Odwołanie od decyzji ZUS – wzór

Przygotowałem dla Ciebie wzór odwołania od decyzji ZUS, który możesz także pobrać na stronie BAZA WIEDZY. Opracowałem je na podstawie odwołań, które dotychczas wykorzystuję w praktyce. Niemniej musisz wiedzieć, iż jest to tylko i aż wzór, bowiem z jednej strony dzięki temu z większą swobodą samodzielnie sporządzisz takie pismo, ale z drugiej strony w każdej osobnej sprawie powinieneś je odpowiednio zmodyfikować. To znaczy, że w zależności od przedmiotu sprawy jedne wnioski dowodowe znajdą zastosowanie, a inne nie. Tak samo jak różna będzie treść uzasadnienia. Raz bardziej, a raz mniej obszerna i oparta na innym stanie faktycznym i prawnym. Mimo tego starałem się w uwagach zaznaczonych kolorem czerwonym wskazać dosyć szerokie spektrum zastosowania przygotowanego wzoru. Mam więc nadzieję, że okażę się to dla Ciebie przydatne 🙂

Dodatkowo informuję, iż odświeżyłem stronę BAZA WIEDZY. A to z zamysłem o większej przejrzystości i użyteczności tego miejsca na moim blogu. Zauważyłem bowiem, że stosunkowo często właśnie tam zaglądasz.

Jednocześnie w związku z przygotowaniem wzoru odwołania od decyzji ZUS dodałem dwa orzeczenia sądowe o tym jaka powinna być prawidłowa forma, treść oraz tryb wnoszenia odwołania od decyzji organów rentowych.


Komentarze

Odwołanie od decyzji ZUS – wzór — 5 komentarzy

 1. Witam,
  Przebywam na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 2011r. Wcześniej byłem na świadczeniu rehabilitacyjnym od 2010r. Obecnie komisja lekarska ZUS kolejny raz odmówiła mi prawa do dalszej renty. Powiem tylko, że właściwie cały czas walczę z ZUS. Np od VI.2012 do VI2014 miałem rentę przyznaną po walce w sądzie i oczywiście powoływani byli w toku postępowania biegli sądowi. Sąd przyznał rentę. Następnie od VII. 2104 do VII2017 rentę przyznał ZUS w normalnej procedurze. W VI.2017 wystąpiłem ponownie z wnioskiem o prawo do dalszej renty – mam wiele chorób przewlekłych, leczenie nie daje rezultatu i ciągle muszę być pod opieką lekarzy. Komisja lekarska ZUS i tym razem odmówiła mi prawa do renty więc znowu będę występował na drogę sądową. Moje pytania:
  1)Czy poprzedni wyrok sądu przyznający mi rentę ma jakiekolwiek znaczenie gdy będę się teraz odwoływał? Czy jest sens się na jego sentencję i uzasadnienie w odwołaniu powoływać?
  2)Czy korzystne opinie biegłych sądowych oraz opinie uzupełniające z poprzedniego postępowania będą miały znaczenie dla kolejnej sądowej sprawy i czy w odwołaniu jest sens je przytaczać?
  Choroby oczywiście są cały czas te same i właściwie stan zdrowia z wiekiem to mi się pogarsza, więc jest to typowe kolejne cudowne “uzdrowienie mnie” przez orzeczników z ZUS.

 2. Witam,
  W moim wypadku inne osoby figurują w składzie komisji lekarskiej, która badała mnie w dniu 22.09.2017r. a zupełnie inne (za wyjątkiem dr T. D) w składzie komisji lekarskiej w przesłanym mi orzeczeniu komisji lekarskiej z dnia 24.10.2017r. Orzeczenie komisji było podstawą do odmowy mi prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Stąd wynika, że za wyjątkiem doktora T. D. inni członkowie komisji lekarskiej mnie badali a zupełnie inni członkowie komisji lekarskiej, którzy w ogóle nie uczestniczyli w badaniu i nie widzieli mnie na oczy orzekali w decyzji będącej podstawą do pozbawienia mnie prawa do dalszej renty! Czy w tym wypadku można mówić o naruszeniu przepisów prawa przez ZUS a jeśli tak to jakich?

  • Witam,
   pytanie czy czasami nie był Pan badany przez lekarzy konsultantów. Poza tym, komisja lekarska nie musi przeprowadzać bezpośredniego badania i może orzec zaocznie, na podstawie zgromadzonej w aktach dokumentacji medycznej. Nade wszystko, aby ustalić ewentualne naruszenie przepisów postępowania to należałoby przejrzeć akta w ZUSie i ustalić skąd różnice w składzie komisji. Z pewnością można o tym wspomnieć w treści odwołania, a nawet trzeba.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam,
    Dziękuję za odpowiedź. No konsultanci różni a jakże byli. Akta w ZUS przejrzałem i nie ma tam żadnej wzmianki skąd wzięły się inne osoby w składzie komisji. Podniosę to w odwołaniu.

 3. Witam,
  W sierpniu tego roku mój bratanek przebywał na zwolnieniu lekarskim, ktore zostało wystawione po rozwiązaniu stosunku pracy.ZUS przysłał po 3 miesiącach decyzję odmowną przyznania zasiłku chorobowego z powodu nie dostarczenia przez bratanka wypełnionego druku Z-10, który został wysłany przez organ rentowy ale korespondencja niestety nie dotarła. Czy można w uzasadnieniu odwołania podać powód nie otrzymania pisma z ZUS? Listy z ZUS nie są przesyłane listem poleconym, a niestety w naszym rejonie korespondencja ginie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.