powiadomiony przez właściwy Oddział ZUS. A to dlatego, że orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, co do którego zgłoszono zarzut wadliwości, nie może stanowić podstawy wydania decyzji. Taką moc będzie miało dopiero orzeczenie komisji lekarskiej. Podobnie jak przy wniesieniu sprzeciwu od orzeczenia. Poza tym w postępowaniu wywołanym zarzutem stosuje się takie same zasady, jak w sytuacji wniesienia sprzeciwu. Szeroko je opisałem tutaj.

Wniosek stąd taki, że nawet gdy orzeczenie lekarza orzecznika jest dla Ciebie korzystne, to Prezes ZUS także może próbować je podważyć. Z kolei interesujący jest scenariusz, w którym Prezes Zakładu wnosi zarzut wadliwości orzeczenia, które jest dla Ciebie niekorzystne. Niemniej z ostrożności proponuję Ci jednak nie liczyć na taką aktywność Prezesa Zakładu 🙂

I na koniec dla bardziej wnikliwych krótki, acz dający do myślenia, wyciąg z podsumowania raportu przygotowanego przez Departament Statystyki ZUS nt. „Orzeczenia Komisji Lekarskich ZUS wydanych w 2012r”. Niestety za rok ubiegły takiego raportu jeszcze nie opublikowano.

4. Podsumowanie

1. W 2012 r. komisje lekarskie ZUS wydały 86,4 tys. orzeczeń, co stanowiło 10,0% ogółu orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie.
3. Z ogólnej liczby orzeczeń wydanych w 2012 r. przez komisje lekarskie 74,6 tys., (tj. 86,4%) orzeczeń wydano w związku z wniesieniem sprzeciwu, 8,6 tys. (tj. 10,0%) w związku ze zgłoszeniem zarzutu wadliwości, 0,4 tys. (tj. 0,5%) w związku z jednoczesnym wniesieniem sprzeciwu i zgłoszeniem wadliwości, natomiast 2,7 tys. (tj. 3,1%) skierowanych na podstawie trybu zwierzchniego nadzoru Prezesa ZUS lub na podstawie postanowienia sądu.
4. Komisje lekarskie w wyniku przeprowadzonych badań wydały 20,0 tys. orzeczeń zmieniających ustalenia lekarza orzecznika, czyli 23,1% ogółu wydanych orzeczeń.

Pod tym adresem możesz pobrać całość raportu.


Komentarze

Zarzut wadliwości Prezesa ZUS — 28 komentarzy

 1. Witam,
  06 czerwca miałam komisję lekarska w celu przedłużenia świadczenia rehabilitacyjnego. Po badaniu lekarz orzecznik wydał pozytywna opinię o przedłużeniu świadczenia na kolejne 3 miesiące. Niestety tydzień później otrzymałam kolejne wezwanie na badanie ale teraz przez komisję lekarską. Wygląda na to, że Prezes ZUS zgłosił zarzut wadliwości orzeczenia ale ja nie dostałam żadnego pisma informującego mnie o tym. Czy wezwanie na kolejną komisję na konkretny dzień można uznać za powiadomienie mnie o sprzeciwie. A jeśli komisja lekarska nie przyzna mi świadczenia to co robić? pisać sprzeciw do orzeczenia komisji lekarskiej i czekać na ponowna komisję czy pozostaje już droga sądowa? trochę się w tym wszystkim pogubiłam 🙁

  Pozdrawiam
  Aneta

  • Witam,
   otrzymane wezwanie na komisję lekarską można traktować jako zarzut wadliwości Prezesa ZUS. Od wydanego w tym trybie orzeczenia komisji, a dokładniej wydanej na podstawie tego orzeczenia decyzji, przysługiwać będzie odwołanie do sądu, a nie kolejny sprzeciw. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze można zadzwonić do swojego Oddziału ZUS i podając numer akt podpytać co się dzieje w sprawie.
   Pozdrawiam.

  • Witam mam pytanie bylam na komisji o swiadczenie reh pani orzecznik omowila.Zastanawiialam sie czy pisac odwolanie i wtedy otrzymalam pismo z zus gdzie poinformowano mnie ozarzucie wadliwosci mam 2komisje.Czy teraz dostane swiadczenie

   • Witam,
    wszystko zależy co orzeknie komisja lekarska. Komisja lekarska może orzec tak jak orzecznik, ale może również ustalić, że jest Pani niezdolna do pracy. Innymi słowy, należy cierpliwie zaczekać na orzeczenie i decyzję ZUS.
    Pozdrawiam
    Krzysztof Bogusz.

 2. Witam, jaki jest status prawny osoby która ma orzeczenie lekarskie od lekarza zus o przyznaniu zasiłku a jednocześnie wezwana jest na komisje bo uznano wadliwość tego orzeczenia?
  Czy w momencie podtrzymania decyzji przez komisje , okazuje sie ze jest bezprawnie na zwolnieniu?
  Czy ZUS przez pracodawcę zapłaci za okres do komisji lekarskiej?
  Czy pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie za to, że tej osoby nie ma w pracy skoro nie otrzymał decyzji z ZUS? A więc wynika ze ta osoba poprostu przestała chodzić do pracy?
  pozdrawiam

  • Witam,
   w zakresie Pani pytania odsyłam m. in. do art. 53 Kodeksu pracy. Poza tym porady prawne są płatne, o czym już kilkukrotnie pisałem, stąd jeżeli chciałaby Pani uzyskać szczegółowej pomocy i zarazem wyczerpującej proszę o skorzystanie m. in. z formularza kontaktowego lub maila dostępnych na stronie PORADY PRAWNE. Z kolei wszelkie informację na blogu mają charakter bezpłatny tj. wzory pism, także z omówieniami i wszystkie artykuły.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 3. lekarz orzecznik zus wystawil orzeczenie “jest pan całkowicie niezdolny do pracy” do 20.02.2015.jest to data kiedy nabywam uprawnien emerytalnych.po tygodniu otrzymałem skierowanie na badanie które przeprowadzi komisja lekarska zakładu.podpisala starszy inspektor.w pouczeniu jest napisane o zarzucie wadliwości które zgłasza prezes zus.to kto o tym decyduje.pozdrawiam

 4. Witam,
  w dniu 30.09.14 lekarz orzecznik wydal decyzję o przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego na 5 miesięcy i skierował na rehabilitację stacjonarną. Jednak dziś otrzymałam pismo z ZUS datowane na 08.10.14, że wniesiono zarzut wadliwości i sprawa została skierowana do komisji lekarskiej. Pytanie – czy będę wezwana na komisję czy decyzja w mojej sprawie może być wydana “zaocznie”? Pani w oddziale ZUS powiedziała mi jedynie, że może być np. tak, że zostanie to rozpatrzone bez mojej obecności i świadczenie może być tak samo skrócone, odebrane, jak i przedłużone. Czy rzeczywiście tak może być? Ile ZUS ma na to czasu? Jeśli decyzja będzie odbierające przyznane świadczenie, do kogo się odwoływać? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

 5. otrzymałam pismo zgłoszonym zarzucie wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika . Co to oznacza dla mnie?? Co mam teraz robic??

  • Witam,
   jeżeli otrzymała Pani informację o zgłoszeniu zarzutu wadliwości, to należy oczekiwać na wezwanie na komisję lekarską ZUS lub od razu na orzeczenie komisji lekarskiej ZUS. Zarzut wadliwości jest odwołaniem składanym przez Prezesa ZUS w razie powzięcia wątpliwości co do treści orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika ZUS. Co ważne, komisja lekarska może orzekać zaocznie, tak więc możliwe jest, że nie będzie Pani wzywana do stawienia się przed komisję tylko od razu otrzyma Pani treść orzeczenia.
   Pozdrawiam.
   Ryszard Stolarz

 6. witam jak mam napisac odwolanie moze zaczne wszystko odpoczatku dostalam od orzecznika zus calkowita niezdolnosc do pracy ale to sie nie spodobalo Prezesowi Zus wiec przyslali mi pismo o wadliwosci i skierowali mnie na komisje do Gdanska tam komisja nie stwierdzila żadnej niezdolnosci do pracy jak mam napisac odwolanie od decyzji mam przepracowane 5 lat i choruje od 2004 r na padaczke i od 2013 r na cukrzyce czy naprawde jestem zdolna do pracy/? czy to tylko chory wymysl orzecznika zus??????????????

  • Witam,
   na blogu może Pani skorzystać z bezpłatnego wzoru odwołania lub może Pani przesłać na maila (sekretariat@kancelariars.pl) skany posiadanych dokumentów i zlecić odpłatne sporządzenie owego odwołania. Przez dokumenty rozumiem orzeczenie lekarza orzecznika zus, komisji zus, decyzji zus, zaświadczenia o stanie zdrowia oraz pozostała dokumentację medyczną.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 7. Witam,mój mąż był na komisji w zus w szczecinie ponieważ prezes zus w koszalinie zgłosił zarzut wadliwości orzeczenia.Komisja lekarska przyznała rentę i przysłali orzeczenie ,ale znowu coś nie pasuje panu prezesowi.Czy decyzja komisji nie jest więc ostateczna?

  • Witam,
   na podstawie orzeczenia komisji Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje i dopiero ten dokument (czyli decyzja) stanowi o tym, czy świadczenie zostało przyznane, czy też nie. Co do działania Prezesa ZUS, to oprócz możliwości zgłoszenia zarzutu wadliwości Prezes sprawuje nadzór nad orzekaniem o niezdolności do pracy, w tym kontrolę orzeczeń komisji lekarskich ZUS. Być może więc w tym trybie wszczęta została dodatkowa kontrola.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 8. A zus mnie oszukal mam raka i sztuczne jelito a zus mi karze isc do pracy a ja nie mogę pracowac bo gdy bym pracowala to by mi sztuczne jelito peklo przy drobnym wysilku czy to jest prawo jak zus traktuje ludzi ciezko chorych na nie uleczalna chorobe jak rak

  • Dzień dobry,
   bardzo mi przykro, ale pozostaje Panu odwołać się do sądu. Na stronie bloga może Pan bezpłatnie pobrać wzór odwołania. Ewentualnie zapraszam do kontaktu mailowego.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 9. Witam….walczę z ZUS już od kwietnia 2014roku i końca nie widać sprawa od ubiegłego roku jest w Trybunale Konstytucyjnym i Kancelarji Prezydenta RP ,zus pozbawił mnie renty socjalnej jestem po operacji naczyniaka mózgu wady wrodzonej ,mam czekać na wznowe krwawienia w mózgu ocenił sąd ,miłosierdzia nie ma w tym wyroku!

 10. Witam
  W dniu 07.07.2017 lekarz orzecznik po zbadaniu mnie wydal decyzję o częściowej niezdolności do pracy na kolejne 3 lata. Następnie 27.07.2017 otrzymałam pismo z ZUS datowane UWAGA na 24.07.2017 że wniesiono zarzut wadliwości i sprawa została skierowana do komisji lekarskiej. Pytanie – czy nie przekroczono terminu 14 dni zgodnie z art. 14 ust. 2d ustawy z dnia 17 grudnia 1998. Czy mogę coś w tej sytuacji zrobić? Dodam jeszcze, że dziś otrzymałam skierowanie na badanie przez komisję lekarską zakładu na 7 sierpnia. Bardzo się denerwuje, a emocje sięgają zenitu. Z góry dziękuję za pomoc.

  • Witam,
   przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale ostatnie 2 tygodnie byłem na urlopie.
   Proszę na maila sekretariat@kancelariars.pl przesłać skan orzeczenia lekarza ZUS oraz informację o złożonym zarzucie i ew. orzeczenie komisji ZUS (o ile takowe Pani otrzymała już). Informuję jednak, że porady prawne są odpłatne. Jedynie wstępne zapoznanie i wycena są bezpłatne.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 11. Jak rozumieć sedno tej ustawy;ustawa

  z dnia 10 lutego 2017 r.

  o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw-że po 10 latach od wydania decyzji ZUS nie odbierze renty stałej?pozdrawiam teo

 12. Przecież nie wierzę że są ludzie którzy są zdrowi a udajá chorych co ten zus wyprawia nieraz człowiek nie ma siły chodzić do lekarzy i jest chory a oni tylko papiery papiery przecież można chodzić do lekarza w każdym mieśącu a być zdrowym jak ktoś chce udawać to najpewniej tego pilnuje nie ma bezstronności czemu nie ma komisji nad komisja zus jak lekarz orzecznik może wydać mylna decyzje jak mozepracujac 30 w zusie nie znać się na orzekaniu komisja wydaje orzeczenia przede wszystkim nie korzystne dla ubezpieczonych chory człowiek mósi walczyć długo przed sądami powinny być podsłuchy w pokojach będziemy my ubezpieczeni walczyć o to słyszałam że lekarze niektórzy się śmieją z ludzi to jest nie do pomyślenia rozmawiają swobodnie o niektórych przypadkach a jest ochrona danych osobowych praktycznie państwo w państwie zus to jedna rodzina dla siebie dobrzy a my to dla nich trąd okropnie przykre napiszmy zbiorowy protest bo tak nie może być niech ktoś zacznie kontrolować tę placówkę bo to nie jest świątynią nie tykalna tylko placówka utrzymująca się z podatków ubezpieczonych do dzieła niech wiedzą że jest jeszcze jakieś prawo które broni człowieka do komisji pana jakiego ten człowiek wie co robi wtedy skończą się te łzy ludzi którzy nieraz umierają bo nie starcza im siły walki z systemem

 13. Trzymajcie się biedni ludzie bardzo to wszystko przykre sama jestem ciężko chora od 19 lat i walczę z zusem bo my musimy walczyć z zusem chorzy walczyć bez pieniędzy z głodowymi rentami 750 zł.a za mieszkanie i medja600 zł. Płacić i jakby się było zdrowym to najpewniej by się siedziało na takich rentach mnie aż rozpiera do pracy a nie mogę chodzić ale orzecznik mi powiedziała niech pani wystawa co pani żartuje wstałam ale ból przy tym miałam jakby czołg po mnie przejechał no widzi pani dało się no tak ale jakim kosztem?dlatego życzę cierpliwości bo to może wam pomóc i optymizmu dużego kocham was wszystkich tych co jesteście strudzeni bo wy będziecie Boga oglądać a to jest najpiękniejsze czego można doznać a tu żądza ci co mogą ale zapomnieli że wszyscy będziemy osadzeni według swoich uczynków i wszyscy musimy umrzeć

 14. Jestem po operacji ginekologicznej mam również problemy urologiczne, czuję się źle.Staralam się o świadczenie recharehabilitacyjne lecz otrzymałam orzeczenie lekarza orzecznika ZUS: Brak okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego. Co to oznacza? Ja naprawdę źle się czuję i nie mam sily na powrót do pracy.Co mam w tej sytuacji zrobić?

 15. Witam, od 2005 roku choruję na schizofrenie paranoidalną, w 2005 wyjechałem do irlandii i tam dostałem w 2015 rente inwalicka , ze wzgledu na to że pracowąłem w polsce irlandia wysłąła dokumenty tez na polska rente, dokumenty te zagineły, w 2018 złozyłem wniosek o polska rente dolaczylem wszelka dokumentacje w tym i dokumnety z irlandzkiego ubezpieczyciela jak rowniez o stanie zdrowia w chwili obecnej, dzis dostałęm decyzje ze ozecznik przyznał mi grupe inwalicka umiarkowany, i tam troche namieszął w datach w uzasadnieniu, i jednoczesnie dostałem pismo o prezesie ktory sklada zarzalenie , wiec nie rozumie czy to znaczy ze bede musial jechac na komisj e lekarska do polski czy ta komisja odbedzi esie zaocznie ? bo juz pogubilem si ew tych przepisach polskich w irlandii jest inaczej

 16. Dzień dobry. Staram się o rentę z tytułu choroby zawodowej (łokieć tenisisty obustronny) lekarz orzecznik stwierdził że mogę nadal pracować w zawodzie i wydał orzeczenie o zdolności do pracy, ale zgłoszony został zarzut wadliwości do tego składam sprzeciw i czekam na komisję,
  Czy z choroba zawodową układu ruchu można pracować fizycznie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.