Komisja lekarska ZUS też może “uzdrowić”

Szczerze mówiąc dotychczas miałem wątpliwości czy komisja lekarska ZUS może orzec na niekorzyść ubezpieczonego. Zdaje się nawet, że kiedyś ktoś pytał się mnie co na ten temat sądzę. Postanowiłem więc poszukać informacji na ten temat. W efekcie po zgoła krótkich poszukiwaniach znalazłem całkiem przełomowe wyjaśnienie. Mianowicie w komentarzu do art. 14 ustawy o emeryturach i rentach z FUS napisano tak:

“Zaznaczyć należy także, że komisja lekarska, rozpoznając sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika, nie jest związana zakazem reformationis in peius, co jest konsekwencją przyjęcia jednolitych dla obu instancji orzeczniczych w ZUS standardów orzecznictwa lekarskiego.”

Dla niewtajemniczonych już spieszę z wyjaśnieniem co znaczy “zakaz reformationis in peius”. Jest to specyficzna instytucja prawna, która obowiązuje np. w postępowaniu karnym i oznacza zakaz pogarszania sytuacji skazanego w postępowaniu odwoławczym. Tymczasem w postępowaniu przed ZUS w sprawie ustalenia niezdolności do pracy zakaz ten oznaczałby zakaz pogarszania sytuacji ubezpieczonego w postępowaniu odwoławczym (czyli po wniesieniu sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS). Z powyższego wynika jednak, że zakaz ten nie obowiązuje !!! Stąd komisja lekarska ZUS ma prawo pogorszyć Twoją sytuację po rozpatrzeniu wniesionego sprzeciwu

Przykład:

Lekarz orzecznik ZUS ustalił w orzeczeniu, że jesteś częściowo niezdolny do pracy. Nie zgadzając się jednak z treścią orzeczenia wniosłeś sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, domagając się ustalenia całkowitej niezdolności do pracy. Tymczasem komisja lekarska ZUS po rozpatrzeniu sprzeciwu ustaliła, że “nie jesteś niezdolny do pracy”.

A czemu o tym piszę? Bo zapewne nie jeden z Was pisał sprzeciw do komisji ZUS nie zastanawiając się w ogóle nad tym czy komisja może orzec mniej korzystnie niż lekarz orzecznik. Podczas gdy należy przed tym dokładnie rozważyć czy rzeczywiście sprzeciw jest zasadny, tj. czy posiadane dokumenty, obiektywny stan zdrowia, błędy orzecznicze lekarza orzecznika lub naruszenie standardów orzecznictwa lekarskiego uzasadniają zmianę orzeczenia.

Oczywiście powyższe nie dotyczy sytuacji, gdy lekarz ustalił, że jesteś zdolny do pracy, bowiem nie ma co tutaj pogarszać. Choć zapewne chciałbyś, aby takie orzeczenie było zgodne z prawdą. Jednak przypuszczalnie nie jest skoro znalazłeś się w sytuacji oko w oko z wymiarem orzeczniczym ZUS.


Komentarze

Komisja lekarska ZUS też może “uzdrowić” — 131 komentarzy

 1. Jestem własnie w takiej sytuacji złożyłam wniosek o zasiłek rehabilitacyjny, ze względu na kontynuację leczenia psychiatrycznego. Lekarz orzecznik nie przyznał mi świadczenia, ale zaznaczył, że naruszona sprawność organizmu uniemożliwia wykonywanie pracy zgodnie z poziomem posiadanych kwalifikacji dodam lekarz psychiatra. Komisja lekarska składająca się z lekarza chorób wewnętrznych, lekarza rehabilitacji, lekarza pediatrii doszła do wniosku, że w/w dysfunkcja nie ogranicza zdolności do pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami. Powiem tak mam już dość tej szarpaniny bo w końcu wyląduję z jakąś ciężką nerwicą w szpitalu psychiatrycznym, ale z drugiej strony mam ochotę zobaczyć co na to powiedziałby sąd.

  • Witam,
   pozostaje więc skierować odwołanie do sądu i wnioskować o biegłych o specjalizacjach odpowiednich do Pani schorzeń. Nadto można, a nawet trzeba zarzucić, że w składzie komisji nie było żadnego specjalisty w zakresie psychiatrii, czym można próbować podważać wiarygodność jej orzeczenia. I na tej podstawie wnioskować o zmianę decyzji i przyznanie świadczenia. Odnośnie wpływu schorzenia na sprawność organizmu i możliwość wykonywania pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami, to już należy poczynić głębszy wywód, zapewne poparty orzecznictwem. Jednak do tego potrzebne jest zapoznanie się z całością zgromadzonych dokumentów, w tym medycznych.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • Choroba podobno ma przebieg lekki 😉 Ale jest innym poważny problem. Od wczorajszego dnia czyli od momentu przyjęcia listu poleconego, choć jak twierdzi inny pracownik ZUS obsługujący portal ZUS-owski już od dnia kiedy skończył mnie się zasiłek chorobowy czyli 08.09.2014 roku nie mam prawa do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Nie muszę dodawać co to oznacza jeśli wciąż korzystam z opieki specjalistycznej. Tu jest pies pogrzebany ZUS ma takie przepisy, że osoby, które chcą odwołać się do sądu z powodu nie przyznania zasiłku chorobowego lub rehabilitacyjnego tracą prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Wyjściem jest możliwość zgłoszenia do ubezpieczenia przez współmałżonka, lecz nie ma już takiej możliwości jeśli żyje się w związku partnerskim. Dziwi mnie, że do tej pory nikt nie zwrócił na to uwagi, przecież osoba chora pozbawiona ubezpieczenia zdrowotnego naraża się na olbrzymie koszty leczenia. Jestem zmuszona zarejestrować się w PUP jako osoba zdrowa chcą podjąć od razu pracę zgodnie z kwalifikacjami, w ten sposób będę ubezpieczona i może uda mnie się wyzdrowieć zanim dostanę jakieś oferty pracy, lub podejmę pracę i znowu pójdę na zwolnienie. To jest jakiś absurd, ale jeśli człowiek zdecydował się zostać w tym kraju to nie powinno go nic dziwić.

 2. Witam.
  Jestem w takiej samej sytuacji jak Pani Katarzyna. Lekarz orzecznik uzależnił swoją decyzję odnośnie przyznania prawa do zasiłku rehabilitacyjnego brakiem dokumentów o które Zus miał wystąpić a tego nie zrobił. Przez ponad miesiąc nie mogłam się leczyć bo nie miałam prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Odwołałam rehabilitacje i wszystkie wizyty u specjalistów.Nie jestem zamężna wiec nie miał mnie kto ubezpieczyć. Złożyłam sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika. Na badanie komisji lekarskiej zabrałam wszystkie dokumenty a tu o dziwo Komisja lekarska stwierdziła ze nie interesują ich żadne dokumenty z przebiegu leczenia podczas zasiłku chorobowego tylko badania od momentu jego zakończenia do dnia wstawienia się na komisję właśnie z tego czasu kiedy nie mogłam się leczyć. Z wielkim trudem zarejestrowałam się w Pup ponieważ zus na zaświadczeniu napisał ze trwa postępowanie odwoławcze a to dla pracowników Pup jest równoznaczne z z brakiem gotowości do podjęcia pracy. Zostaje mi tylko odwołanie do sądu ale nie wiem czy jest sens. A co do absurdów to ten kraj jest ich pełen. A o to kolejny. Zus wysyła orzeczenie komisji lekarskiej z całym opisem przebiegu leczenia na zasiłku chorobowym i innymi danymi medycznymi listem zwykłym powodując tym samym możliwość zaginięcia dokumentu a pracownik zusu twierdzi ze takie maja procedury i wg nich nie są to dane podlegające ochronie wg ustawy.

 3. Witam, chciałbym dowiedzieć się o możliwość odwołania bądź sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS po terminie terminu 14 dni. Orzeczono mi całkowitą niezdolność do pracy. Decyzję podjęto w kwietniu 2014 roku, jednak mój stan zdrowia uległ w tym czasie znaczącej poprawie na tyle, że chciałbym ponownie rozpocząć życie zawodowe. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam,
   istnieje możliwość złożenia sprzeciwu do komisji ZUS po terminie ale aby został rozpatrzony dodatkowo należy w nim zawrzeć wniosek o przywrócenie terminu. Trzeba jednak wykazać, że przyczyny niezachowania terminu były od Pana niezależne, a całość okoliczności stanowiły tzw. uzasadniony przypadek. Przy czym nic nie stoi na przeszkodzie aby rozpoczął Pan życie zawodowe, pobierając jednocześnie rentę. Ewentualnie wysokość osiąganych przychodów z tytułu zatrudnienia spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie wypłaty przyznanego świadczenia.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 4. Witam Pana.
  Mam pytanie techniczne. Złożyłem sprzeciw od decyzji od lekarza orzecznika i w tej chwili czekam na decyzję. Sprzeciw złożyłem 23.12.2014r, i zgodnie z przepisami ZUS ma 14 dni na odpowiedź. Moje pytanie dotyczy tego czy do tego terminu wliczane są święta 25.12; 26.12; 01.01?

  Pozdrawiam

  Piotr

  • Witam,
   zgodnie z § 3 pkt 1 w związku z § 10 pkt 3 rozporządzenia w sprawie orzekania o niezdolności do pracy (dostępne w BAZIE WIEDZY) oddział Zakładu w wyznaczonym terminie kieruje osobę, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, na badania przeprowadzane przez lekarza orzecznika, lekarza konsultanta, psychologa, na badania dodatkowe lub na obserwację szpitalną. Innymi słowy nie obowiązuje w tym przypadku żaden inny termin, jak ten ustalony przez ZUS (niestety).
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam,

    dziękuję za informację. Liczę się z tym, że ZUS może mnie wysłać na dodatkowe badania, konsultacje. Jednak, bardziej chodzi mi o to, czy do terminu odpowiedzi na sprzeciw wliczane są dni wolne takie jak wymieniłem wyżej, czy też nie. Nie wiem po prostu czy termin na odpowiedź ze strony ZUS-u minął 06.01.2015 czy też 09.01.2015?? Nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi i nie wiem czy jeśli odpowiedź ZUS-u będzie np. datowana na 08.01.2015 mam prawo to podważyć czy też nie?

    Będę wdzięczny za informację.

    Pozdrawiam

    Piotr

    • Witam. Mam takie pytanie. 01.03.2016 mija 182 dzień przebywania na chorobowym. Złożyłam wniosek o świadczenie rehabilitacyjne, gdyż wymagam dalszego leczenia oraz czekam na artroskopie kolana. Lekarz orzecznik 08.02.2016 wydał decyzję odmowną. Piszę właśnie sprzeciw. Pytanie moje jest następujące: co zrobić gdy mój sprzeciw nie zostanie rozpatrzony do dnia 01.03.2016 ? Wtedy powinnam wrócić do pracy ?

 5. Witam ,będę ponownie stawał na komisję lekarską zus obecnie jestem na rencie ,przez ostatnie pół roku trochę dorabiałem na umowę -zlecenie i nie wiem czy tym sobie nie zaszkodziłem ,czy komisja lekarska zwraca na to uwagę ,mój stan zdrowia nie pozwala mi podjąć pracy na cały etat .Jeżeli ktoś się orientuje bardzo proszę oodpowiedz

 6. Witam dziś stawałam na komisji o uszczerbek na zdrowiu po wypadku w pracy. Mam Złamany krąg th6 W kręgosłupie… przez to mam utrudnione nawet codzienne sprawy nie mówiąc już o pracy jaką wykonuje: a mianowicie pracuje na magazynie na kompletacji. Niestety nie przyznano mi uszczerbku na zdrowiu… chce odwołać się do tej decyzji… ktoś może mi doradzić jak to napisać i zrobić?

 7. Witam!

  Przyznam szczerze, mimo tego, że dużo czytam na takie tematy, wciąż wielu rzeczy nie rozumiem (chyba w tym rzecz). Od 17 roku życia choruję na cukrzycę typu I. Jest to choroba, z której już nie wyjdę. Początkowo przyznano mi prawo do renty. Podjęłam się studiów dziennych, na których również musiałam stawić się na komisji, w celu przedłużenia prawa do renty socjalnej. Wówczas lekarz wypisał mi takie orzeczenie do lutego br. W lutym akurat uzyskałam tytuł inżyniera i podjęłam się kontynuacji studiów na stopniu mgr. Wczoraj miałam “przyjemność” uczestniczyć w kolejnych badaniach lekarskich, które miały orzec moją zdolność/niezdolność do pracy. Pani doktor powiedziała mi, że nie mam na co liczyć, bo uzyskałam już wyższe wykształcenie, a w dodatku nie mam żadnych powikłań cukrzycowych, co oznacza, że renta już mi się nie należy. Oczywiście mam zamiar odwoływać się od tej decyzji, jednak chciałabym dowiedzieć się o realne szanse na wygranie takiej sprawy. W mojej opinii, jestem osobą chorującą, wymagającą stałej opieki specjalistów, nie jestem zdolna do pracy, ponieważ dzienny tryb studiów mi na to nie pozwala (przedstawiłam nawet zaświadczenie o nauce). W tej chwili zostałam osobą, która nie ma środków na egzystencję oraz na zakup potrzebnych leków oraz sprzętu medycznego. Nie mam ubezpieczenia (niestety nie mogę dopisać się do ubezpieczenia rodziców), przez co tracę możliwość opieki medycznej. Ma Pan może dla mnie jakieś istotne wskazówki?

  Pozdrawiam

 8. Witam
  Ja to mam problem dopiero to co dzieje się w tym Państwie jest niedorzeczne otóż lekarz orzecznik ZUS przyznał mi przy wypadku przy pracy 5% z czego te 5% było minimalną oceną a najwyższą 30% czyli jest duża rozbieżność po czym złożyłem sprzeciw i komisja lekarska w składzie 3 osobowym stwierdziła mi 0 % i zabrali mi wszystko nie mogę tego pojąć i w to uwierzyć że jedni podważają opinię drugich to po co jest lekarz orzecznik powinna być tylko komisja skoro on się nie nadaje masakra co ja mam teraz robić czy jest sens odwołać się do sądu czy od razu do prawnika udać ? Czuje się OSZUKANY dwa orzeczenia każde inne i jedna decyzja to Obłęd !

  • Witam,
   rzeczywiście wygląda to na jakieś nieporozumienie skoro lekarz orzecznik ustala jedno a komisja lekarska drugie. Jednak tak jak pisałem, komisja lekarska może też orzec na niekorzyść ubezpieczonego w porównaniu do orzeczenia lekarza orzecznika. W Pana przypadku odwołanie wydaje się wskazane. Jednak jakie wnioski dowodowe, twierdzenia i zarzuty podnieść można ustalić po zapoznaniu się z całością dokumentacji. Jeżeli chciałby abym Panu pomógł proszę o wysłanie na maila skanu wszystkich dokumentów. Oczywiście może Pan też na własną rękę sporządzić odwołanie, nawet do protokołu w oddziale ZUS. Do tego na blogu ma Pan do pomocy wzór odwołania. Od Pana zależy tylko i wyłącznie chęć skorzystania z pomocy prawnika czy też nie.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam, podpinam się pod temat pana Grzegorza, na skutek wypadku w pracy utraciłem część słuchu na jedno ucho po pęknięciu błony bębenkowej, miałem złamany obojczyk, złamane 4 żebra i zwichnięcie stawu barkowego. Lekarz orzecznik na podstawie dokumentacji przyznał mi 10% (w uzasadnieniu 5 za źle zrośnięty obojczyk i 5 za zespół bólowy zwichniętego stawu). Odwołałem się od tej decyzji i po ponownym stawieniu się przed 3 osobową komisją…zostało mi 5% (zabrano za zwichnięto bark). Chciałbym odwołać się do sądu ale mam kilka wątpliwości. Po pierwsze, czy każdy prawnik ma uprawnienia bądź kompetencje do reprezentowania mnie w tej sprawie, po drugie zamierzam podjąć pracę za granicą (po wypadku mnie zwolniono z dotychczasowej) i obawiam się jak to będzie, gdy przyjdzie czas rozprawy. Czy muszę być na niej osobiście czy może mnie tylko reprezentować prawnik? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Witam,
     kwestię tego kto może być pełnomocnikiem w postępowaniu cywilnym, jakim jest postępowanie wywołane wniesieniem odwołania od decyzji ZUS, reguluje art. 87 kodeksu postępowania cywilnego. Stąd wynika m. in. że pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawna. Ponadto, w Pana sprawie kluczowe będą badania przez biegłych sądowych, na które będzie musiał się Pan stawić osobiście. Z kolei, co do obecności na rozprawie w Pana interesie powinna być obecność na rozprawie. Nie jest ona obowiązkowa i może być Pan zastępowany przez pełnomocnika, ale lepiej osobiście stawić się na posiedzeniu sądu.
     Pozdrawiam,
     Krzysztof Bogusz.

   • 31.01.2018 lekarz orzecznik ZUS przyznał mi 5 procentstałego uszczerbku spowodowanego skutkami wypadku przy pracy .Dzisiaj dostałam pismo z ZUS ze mam powtórnie jechać na komisję bo został zgłoszony zarzut wadliwosci orzeczenia lekarza o rzecznika ZUS. Czy to jest możliwe proszę o odpowiedz

    • Witam,
     ZUS ma prawo zgłosić zarzut wadliwości i przekazać sprawę do komisji lekarskiej ZUS. Podobnie Pani ma prawo odwołać się do komisji, wnosząc sprzeciw do komisji ZUS.
     Pozdrawiam
     Krzysztof Bogusz.

 9. Witam, dziś stanęłam na komisji lekarskiej. Po przeprowadzeniu badania lekarz orzecznik stwierdził, iż badana jest z naruszeniem sprawności organizmu, co potwierdza badanie przedmiotowe oraz dostarczona dokumentacja medyczna, dysfunkcja ma charakter przewlekły, wymagam kontroli ambulatoryjnej, ale jestem zdolna do pracy. Dodam, że jestem po operacji kręgosłupa i własnie czeka mnie reoperacja. Czy odwołąnie ma sens?? Proszę mi doradzić !

 10. Witam,
  Moja mama prowadzi działalność gospodarczą. Od kilku miesięcy była na chorobowym gdyż stwierdzono u niej dysplazję stawu biodrowego, zwyrodnienie panewki biodrowej. Lekarz ortopeda wpisał ją w kolejkę oczekujących na endoprotezę biodra. Od stycznia od pierwszego dnia chorobowego była dwukrotnie wzywana na komisję lekarską ZUS. Za pierwszym razem orzecznik uznał że ma prawo jak najbardziej chorować gdyż jej przypadłość naprawdę utrudnia życie (chodzenie, schylanie się, podnoszenie czegokolwiek), mama chodzi o kuli by odciążyć biodro. Jej działalność gospodarcza jest związana z pracą leśną dla Lasów Państwowych. Dzisiaj na komisji stanęła przed tym samym orzecznikiem co za pierwszym razem. Wstrzymał jej chorobowe bo nie ma przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku kiedy nawet nie zapytał z czym jest związana jej praca. I teraz moje pytanie, czy od takiego orzeczenia można się odwołać? Przecież mama nie pójdzie do pracy by być z pracownikami by chodzić po lesie o kuli kiedy każdy krok boli, nie wspominając o jeździe autem, które w wypadku prowadzenia działalności jest konieczne. Czy można odwołać się od takiego czegoś? by uznali, że przynajmniej do momentu wymiany biodra ona może chorować lub być na zasiłku chorobowym?
  Pozdrawiam
  Marta

  • Witam,
   można odwołać się od takiego orzeczenia. Mianowicie każdej osobie badanej przez lekarza orzecznika ZUS przysługuje sprzeciw do komisji ZUS w terminie 14-u dni od dnia doręczenia orzeczenia. Następnie w ustalenia przez komisję, że rację miał lekarz orzecznik można się jeszcze odwołać do sądu. Na blogu znajdzie Pani wzory jednego i drugiego pisma. Ponadto w razie chęci szerszej pomocy zapraszam do kontaktu poprzez np. mail.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 11. Witam
  Chcę się odwołać od orzeczenia z ZUS w związku z ubieganiem się o rentę z tytułu niezdolności do pracy.Pół roku temu tj. 24.11.2014r dostałam orzeczenie z ZUS i w treści dwa ppkt:
  – Jest Pani niezdolna do pracy
  – W związku z rokowaniem odzyskania zdolności do pracy, istnieją okoliczności uzasadniające ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, na okres 6 miesięcy, licząc od daty wyczerpania zasiłku chorobowego.
  Następnie dostałam drugie orzeczenie (stawałam na komisję drugi raz) i dostałam orzeczenie z ZUS i w treści jeden pkt:
  – Nie jest Pani niezdolna do pracy
  Mimo iż przez to pół roku schorzeń mi nie ubyło a przybyło. Na dodatek jestem po operacji na zaćmę i przez m-c muszę prowadzić oszczędzający tryb życia a zasiłek kończy mi się dzisiaj. Według Zusu to chyba ozdrowiałam. Mam rozrusznik, padaczkę, niewydolność nóg, zwyrodnienia kręgosłupa, chorobę Renaud, arytmię, zwyrodnienia stawów. Proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Anna

  • Witam,
   w takim przypadku należy się sprzeciwić do komisji ZUS. Na blogu znajdzie Pani wzór sprzeciwu do pobrania m. in. w BAZIE WIEDZY. Z kolei jeżeli chciałaby Pani, abym napisał taki sprzeciw, to na maila proszę przesłać skan dokumentów. Co do “ozdrowienia”, to niestety ostatnio praktyką ZUS jest odbieranie świadczeń. Nie pozostaje nic innego jak zawalczyć o swoje.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam

    Tak też zrobiłam. Napisałam odwołanie wzorująć się w ogólnych zarysach na wzorze odwołania umieszczonym przez Pana na stronie. Dokument złożyłam dzisiaj w Zus-e oczywiście za potwierdzeniem na kopii. Dziękuję i Pozdrawiam. Anna

    PS. Napewno dodam wpis po otrzymaniu kolejnego orzeczenia po komisji.

 12. A nie lepiej wytknąć, lekarzom, komisji oraz biegłym nierzetelność na podstawie przeprowadzonych przez nich badań iż jak powinno wyglądać na podstawie podręczników medycznych? Nieścisłości wytykać, wtedy można z większym prawdopodobieństwem udowodnić poświadczenie nieprawdy, nierzetelność itp. Sam walczę z ww instytucją, bo każdy chce mnie po drodze uzdrowić. Pytanie do autora bloga: Czy niektóre przypadki orzeczeń ZUS, biegłych, nie naruszają przypadkiem podstawowych praw człowieka?

 13. Dostawałem rentę na przez 3 lata przez orzecznika zus potem byłem na komisji lekarskiej we Wrocławiu i stwierdzili że nie jestem całkowicie niezdolny do pracy natychmiast napisałem sprawę do sądu i wygrałem po 18 miesiącach i dostałem wyrównanie 🙂

 14. Witam, Panie Krzysztofie mój pierwszy wniosek o rentę zakończył się przyznaniem mi świadczenia rehabilitacyjnego na 8 miesięcy, które niebawem się kończy. Wiem, że mogę się teraz starać o jego przedłużenie o kolejne 4 miesiące, ale czy mogę zamiast wniosku o przedłużenie świadczenia, złożyć ponownie wniosek o rentę już teraz (czyli po 8 m-c reh.)? W ocenie mojego lekarza nie rokuję powrotu do pracy, a świadczenie rehabilitacyjne z założenia przyznawane jest osobom, które rokują. A może złożyć wniosek o ponowne ustalenie stopnia niezdolności do pracy? Nie wiem, proszę o poradę, dziękuję, kłaniam się.

  • Witam,
   może Pan złożyć wniosek o rentę jeżeli z dokumentów i sugestii lekarzy prowadzących wynika, że dalsze leczenie nie rokuje odzyskania zdolności do pracy. Zresztą już z treści par. 7 pkt 2 rozporządzenia w sprawie orzekania o zdolności do pracy wynika, że lekarz orzecznik powinien w sytuacji gdy osoba ubiegająca się o świadczenie rehabilitacyjne nie spełnia warunków wymaganych do uzyskania tego świadczenia (czyli np. nie rokuje odzyskania zdolności do pracy przy założeniu kontynuowania leczenia), orzec o niezdolności do pracy tej osoby lub ewentualnie o celowości jej przekwalifikowania zawodowego.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 15. Witam, od dwóch lat choruję na przewlekłą białaczkę szpikową. Starając się o rentę w 2013 roku dostałam całkowitą niezdolność do pracy ale nie otrzymałam świadczeń, ponieważ nie miałam przepracowanych 5 lat. Podjęłam pracę mając orzeczenie o umiarkowanym stopniu niezdolności do pracy, w tym roku ponownie stanęłam na komisję ZUS-owską. I wczoraj ten sam lekarz orzecznik wystawił mi decyzję, iż nie jestem niezdolna do pracy, mimo, iż moje wyniki pogorszyły się, a dotychczasowe leczenie nie przynosi efektu. Stwierdził, że ponieważ pracuję to nie może dać mi renty, ale gdybym nie pracowała to uzyskam ją od razu. Mam w pracy koleżankę, która pracując otrzymała to świadczenie. Nie rozumiem tego, czy ktoś może orientuje się w przepisach prawnych w tym zakresie? Chciałabym się odwołać, a mam na to 14 dni tylko.
  Bardzo proszę o pomoc.

  • Miałem (a nawet mam) podobny przypadek. Od 1999 (czyli czyli 17 lat) jestem po przeszczepie szpiku kostnego w związku z przewlekłą białaczką szpikową. Wystąpiły u mnie powikłania po przeszczepie dające podstawę do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy. Przez cały ten czas miałem orzekaną niezdolność na okres 3 lat. Tak było do ostatnie wizyty u lekarza orzecznika ZUS, który mimo przedłożonej dokumentacji medycznej stwierdził, że “nie jestem całkowicie niezdolny do pracy”. A dlaczego? Ponieważ podjąłem zatrudnienie. Tutaj należy wspomnieć, że lekarz ten w rozmowie ze mną stwierdził, że faktycznie jestem całkowicie niezdolny do pracy, ale ma problem w wydaniu decyzji bo podjąłem zatrudnienie i musi się skonsultować z przełożonym, a decyzję otrzymam pocztą. Po dwóch dniach otrzymałem decyzję z adnotacją jak wyżej. Oczywiście złożyłem sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Stanąłem na komisję, a teraz czekam na ich decyzję już od 10 dni. Zobaczymy co orzekną.
   W konkluzji należy wspomnieć, że nie warto przyznawać się do podjęcia zatrudnienia, bo to rodzi zawsze komplikacje (oni i tak nie mają żadnej dostępnej wiedzy na temat czy my pracujemy czy nie, a nawet dokumentacji dokładnie nie czytają).Po prostu zmuszają nas do tego zaistniałe sytuacje, pewnego rodzaju biurokracja i niejasne przepisy prawne

   • Witam,
    co prawda jest możliwość wykonywania pracy i otrzymywania renty z tytułu niezdolności do pracy, ale w czasie starania się o to świadczenie rzeczywiście ma to negatywne konotacje. Przeto, jednym z warunków podjęcia pracy jest właśnie zdolność do pracy. Podobnie zresztą jak zarejestrowanie się w Urzędzie Pracy, o czym już w komentarzach kilkukrotnie pisałem.
    Pozdrawiam
    Krzysztof Bogusz.

 16. Nasz Pan Krzysztof ma zupełną rację-Komisja ZUS może orzec jak chce-lepiej, gorzej bądź pozostawić bez zmian. Uprawnienia z poziomu orzecznika I instancji…Nieraz trzeba przystanąć i zastanowić się(jak ja teraz) czy ryzykować i modlić się by w ramach autokontroli nie zmienili zdania…
  Czytaj:
  http://www.zus.pl/files/k070308.pdf

  12)Jeżeli komisja lekarska ZUS – w przypadkach, o których mowa w pkt. 7, 8 i 11 – orzeknie, iż zainteresowany jest zdolny do pracy, orzeczenie to stanowić będzie podstawę do wydania decyzji o wstrzymaniu wypłaty świadczenia na bieżąco w myśl art. 134 ust. 2 pkt 2. W razie ustalenia przez komisję lekarską ZUS niższego stopnia niezdolności do pracy albo braku niezdolności do samodzielnej egzystencji – w przypadkach, o których mowa w pkt. 7 i 8 – należy wydać decyzję o zmniejszeniu wysokości świadczenia na bieżąco w myśl art. 134 ust. 3. W przypadkach tych nie ma zastosowania art. 138. W razie ustalenia przez komisję lekarską ZUS wyższego stopnia niezdolności do pracy lub wydania orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji, wyrównanie świadczenia przysługuje nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku, nawet jeżeli wniosek o świadczenie został zgłoszony przed dniem 1 stycznia 2005 r. (gdyż orzeczenie komisji lekarskiej ZUS jest wyjaśnieniem ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji).

 17. Witam.

  Mam pytanie zus przyznał mi rentę na
  2 lata.

  Lekarz prowadzący po upływie chorobowego 182 dni wystawił druk o świadczenia rehabilitacyjne. Nie chciałem iść na rentę tylko właśnie na te świadczenia.

  Czy jest możliwość odwołania od tej decyzji.

  Chciałbym wrócić do pracy a nie interesuje mnie renta.

  Jest tylko jeden problem nie odwołałem się w terminie 14 dni.

  Dostałem decyzję z zus.
  Napisali jeżeli pan uważa że niniejsza decyzja nie jest zgodna z przepisami lub stanem faktycznym może wnieść odwołanie za pośrednictwem oddziału ZUS do sądu rejonowego sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

  Chciałbym się dowiedzieć czy jest sens się odwoływać

 18. Witam. W jakim terminie ZUS powinien powołać komisję lekarską celem rozpatrzenia sprzeciwu od orzeczenia i ponownego przebadania wnioskodawcy ?

  • Witam,

   co do terminu posiedzenia komisji wypowiadałem się już w innym komentarzu. Tutaj wklejam jego treść: ” niestety nie ma przepisu, który regulowałby w jakim terminie oddział ZUS kieruje na badanie przez komisję lekarską. W rozporządzeniu w sprawie orzekania o niezdolności do pracy w par 3 ust. 1, który do komisji lekarskiej stosuje się odpowiednio poprzez par 10 ust. 3, jedynie zapisano, że oddział Zakładu w wyznaczonym terminie kieruje osobę na badania. Z tego wynika, że termin ustala każdorazowo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym należy pamiętać, że do postępowania przed organem rentowym stosuje się kodeks postępowania administracyjnego, w którym co do zasady organ powinien załatwiać sprawy bez zbędnej zwłoki (art. 35 kodeksu postępowania administracyjnego w zw. z art. 123 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych i art. 124 ustawy o emeryturach i rentach z FUS).”

   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 19. Pisze Pan często o możliwości odwołania się do Sądu. Jakie są koszty w razie przegrania sprawy: tj. postępowania sądowego, powołania biegłego przez Sąd, koszty pełnomocnika ZUS-u i inne o których nie wiem. Do kiedy można wycofać pozew bez narażenia się na koszty?

  • Ubezpieczony w postępowaniu sądowym jest zwolniony z kosztów sądowych. Innymi słowy, nie ponosi kosztów postępowania, powołania biegłego czy ew. pełnomocnika ZUS.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 20. Po dwudziestu pięciu latach przebywania na rencie dostałem z Departamentu wezwanie na komisję lekarską, zaznaczę że pod koniec 2010 r miałem wznowę choroby po 23 latach obecnie po leczeniu chemioterapią i radioterapią jestem w remisji terapia zakończyła się w 2011 r, czy komisja może mi odebrać rentę a w razie gdy to zrobi to gdzie mam się odwołać zaznaczę jeszcze, że już byłem wzywany do konsultanta od którego nie dostałem odpowiedzi tylko kolejne wezwanie na komisję, od 1999r. miałęm stałą rentę całkowicie niezdolny do pracy

 21. Witam.
  Jestem, a właściwie byłam rencistką prawie 20 lat, teraz jestem już szczęśliwą emerytką. Jeżeli mogę coś doradzić z własnego doświadczenia, to proszę zgłaszać się na wszelkie komisje. Jeżeli ZUS zabierze rentę, proszę się odwoływać do Sądu – bezwzględnie. Ważne jest dla komisji aby pacjent leczył się na bieżąco, a ściśle mówiąc składał wizyty, szczególnie w poradniach, które opiekują się Panem. Nikogo tam nie obchodzi, że leczył się Pan kiedyś i na coś, dla takiej komisji liczą się wizyty u lekarza “na bieżąco”. Proszę więc zbierać dokumentacje medyczną, od wszystkich lekarzy jakich Pan odwiedza, niezależnie od tego czy mają związek z choroba na którą dostał Pan rentę. Człowiek się starzeje, taka nasza natura i chorób nie ubywa a przybywa, a w przyszłości przysłowiowy “zwykły ból głowy” może okazać się poważna chorobą, a przynajmniej może pomóc przełamać opory lekarza komisji orzekającej, ponieważ “ciągnie się od wielu lat”. Jeszcze raz apeluję do wszystkich pacjentów, którzy mieli, mają lub w przyszłości mogą mieć do czynienia z komisjami ZUS o zbieranie “autoryzowanej” czyli uwierzytelnionej dokumentacji medycznej od każdego lekarza. Panie Janku nie wiem w jakim jest Pan wieku, ale w większości wypadków, jest taki niepisany przepis, że rencistom, którym brakuje do osiągnięcia wielu emerytalnego 5 lat, komisje ZUS-owskie nie odbierają już renty.
  Jeszcze jedna ważna sprawa! Nikt, z pytających nie wspomina o Komisji PFRON, na którą też należy zgłosić się “równolegle” podobnie jak na ZUS-owską. Tam określają grupę inwalidzką, nie jest to dochodowa sprawa, ale można pojechać za darmo, albo za niewielką opłatą do sanatorium, uzyskać pomoce ortopedyczne i inne. Dla mnie oba orzeczenia czyli ZUS i PFRON-u spowodowały przed Sądem, kiedy ZUS chciał zabrać mi rentę, że Sąd odrzucił orzeczenie ZUS-u i przyznał mi rentę na kolejne lata, a samo to, że walczyłam w Sądzie i nie dam się ZUS-owi łatwo “spławić” skutkował tym, że wzywano mnie na kolejne komisje, ale już nie próbowano odebrać renty.

 22. witam, mam prośbę dziś lekarz orzecznik ZUS ustalił iż mój Tata z zdiagnozowanym chłoniakiem grudkowym w stopniu IV B po chemoterapii w 2013- Nie ma możliwości całkowitego wyleczenia chłoniaka grudkowego,iż jest zdolny do pracy .Mam zamiar odwołać się od decyzji tylko nie wiem jak proszę o pomoc . MAJA

  • Witam,
   może Pani skorzystać z wzoru sprzeciwu, który jest dostępny w Bazie Wiedzy lub w lewym panelu bloga. Wzór jest całkowicie bezpłatny. Ponadto może Pani przesłać skan dokumentów na maila sekretariat@kancelariars.pl i zlecić odpłatnie sporządzenie takiego pisma. Wówczas potrzebne będą: orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, data odebrania orzeczenia, dokumentacja medyczna, w tym zaświadczenie o stanie zdrowia oraz krótki opis historii choroby.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 23. Jestem w podobnej zdaje się sytuacji, przy czym nie wiem, czy aby zgodnej z prawem.
  Otóż w 2013 Komisja Lekarska ZUS ustaliła za początek niezdolności do pracy okres między 2002 a 2012. (Dziś wiem, że bierze się pod uwagę tylko ten rok 2012) – ale do rzeczy – z kolei kolejna komisja w identycznej sprawie ale w roku 2016 stwierdziła początek niezdolności do pracy w 2015.
  Korzystając z okazji zapytam, czy jest możliwym, by odwołując się do Sądu Pracy za pośrednictwem ZUS uzyskać niezdolność do pracy od 2001 jeśli między tym rokiem a 2016 przepracowałem 1 rok?
  Bardzo by mi zależało na odpowiedzi.

  Pozdrawiam
  Roman

 24. Witam,
  super stronka 🙂 a teraz do rzeczy : 182 dni chorobowego konczy mi się 25 marca, ponieważ zakład pracy polizył i zle (do 9 lutego) tym sposobem do Orzecznika ZUS trafiłam 11go lutego w celu uzyskania zasilku rehabilitacyjnego .Inforuję, że leżałam na odziale psychiatrycznym od 13go XI do 11go XII z kodem F33 -depresja nawracająca,dalsze leczenie u psychiatry z kodem F-41.2.Do tego choruę M-10,M-15,M-47,G-54G-55,E-78,K-29,K-21 i takie ody miałam na zwolnieniach lekarskich.
  Pani Orzecznik- neurolog ,po badaniu, powiedziała,że nie ma nic przeciwko przyznaniu mi zasiłku (ale muszę iść po zwolnienie wsteczne od 10-go co uczynłam ) ale… powiedziala mi ,że GÓRA może mnie wezwać na konultację psychiatryczn ,chociaż przy takich papierach nie powinna…to byl czwartek a w piątek … telefon z ZUS-u ,żebym stawiła się 16-go na konsultację i pytanie – czy to znaczy, że nie dostanę zasiłku ???
  14go marca mam rehabilitację dzienną na dnę moczanową i skierowanie na rehabilitację dzienną na rwę kulszową,
  Biorę leki : Aserti,Miansec,Lorafen,Estazolan,Romazic,Polvetic,Adnuric i inne doraznie.
  Proszę o jakąś informację co robić? starasznie się boję, że nie dostanę tego zasiłku a jak pracować po takich lekach? jestem księgową i mam 50 lat
  pozdrawiam Laura

 25. Witam,
  Piszę Pani o konsultacji, wnoszę, że lekarz orzecznik ZUS, który Panią badał, przed wydaniem orzeczenia, chcę zapoznać się z opinią konsultanta – lekarza psychiatry. To standardowa procedura. Bez obaw. Pomoże ona zapewne lekarzowi orzecznikowi w określeniu na ile miesięcy przyznać Pani świadczenie rehabilitacyjne. Pozdrawia, Tomasz

  • Ale też istnieje możliwość – uzupełniając Pana wypowiedź, że jeśli nie istnieje szansa powrotu do zdrowia w okresie świadczenia rehabilitacyjnego wyda orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy. Tak było w mym przypadku.

 26. Witam,
  bardzo dziękuję za odpowiedz i słowa otuchy 🙂 Trochę się uspokoiłam … Dziś mam tę konsultację na 14stą godzinę ,napiszę co i jak .
  pozdrawiam Laura

 27. Witam ponownie dziiaj ,tak jak obiecałam odzywam się ,nie było najgorzej na tej konsultacji ,psychiatra pisala co jej mowiłam i czekać 2 tygodnie na orzeczenie.
  pozdrawiam Laura

 28. Witam,i bardzo proszę o odpowiedź.
  Mój mąż w 2009 r.uległ ciężkiemu wypadkowi drogowemu -połamana miednica i nogi.Ostatnio przez powikłania wysiadł mężowi kręgosłup,przepuklina w dwóch miejscach. od tamtego czasu był na wznawianych co pół roku rentach.W listopadzie 2014 przyznano mu rentę na dwa lata,po czym zadzwoniła pani z oddziału zus,że wzywają go na komisję.Lekarze orzecznicy nawet go nie przebadali,jeden w trakcie”wywiadu”jadł kanapkę i stwierdzili że nie jest niezdolny do pracy .Odwołaliśmy się do sądu,oczywiście byli biegli sądowi ale zus odwołał się od decyzji biegłych z Warszawy i 7 grudnia ubiegłego roku woziłam męża do Lublina na ponowne przebadanie biegłych.Do tej pory nie mamy informacji od biegłych.Nie mówiąc o kolejnym terminie rozprawy.
  Po tak długim okresie jesteśmy finansowo na dnie.Czy mąż mógłby podjąć jakąś pracę bez negatywnych skutków dla sprawy.

 29. A czy w ogóle zdarzyło się, że komisja orzekła na korzyść pacjenta? Po przeczytaniu powyższych przypadków, nie wiem czy warto składać jakiekolwiek odwołanie.
  Jestem instruktorem fitness, byłam na zwolnieniu z powodu złamania kości ogonowej. Państwowa rehabilitacja nie dała żadnej poprawy, wiec zaczęłam prywatną u osteopaty. Ten stwierdził, że przyczyną moich dolegliwości w okolicy kości ogonowej są napięte mięśnie dna miednicy, które są w takim stanie ponieważ zrobiły się zrosty po cięciu cesarskim , które rozrególowały prace mięśni w całej miednicy,co powoduje bardzo duże dolegliwości bólowe. Diagnoza postawiona pod koniec okresu zwolnienia chorobowego. Tak więc zanim zdążyłam doprowadzić się do stanu używalności, byłam zmuszona złożyć wniosek o świadczenie rehabilitacyjne. Niestety p.doktor nie interesowalo zaswiadczenie od osteopaty i blizna po cc, która jest przyczyną moich dolegliwości i być może pęknięcia kości ogonowej. Co śmieszniejsze jej badanie polegało na osłuchaniu stetoskopem i sprawdzeniu ruchomości w stawach biodrowych. Decyzja – brak niezdolnosci do pracy, poniewaz stwierdzony podczas badania uraz struktur nerwowo-miesniowo-kostnych jest niewielki. Gdyby moja praca polegala na siedzeniu, to ok. Jednak biorac pod uwage, ze w pracy musze przez wiele godzin intensywnie cwiczyc, i byc w pełni sprawna, jej decyzja zdaje sie byc niedorzeczna. Nie mniej jednak zastanawiam się czy jest jakikolwiek sens składać to odwołanie. Stwierdzam, że lekarze nie mają zielonego pojęcia o związku przyczynowo skutkowym między naruszeniem mięśnii i powiezi a strukturami kostnymi. A opinia tych którzy wiedzą i się tym zajmują ich nie obchodzi.

  • Witam,
   oczywiście zdarzyło się i zdarza się, że komisja orzeka na korzyść ubezpieczonego. Jednak należy pamiętać, że każda sprawa jest inna, tudzież jej okoliczności faktyczne i prawne. Jeżeli orzeczenie lekarza jest niekorzystne to moim zdaniem trzeba spróbować i napisać sprzeciw. Innej drogi do przekonania się o stanowisku komisji nie ma. Na blogu wielokrotnie pisałem, że warto się odwoływać i takowe zdanie podtrzymuję 🙂
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 30. Czy ta komisja zleca jakieś dodatkowe badania lub konsultacje. Czy staje się z tą dokumentacją którą się już ma?

  • Komisja może zlecić dodatkowe badania, także przez lekarza konsultanta. Mało tego, może Pani w treści sprzeciwu zawnioskować o takie czynności.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • U mnie sprawa wyglądała ostatnio tak: najpierw 182 na chorobowym, po chorobowym i rocznym świadczeniu rehabilitacyjnym zakład mnie w końcu zwolnił, bo chciałam iść na zaległy urlop za 2.lata i dokończyć leczenie więc zwolnili mnie przez pocztę bez odprawy…przy rutynowych badaniach i laboratoryjnych okazało się, że niestety byłam “podleczona”, ale przez leki wysiadły inne narządy i zaczęło się leczenie stanów zapalnych i nawrót reumatycznych schorzeń i ortopedycznych…znowu 182 dni i wniosek od traumatologa na świadczenie rehabilitacyjne. wezwano mnie na dwie komisje w jednym dniu: zasadności ostatniego zwolnienia chorobowego i o świadczenie. na 1.przyznano mi zasadność chorobowego i że jestem chora. po 2.godzinach na komisji o świadczenie…ozdrowiałam! orzekała mnie (jak potem się okazało) internistka. Kazała mi siedzieć cicho i tylko odpowiadać na pytania, “bo i tak mnie nie słucha!!”. nie interesowała jej żadna historia choroby ani wyniki badań, tomografii i rezonansu, ani zlecone konsultacje, rehabilitacja, wyznaczone wizyty i termin najbliższy zleconych badań, hospitalizacji i następnie wyznaczonej już artroskopii. wrzeszczała na mnie i krytykowała lekarzy specjalistów. stuknęła mnie 2x młotkiem (a nie była neurologiem!) i stwierdziła “nie jest pani niezdolna do pracy” i że mogę nadal wykonywać tę samą pracę, a z pracy zwolniono mnie 31.sierpnia!!! odwołałam się, opisałam łagodnie zachowania sfrustrowanej orzeczniczki, załączyłam kilka nowych wyników i kopii skierowań i z trwającej rehabilitacji i mam stawać na komisję 31.marca….słyszałam, że z powodu poszukiwań pieniędzy na 500+ ludzi się “uzdrawia” na siłę…zobaczymy…

    • Witam,
     przykro czytać takie historie, ale choć nie powinny mieć miejsca ciągle się zdarzają. Mam nadzieję, że w Pani przypadku badanie przez komisję lekarską odbędzie się już w normalnych warunkach, a najlepiej jak zakończy się oczekiwanym przez Panią orzeczeniem. Tego ostatniego nie przesądzam, bo jak tradycyjnie już powtarzam, nie znam szczegółów sprawy, a zwłaszcza zgromadzonej dokumentacji. W ostateczności pozostanie jednak droga sądowa, a na blogu dostępny bezpłatnie wzór odwołania.
     Pozdrawiam
     Krzysztof Bogusz.

   • Panie Krzysztofie, taka sytuacja. Skończyło się zwolnienie, złożyłam o świadczenie rehabilitacyjne, lekarz orzecznik orzekł na niekorzyść moją. Miałam 14 dni na odwołanie do komisji, w tym czasie mój stan zdrowia pogorszył się. Trafiłam do lekarza, który od razu dał skierowanie do szpitala. Jutro składam w zusie zaskarżenie decyzji orzecznika razem z tym skierowaniem, ale to też potrwa pewnie ze 2 tyg zanim zostanę wezwana na komisję. W ciągu tego miesiąca nie bylam przecież na zwolnieniu ani nie chodzilam do pracy, bo nie bylam w stanie, czy to znaczy, że nie byłam i nie jestem w tym czasie ubezpieczona? Jeśli tak, to jak mam się położyć do szpitala? I czy jeśli komisja orzeknie tym razem na moja korzyść, to czy zostanie mi to wyrównane do momentu skończenia zwolnienia?

 31. Dzień dobry wiem że wpis dotyczy czego innego trochę ja chcę zapytać o odwrotną sytuację .Jeśli lekarz orzekający wydał decyzę iż nie ma niezdolności do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym to czy takie orzeczenie jest pełnomocna i wystarcza do tego aby pracodowca dopuścił do pracy?(czego nie chce zrobić ) i czy w tym przepadku musi być potwierdzenie od wojewódzkiej komisji medycyny pracy?
  Będę wdzięczna za odpowiedź

 32. Dzień dobry
  w Poznaniu nie ma komisji lekarskiej tylko grupa starych babci na emeryturach dorabiających……………podobne do byłego ORMO milicjantów na emeryturach…………ich doświadczenie i wiedza urąga wszelkim obowiązkom służby lekarza wobec pacjenta, mając zakaz pracy wydany przez lekarza medycyny pracy i potwierdzenia leczenia wraz z wypisem ze szpitala to dla tej grupki starych babci nie jest podstawą do otrzymania renty…………życzę tym babcią by ich dosięgły moje choroby i by również cierpiały tak jak ja muszę pracując. Pozdrawiam wszystkich chorych cierpiącym którym też odmówiono….. cierpienie nie jest wieczne bo przychodzi ta chwila…………ale pamięć będzie wieczna !

 33. Witam
  Po trwającym 182 dni chorobowym z powodu depresji – złożyłam wniosek o zas. rehabilitacyjny. Lekarz orzecznik Zus przyznał mi zas na 4 miesiące od ustania zas. chorobowego ale 3 dni potem dostałam pismo o wadliwości tego orzeczenia i sprawa została skierowana do komisji lekarskiej, na której też się już stawiłam. Ta jednak wydała decyzję odmowną.
  Proszę o pomoc – co teraz powinnam zrobić. Lekarz prowadzący uznał, że konieczne jest dalsze leczenie- stąd ten wniosek o zasiłek rehabilitacyjny. Pomóżcie… co dalej…?

  • Witam,
   odpowiedź w zakresie Pani komentarza została przesłana na maila, a to w związku z otrzymanym zapytaniem przesłanym ze strony lexmarket.
   Pozdrawiam
   Ryszard Stolarz

 34. Właśnie też się odwoływałem i stanąłem ponownie przed komisją 7 września w Gdańsku i niestety powiedzieli że jestem zdolny do pracy i mam iść pracować, tylko nie wiem jak z epilepsją, arytmią serca, nadciśnieniem, nadczynnością tarczycy oraz nie widzę całkowicie na prawe oko. Nie wiem jak mam iść do pracy, ponieważ zażywam leki po których nie jestem w stanie funkcjonować, po nich śpię, mózg odmawia posłuszeństwa, nie jestem w stanie myśleć ani nie mogę się skupić a przyjmuję ogromną dawkę leku. Znam jeszcze jedną osobę która choruje na epilepsję i też w tym roku zabrali rentę, ja otrzymywałem rentę i byłem nie zdolny do pracy przez cztery lata. A w dodatku Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności dał mi do 2018 roku pierwszą grupę niepełnosprawności i 150 złotych zasiłku pielęgnacyjnego. Zabierają renty osobom chorym by mieć na 500+ obojętnie czy rządzi lewica czy prawica zawsze się znajdą oszuści i złodzieje.

 35. Dzień dobry lekarz orzecznik zus przyznał ze,jestem zdolna do całkowitej niezdolności do pracy. Czyli uznał ze jestem zdrowa. Mam chorobę od urodzenia miałam Przyznana rentę socjalna na 5 lat,teraz miało być przedłużenie. Mam umiarkowany stopień niepełnosprawności data powstania niepełnosprawności od urodzenia przez przypadek przez stres przed orzecznikiem,,Zapomniałam dać ten dokument na komisji orzecznika mam pytanie czy mam szansę dostać rentę gdy przedstawię orzeczenie. Z 2 grupa inwalidzka na stałe Komisji zus która mnie czeka ze strachu zapomniałam powiedzieć orzecznikowi o,kilku kwestiach odnośnie mojej sprawności ruchowej orzecznik,stwierdził że jestem całkowicie zdolna się poruszać jak na komisji zus wspomnę o tym ze dretwieje mi jedna strona ciała i jak coś dpowiem czego nie mówiłam orzecznikowi zus mam szansę na zmianę na pozytywną,decyzje. Sprawność umysłową mam dobrą tylko nie ruchową skończyłam liceum,ogólnokształcące z matura proszę o Odpowiedź

 36. poprzedni komentarz to tez ja pisałam lecz,Zapomniałam napisać o tym Mam zamiar iść do mojego neurologa z decyzją odmowa w sprawie renty i chciałabym żeby mój neurolog napisał mi jakieś, zaświadczenie ze mam zaburzenia ruchowe w prawej stronie ciała jestem po udarze lrwotoczmym mam porażenie mózgowe dziecięce od urodzenia z niedowladem polowiczym prawej strony ciała mam cała prawa stronę ciała chudsZa od lewej nie mogę ruszać palcami w prawej stopie i jak podnoszę coś lewa ręka o prawa dłoń,zwija się w pięść nie z mojej woli,mam też i 2 grupę umiarkowany stopień od urodzenia komisję sprzeciwu mam 10 października czy taki,papierek od neurologa tez,może pomóc w sprawie zmianę orzeczenia przez orzecznika dziękuję za odpowiedź

 37. Witam! 21,09,2016 stanęłam na komisję lekarską w celu przedłużenia renty. Jestem po trzech operacjach na kręgosłup .2011,2012,2013 roku . Nadal jestem nie sprawna . Po rezonansie odcinek szyjny i piersiowy mi siada . do tego Jeszcze biodra mnie bolą podczas chodzenia. Odcinek L5 -s1 poskręcany mam na śruby . Podczas ostatniej operacji nie udało się umieścić w moim kręgosłupie implantu do kompletu śrub gdyż groziło by to kalectwem. .Mam brak odruchów neurologicznych . Żaden Profesor neurochirurg nie chciał się podjąć takiego ryzyka.Usłyszałam tylko że mam iść tam gdzie spaprali robotę . Kończąc nie jestem w stanie funkcjonować prawidłowo nawet w domu. Lekarz orzecznik przyznał mi rentę na rok całkowita niezdolność do pracy . od tej decyzji odwołał się ZUS. Twierdząc że decyzja lekarza orzecznika była wadliwa. . Jutro mam komisję lekarską w Warszawie.Nie byłam wstanie dotrzeć do swojego lekarza . i na komisję nie mam nowych dokumentów .(na wizytę czeka się około 8-10 miesięcy a muszę jeszcze dojechać do niego 100 km.) przy ostatniej wizycie tylko usłyszałam że najlepiej jakbym sobie załatwiła specjalne badanie neurologiczne które kosztuje od 3000 do 6000 tysięcy a na to mnie nie stać . Sprawdzające moje unerwienie.Oni nie mają podpisanej umowy z narodowym funduszem. Jestem na skraju załamania nerwowego . Znalazłam psychologa który mi trochę pomaga. ale fizycznie nie daję rady. Cały czas pracowałam fizycznie . Przekwalifikowanie nie wchodzi w grę mam 45lat. wykształcenie zawodowe. CO ja mam dalej robić jeśli jutro mnie komisja uzdrowi? co biorę pod uwagę. POZDRAWIAM.

  • Witam,
   jeżeli komisja zmieni na niekorzyść orzeczenie lekarza, to ZUS wyda decyzję, od której będzie mogła się Pani odwołać do sądu. To jedyne rozwiązanie w tej sytuacji.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam! Właśnie dostałam pismo Zusu . Komisja zmieniła orzeczenie lekarza z całkowitej nie zdolności do pracy na częściową. Trudno godzę się z tym. Nie mam zdrowia na walkę . Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.

 38. Można składać podanie o ponowne przyznanie renty socjalnej jak dostało się,odmowę z zusu. I decyzje komisji lekarskiej (nie jest pani całkowicie niezdolna do pracy) bez wniesienia odwołania do sądu? jaki czas musi upłynąć od takiej sytuacji? I ile ważne jest ubezpieczenie zdrowotne po odmowie renty jak się nie pracuje 3 miesiące słyszałam a jak jest naprawdę?

 39. Witam. Od 3 lat jestem na rencie socjalnej z powodu wrodzonej wady serca, przyznanej do grudnia 2016r. Pod koniec października minie rok od operacji (mechaniczna zastawka serca i proteza tętniaka aorty) jestem pod stałą kontrolą kardiologiczną. W czasie pobytu w szpitalu wykryto również cukrzycę typu 2 , hipercholesterolemie , nadciśnienie tętnicze oraz przewlekłą niewydolność krążenia. Co 3 tygodnie badam się pod względem INR (leczenie przeciwkrzepliwe-jest to szczególnie uciążliwe w trakcie miesiączki)zalecono szereg leków, raz w miesiącu stawiam się na kontroli u lekarza rodzinnego. Raz na pół roku kardiologia i diabetyk. Jestem po szkole zawodowej -sprzedawca. Obecnie nie pracuję, gdyż stan zdrowia nie bardzo mi na to pozwala. Mam wątpliwości czy ponownie kierować wniosek na rentę czytając wiele opinii i komentarzy na ten temat. Miałam dwie komisje lekarskie przed samą operacją gdzie zostałam potraktowana prawie jak żebrak gdyż jestem młodą osobą(36l) i według lekarza orzecznika nie rozumiał czego ja tu w ogóle szukam a mimo to wniosek o rentę stał się zasadny. Nadmienił również że po operacji nie mam szans na uzyskanie renty ponieważ jak to stwierdził “zostanę naprawiona”. Mam wiele wątpliwości i już targają mną nerwy. Czy lekarz orzecznik miał rację twierdząc że po operacji nie mam szans na uzyskanie renty socjalnej? Wiele osób zostało w ten sposób przez nich uzdrowionych.

  • Do Aleksandry – złóż wniosek co Ci szkodzi, zalezy na jakiego orzecznika trafisz . mnie orzecznik kazał isc do pracy jako sprzataczka w Zusie w tym gdzie ubiegalam sie o rente (przyznana mi wczesniej na 5 lat)wniosłam sprzeciw do komisji. komisja powiedziała ze jestem chora ale ”lekko” i nie podważy orzecznika, mam od urodzenia porazenie mozgowe dziecięce z niedowładem konczyn z jednej strony ciała. zamierzam jeszcze raz skladac wniosek o rente socjalna po jakims uplywie czasu nie będę się sądzić szkoda zdrowia i nerwów. mam tez poważną skolioze i orzeczenie o niepełnosprawnosci 2 grupa (umiarkowany) na stałe ale Zusu to nie obchodzi.. A ty Aleksandra masz orzeczenie niepełnosprawności?

 40. Witam. W 2011r mialem wypadek w pracy. Po operacji I wielomiesiecznej rehabilitacji stanalem na komisji lekarskiej w zus. Lekarz orzekl 10% dlugotrwalego uszczerbku na zdrowiu I powiedzial ze nikt wiecej mi nie da. Odwolalem sie od decyzji I na komisji odwolawczej lekarze podniesli mi do 15%. Stan mojego zdrowia pogorszyl sie, przeszedlem druga operacje w pazdzierniku 2016r. Zlozylem wniosek w zus o pogorszenie stanu zdrowia. 30 grudnia stanalem na komisji lekarskiej I lekarz orzekl ze moj stan zdrowia ulegl pogorszeniu z 15% na 25%. Zastanawiam sie czy sie nie odwolac od tej decyzji. I moje pytanie czy na komisji odwolawczej lekarze moga orzec na nie moja korzysc I dac mniejszy %?

  • Witam,
   komisja lekarska może orzec mniej korzystnie niż lekarz orzecznik. Ryzyko więc istnieje. Przy czym Prezes ZUS też może zaskarżyć orzeczenie lekarza orzecznika, składając tzw. zarzut wadliwości.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam. Po komisji lekarskiej dostalem pismo z zus ze zostal zgloszony zarzut wadliwosci orzeczenia lekarza orzecznika zus. Co dalej? Czy to jest specjalnie zrobione aby przydzielic mi mniej % uszczerbku na zdrowiu?

    • Witam,
     zarzut wadliwości jest środkiem zaskarżenia jaki przysługuje Prezesowi ZUS. Jest składany w sytuacji gdy Prezes ZUS uznaje orzeczenie lekarza orzecznika za wadliwe. Czyli w tym sensie ma na celu zmianę orzeczenia lekarza orzecznika na korzyść ZUS. Jednakże złożenie zarzutu wadliwości nie przesądza o treści orzeczenia komisji. Podobnie jak w przypadku składania przez ubezpieczonego sprzeciwu do komisji lekarskiej.
     Pozdrawiam
     Krzysztof Bogusz.

     • Dzień dobry,
      orzecznik zus stwierdził po badaniu moją całkowitą niezdolność do pracy na rok i przyznał mi rentę, zarzut wadliwości tej niezdolności zaskarżył Prezes zus. Jeśli komisja lekarska zgodzi się z Prezesem , co w takiej sytuacji mogę zrobić?
      Pozdrawiam,

 41. Witam,
  Mój młodszy bart jest niepełnosprawny od urodzenia ponieważ podczas porodu kleszczowego uszkodzono mu główkę, nie poradził sobie w szkole, 2 lata spędził w zerówce później niestety nie był w stanie w ogóle dorównać dzieciom robiącym postępy w jego wieku i został przeniesiony do szkoły specjalnej gdzie ukończył szkołę podstawową i gimnazjum. Następnie rozpoczął naukę w zintegrowanej szkole zawodowej, gdzie nie zdał egzaminu zawodowego ponieważ nie potrafił przewidzieć co będzie mu potrzebne do wykonania przydzielonego zadania. Ponad to ma poważne problemy z kręgosłupem i jedną nogę krótszą. Od momentu ukończenia 18 roku życia do teraz tj.25 roku otrzymywał rentę socjalną przyznawaną mu z częstotliwością mniej więcej co 2 lata. Podczas ostatniej komisji lekarz orzecznik poprosił o konsultację psychologa ZUS który wydał opinię,że brat nie jest całkowicie niezdolny o pracę i odmówiono mu wypłaty renty socjalnej. Zastanawiam, się czy podczas komisji odwoławczej lekarze mogą się odnieść do wydanej opinii psychologa konsultanta i odprawić nas z kwitkiem. Bardzo proszę o poradę.
  Joanna

 42. Dzień dobry,
  orzecznik zus stwierdził po badaniu moją całkowitą niezdolność do pracy na rok i przyznał mi rentę, zarzut wadliwości tej niezdolności zaskarżył Prezes zus. Jeśli komisja lekarska zgodzi się z Prezesem , co w takiej sytuacji mogę zrobić?
  Pozdrawiam,

  • Witam,
   jeżeli komisja nie ustali niezdolności do pracy, to ZUS wyda decyzję odmowną. Wówczas od dnia otrzymania decyzji będzie Pani miała miesiąc czasu na złożenie odwołania do sądu za pośrednictwem ZUS.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 43. Witam mam 55 lat w roku 13 poważny zawał serca zwalił mnie z nóg ,Lekarze PAKS w Chrzanowie za co bardzo i dziękuje szacunek do końca życia , Po 4 miesiąca wróciłem do pracy , W roku 16 zasłabłem zostałem skierowany do szpitala powiatowego w Chrzanowie gdzie stwierdzono , Przewlekła choroba niedokrwienia serca ,Choroba nadciśnieniowa z zajęciem serca , Niewydolności serca oraz cukrzyca typu 2 rozregulowana .Lekarz prowadzący stwierdził że mam sporo przepracowanych lat więc śmiało mogę starać się hoc by o rentę rehabilitacyjną .11,01,2017 dostałem wezwanie do ZUS Chrzanów do lekarza orzecznika gdzie doniosłem ostatni wypis oraz badania lekarskie ,po przeprowadzonym badaniu stwierdził niezdolność do pracy do 31,01,2018 .W dniu 13,01 2017 r otrzymałem wezwanie na komisie ZUS w Krakowie ,Dnia 14,01,2017 otrzymałem zawiadomienie o wadliwości orzeczenia ZUS Chrzanów 30,01,2017 zgłosiłem się na komisie w ZUS Kraków gdzie zostałem przyjęty Pani doktor i Pan doktor 3 lekarz był nieobecny w trakcie rozmowy pani d bardzo napierała czy lekarz POZ wypisywał L4 na bul kręgosłupa ? odpowiedziałem że na leczenie po szpitalne po czym stwierdziła że niema w dokumentach ostatniego wypisu i badan pytając czy mam te dokumenty odparłem że mam pani doktor udała się kserować po czym dołączyła do pozostałych dokumentów nadal interesowała się moim kr zamiast sercem ,W orzeczeniu napisała pacjent od 2 lat cierpi na bul kręgosłupa lecz nie posiada dokumentów , W końcowym uzasadnieniu wpisała ,AKTUALNIE DOBRY STAN PSYCHOFIZYCZNY WSKAZANA BARDZO CIĘŻKA PRACA FIZYCZNA ,Pytanie mam takie kto kiedy i w jakim celu usuną te dokumenty oraz kiedy pani doktor zapoznała się z brakującymi papierami jak decyzja została wydana 30,01,2017 r w dniu komisji czy na to niema innego paragrafu ?

  • Witam,
   zapraszam do kancelarii w Chrzanowie przy al. Henryka 26. Proszę o wcześniejszy kontakt telefoniczny celem umówienia spotkania (dane kontaktowe są dostępne na stronie bloga). Porady prawne są odpłatne.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 44. Witam,
  przez rok czasu dostawałem rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Złożyłem dokumenty o przedłużenie renty. Pierwszą komisję miałem 14.02.2017 u lekarza orzecznika w szpitalu, stwierdził on całkowitą niezdolność do pracy. Drugą komisję miałem 21.02.2017 w ZUS lekarz stwierdził całkowitą niezdolność do pracy na okres 3 lat. Zarzut wadliwości tej niezdolności zaskarżył Prezes Zus. Teraz czekam na wezwanie na komisję we Wrocławiu i “cudowne ozdrowienie”. Pomimo 2 decyzji lekarzy oni się odwołują to jest chore. Po co zostałem wysłany dodatkowo do lekarza poza ZUS jak decyzje które nie są po ich myśli są uznawane za wadliwe?
  Pozdrawiam

 45. Mam pytanie:Jak mam rozumieć decyzję lekarza orzecznika ZUS
  1 JEST PAN CZĘŚCIOWO NIEZDOLNY DO PRACY DO 31 -03-2020R
  DATA POWSTANIA CZĘŚCIOWEJ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY – NIE MOŻNA USTALIĆ
  2 NIE JEST PAN CAŁKOWICIE NIEZDOLNY DO PRACY.
  Przez 5 lat byłem całkowicie niezdolny do pracy.Mam przyznany 30% uszczerbek na zdrowiu z tyt. wyp. przy pracy.Opinię wydał biegły lekarz kardiolog do których zostałem skierowany przez Sąd Okręgowy sprawa z ZUS w 2012 r o prawo do renty z tyt.wyp. przy pracy. Oraz wyrok Sadu Rejonowego z 2015r stały uszczerbek na zdrowiu 35% ( w tym 5 % biegły psychiatra) Opinia wydana również przez biegłego lekarza sądowego na polecenie Sądu Rejonowego- sprawa o odszkodowanie z tyt. wyp. przy pracy. Czy obecnie mam prawo do renty – rozumiem że tak.Czy jest podstawa do odwołania do komisji lekarskiej ZUS. Orzecznik nie wziął pod uwagę opinii biegłych sądowych jak również pobieżnie podszedł do badania na komisji .nie uwzględniając opinii lek. spec. psychiatry który w zaświadczeniu o stanie zdrowia pisze że : pacjent przebywa pod stałą opieką poradni psychiatrycznej – depresja, organiczne zaburzenia nastroju , zawroty głowy.

  • Witam,
   z powyższego wynika, że powinien Pan otrzymać rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Przy czym nie potrafię na podstawie tego co Pan napisał określić jaki wpływ na decyzję ZUS może mieć stwierdzenie, że nie można ustalić daty powstania niezdolności. Co do drugie punktu, to byłaby podstawa do sprzeciwu, skoro wcześniej miał Pan rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jeżeli jest Pan zainteresowany szerszą pomocą to zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego. Przy czym musiałby Pan przesłać skan dokumentów związanych ze sprawą.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam. Odwołanie napisałem tylko nie wiem czy jest dobrze uzasadniłem.Chcę złożyć w poniedziałek w ZUS.Mam jeszcze pytanie: Czy komisja lekarska ZUS może całkowicie odebrać mi prawo do renty.? Czy komisja lekarska to pracownicy ZUS-u? Czy opinie biegłych lekarzy sądowych mają znaczenie dla lekarza orzecznika? Czy powinien brać je pod uwagę?.
    Pozdrawiam.

 46. Witam. 23.05.2017 miałem wizytę u lekarza orzecznika. Po dwóch dniach przyszła pocztą decyzja ” nie jest niezdolny do pracy”. Po czym w drugim piśmie ZUS zgłosił zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Jak mam to odbierać?

  • Witam,
   to znaczy, że Pana sprawą zajmie się jeszcze komisja lekarska ZUS. Przy czym, jeżeli i Pan nie zgadza się z treścią orzeczenia lekarza orzecznika, to również może Pan złożyć sprzeciw.
   Na marginesie wskazuję, że jak widać na przykładzie Pana sprawy zdarza się również, że Prezes ZUS składa zarzut wadliwości w sytuacji, gdy orzeczenie lekarza orzecznika jest “korzystne” dla ZUS 🙂
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 47. Witam, chciałabym się dowiedzieć czy poparzenie uda biodra i częściowo brzucha (poparzenie 2stopnia) zalicza się do procentowego odszkodowania?? Wypadek w pracy, oparzenia wrzątkiem. Lekarz orzecznik dał mi 0% uszczerbku na zdrowiu, odwołałam się i teraz boję się że znowu będzie zero. Na co patrzą lekarze po takim wypadku?? Chciałabym przynajmniej zwrot za leki i maści na blizny.. Dodam że 4tyg jeździłam na zmianę opatrunkow… Co mam mówić jak się bronić przed zerem.. Pomocy..

  • Witam,
   przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale ostatnie 2 tygodnie byłem na urlopie.
   Proszę na maila sekretariat@kancelariars.pl przesłać skan orzeczenia lekarza ZUS, sprzeciw i posiadaną dokumentację. Informuję jednak, że porady prawne są odpłatne. Jedynie wstępne zapoznanie i wycena są bezpłatne.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 48. Witam. Mam 50 lat. Od 18 lat lecze sie na nerwice depresyjno lekowa..od dwoch lat doszla.padaczka skroniowa zdiagnozowana w klinice neurologi. Po skonczeniu świadczeń rechabitacyjnych zlozylem podanie o rente. Orzecznik odrzucil twuerdzacr ze,,nie jestem niezdolny do pracy,, po odwołaniu na komisji jedna z pani.doktor stwierdziła ze ona padaczki nie widzi,i ze zawsze moge pracować jako portier lub parkingowy. Do tego mam problemy z kręgosłupem na calej długości. Pomijam lęki,brak snu anhedonia czy mysli samobójcze. Czekam na orzeczenie. Ale po slowach o pracy na parkingu zapewne nie przyznają mi żadnej renty..jestem kierowca zawodowym tj.bylem. i nie wiem co dalej..czy ewentualna droga sądowa moze miec dla mnie korzysc? Pozdrawiam serdecznie

 49. Witam!
  Własnie otrzymałam orzeczenie lekarz orzecznika ZUS z dnia 12.09.2017r. w którym “nie jest pani niezdolna do pracy”, “brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego”. Nie brano pod uwagę karty leczenia szpitalnego Oddziału Klinicznego Immunologii w Krakowie, na którym to oddziale przebywałam w dniach 07.07.2017-12.07.2017. W uzasadnieniu wymieniono tylko karty leczenia szpitalnego do roku 2011.
  Na karcie z Krakowa rozpoznanie kliniczne to: niedoczynność tarczycy po leczeniu radjojodem, choroba niedokrwienna serca, LBBB ( blok lewej odnogi pęczka Hissa), zespół WPW, zaburzenia lekowe i depresyjne,przepuklina rozwory przełyku, GERD ( choroba refluksowa przełyku), ropien płuca, ropien piersi, ropnie okolic tkanek miekkich,naczyniak kręgu Th8, uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej – to tylko do łąkotki była konsultacja lekarza ortopedy, ponadto w przeprowadzonych badaniach stwierdzono obniżona frakcję wyrzutową lewej komory 48% ” cechy upośledzenia czynności lewej komory ( nieprawidłowy profil napełniania lewej komory o typie zaburzonej relaksacji), nietolerancja glukozy na czczo. Aktualnie jestem diagnozowana pod kątem niedoboru odporności i wizytę wraz z wynikami badań krwi pobranych w trakcie pobytu w szpitalu mam dopiero na 07.11.2017.
  W związku z powyższym czy mogę mogę wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej, czy czekac do czasu otrzymania decyzji?

 50. Witam,mam 35 lat posiadam rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy na czas określony jeszcze przez rok, rentę mam przyznawaną od 15 lat zawsze na czas określony czasem na 3 lata,czasem na 4 lata,choroba która mi doskwiera to astma oskrzelowa,pracuje na 3/4 etatu jako sprzątaczka w biurze i tu moje pytanie pracodawca chciałby zamienić mi umowę na caly etat i nie wiem czy się zgodzić poniewż obawiam sie o utratę renty,czy na najbliższej komisji w zusie lekarz orzecznik moze wydać negatywne orzeczenie jesli bede pracowac na pelnym etacie?Bardzo proszę o odpowiedź , dziękuję.

  • Witam,
   czy pracuje Pani na 3/4 etatu, czy na pełny etat, to nie powinno mieć znaczenia. Ryzyko uznania przez lekarza orzecznika zdolności do pracy jest bowiem porównywalne przy obydwu podanych przez Panią wymiarach czasu pracy. Wynika to stąd, że już sam fakt pracy i jednoczesnego pobierania renty jest dla ZUS-u częstokroć kłopotliwy. Z kolei, może to mieć wpływ na ewentualne zmniejszenie lub zawieszenie prawa do renty, ale tylko w przypadku, gdy wynagrodzenie będzie przekraczało odpowiednie limity.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 51. Witam mam takie pytanie pracowałam zakładzie 1 dzień i wywróciłam się i byłam na l4 aż do końca umowy. Umowa się skończyła i skierowali mnie do Zusu na zasiłek rehabilitacyjny miałam komisje 20 sierpnia i przyznał mi orzecznik Zusu zasiłek na 4 miesięce decyzję otrzymałam że od 1 września mam zasiłek do tej pory nie dostałam ani grosza ponieważ mam wstrzymane do wypłacenia ponieważ jeden dzień pracowałam tam i czekają na wywiad i resztę papierów że tam pracowałam. M takie pytanie czy mogą mi wogule nie wypłacić nic czy muszą proszę o pomoc. Pozdrawiam

 52. Dzień dobry, moja sytuacja jest następująca:

  Po zakończeniu zasiłku chorobowego (182 dni), otrzymywałam zasiłek rehabilitacyjny 6 miesięcy, po każdorazowej zgodzie lekarzy orzeczników. Na ostatniej wizycie u kolejnego lekarza orzecznika, otrzymałam skierowanie na wizytę u konsultanta ZUS, która się odbyła. Pocztą otrzymałam właśnie orzeczenie lekarza orzecznika zus i odmowę kontynuacji zasiłku rehabilitacyjnego. Wszystkie poprzednie orzeczenia które dostałam bezpośrednio po badaniu miały w treści m.in: stwierdzenie, że wymagam długotrwałej rehabilitacji i leczenia lub że termin zdolności do pracy jest uzależniony od dalszej terapii. Były dokładne opisy choroby i stwierdzenia że na danym etapie leczenia nie jest możliwe wykonywanie pracy według mojego poziomu wykształcenia ani kwalifikacji w dotychczasowo wykonywanej pracy.

  To obecne to trzy jakieś ogólne standardowe formułki, w których jest kilka uproszczeń tj: pracownik biurowy (moim zawodem wykonywanym jest Kierownik Projektu zarządzający zespołem i projektami technicznymi), ze schorzeniem psychicznym ( przecież jest konkretnie zdiagnozowany problem), dokumentacji lekarzy (mam tylko jednego prowadzącego i dodatkowo opinię psychoterapeuty). Szczerze też wątpię w decyzję konsultanta, bo to była dobra i rzetelna rozmowa na której wspomniałam m.in że z moim lekarzem psychiatrą robimy wszystko abym szybko wyzdrowiała, dodatkowe badania, teraz spotkanie i diagnozę psychoterapeuty, itp.

  Spotkanie z ostatnim orzecznikiem to jakiś makabryczny żart. Zaczęło się od zdawkowego przeglądnięcia opinii innych orzeczników i stwierdzenia ” czyli jedzie pani cały czas na zaburzeniach adaptacyjnych” chciałam coś dodać ale przerwano mi z pytaniem jak się TERAZ pani czuje. Z wielkim trudem mówiłam ale tak żeby było wiadomo że się staram wyzdrowieć i autentyczne dolegliwości. Przerwano mi z pytaniem ” a ile pani waży”….sprawdzeniem ciśnienia i informację o konieczności badania przez konsultanta…

  Moje pytania to przede wszystkim
  1. czy jest sens odwołać się? Bo przecież jest orzeczenie dodatkowe konsultanta że choroba nie utrudnia aktywności zawodowej. Oczywiście mój lekarz napisze inną bo taka jest prawda.
  2. Czy można/warto dodatkowo o coś poprosić swojego lekarza?
  3. Czy teraz mam czekać na decyzję ZUS (ewentualne zastrzeżenie prezesa zus) czy od razu w ciągu 14 dni już teraz po otrzymaniu orzeczenia lekarza orzecznika odwoływać się ?
  4 Jaki komplet dokumentów należy złożyć w terenowej jednostce zus?

  Bardzo proszę o odpowiedź, jestem autentycznie zdesperowana. Zasiłek poza kosztami życia i wychowaniem dziecka przyda się na terapię.

  Z góry dziękuję za pomoc

  • Witam,
   1) a)jeżeli była Pani u lekarza orzecznika ZUS, to powinna Pani otrzymać orzeczenie na piśmie – od tego można się odwołać do komisji, a nawet trzeba, jeżeli orzeczenie jest niekorzystne,
   b) jeżęli była Pani już na komisji lekarskiej ZUS, to również powinna Pani otrzymać orzeczenie na piśmie, ale już z decyzją ZUS (chyba że orzeczenie będzie korzystne dla Pani) – od decyzji należy się odwołać, którą ZUS wydaje na podstawie orzeczenia komisji,
   2) swojego lekarza warto poprosić o wszelkie zaświadczenia a nawet zapytać czy nie byłby wstanie wydać pisemnej opinii o Pani stanie zdrowia,
   3) w zależności od odpowiedzi na pytanie 1,
   4) zapewne całość dokumentacji medycznej, jeżeli jeszcze tego Pani nie zrobiła.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • Dziękuję za odpowiedź. AD1 Byłam na spotkaniu z lekarzem orzecznikiem, który zlecił dodatkowo badanie u konsultanta zus (lekarza psychiatry)na którym również byłam. Orzeczenie orzecznika zus otrzymałam pocztą na piśmie tydzień po wizycie u konsultanta. W tym orzeczeniu jest napisane że na podstawie badania konsultanta stwierdzono że choroba nie utrudnia aktywności zawodowej

    W pouczeniu do orzeczenia jest napisane że w ciągu 14 dni mam prawo się odwołać. Dlatego zastanawiam się czy mam już teraz odwoływać się od orzeczenia lekarza czy czekać na decyzje zus.
    Pozdrawiam

    • Jeżeli była Pani dopiero u lekarza orzecznika, to konieczne jest złożenie sprzeciwu do komisji ZUS w terminie tych 14-u dni od dnia doręczenia orzeczenia. Jeżeli Pani tego nie zrobi, a będzie chciała się Pani odwołać od decyzji ZUS, to niestety sąd odrzuci Pani odwołanie. Trzeba bowiem wcześniej wykorzystać całość drogi odwoławczej przed ZUS.
     Pozdrawiam
     Krzysztof Bogusz.

 53. Czy da się sprawdzić kto przejął w danym dniu na komisji w ZUS-ie ?? Ponieważ chce sprawdzić, czy był to odpowiedni specjalista – wnioslam odwolanie od decyzji do Sadu.

  • Witam,
   można w Internecie spróbować ustalić lub bezpośrednio w ZUS-ie, ale w drugim przypadku może Pani natknąć się na opór ze strony organu rentowego.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 54. Dzień dobry,
  lekarz orzecznik stwierdził,że jestem całkowicie niezdolna do pracy do lutego 2019r, zostało to podważone i musiałam stanąć na komisji lekarskiej , która orzekła,że jestem częściowo niezdolna do pracy. mam padaczkę / mdleję ok 3 razy w miesiącu/, cukrzycę, nadciśnienie, depresję, polineuropatię czuciową, teraz jeszcze na badaniach w marcu doszedł mi zespół cieśni nadgarstka / będzie trzeba rękę operować/ i zwyrodnienia w kręgosłupie. Zastanawiam się nad złożeniem sprawy do Sądu, /nikt przecież z tak częstymi omdleniami nie przyjmie mnie do pracy, nigdzie sama nie wychodzę z domu bo boję się ,że zemdleję/.
  Czy jest możliwość wygrania sprawy? Czy jeśli przegram sprawę, Sąd może mi cofnąć rentę?

  Pozdrawiam,
  Agnieszka

 55. Dzień dobry,
  lekarz orzecznik stwierdził częściową niezdolność do pracy(kontynuacja renty-zzsk),ZUS podważył jego decyzję,i wysłał mnie na komisję.(30 stycznia 2018)Decyzji nie otrzymałem ,dopiero dzisiaj ja odebrałem osobiście w ZUS-ie-odmowna.Decyzje wysłali do mnie 8 lutego,ale zamiast na nr mieszkania 17 wysłali na 7.dlatego jej nie otrzymałem.Minął już termin odwołania.
  Czy mogę składać odwołanie do sądu?Czy mam jakąś szansę jeszcze ?
  Pozdrawiam

  • Witam,
   jeżeli ZUS decyzję wysłał na błędny adres i dopiero odebrał ją Pan 23.03.2018r, to od tego dnia liczy Pan termin na złożenie odwołania. Oczywiście z ostrożności opisałbym w odwołaniu okoliczności związane z doręczeniem przedmiotowej decyzji, ale uważam, na podstawie tego co Pan napisał, że termin Panu nie upłynął.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 56. Dzień dobry,
  Miałam wypadek przy pracy, dostałam 5% uszczerbku, ale teraz po paru miesiącach stwierdziłam, że było to za mało. Czy jeśli wtedy się nie odwołałam od decyzji – to nie mogę już nic zrobić, odwołać się do sadu, że było ono zaniżone.
  Pozdrawiam,
  Joanna

  • Witam,
   odwołanie na pewno będzie już spóźnione. Co do kolejnego wniosku, to nie ma przeszkód, aby go złożyć. Przy czym, zwiększenie odszkodowania przysługuje, gdy stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu ulegnie zwiększeniu, wskutek pogorszenia stanu zdrowia, o co najmniej 10 punktów procentowych w stosunku do tego, który był podstawą do przyznania odszkodowania.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 57. Dzień dobry,
  jestem na rencie od 3 lat, cały czas miałam przyznawaną rentę o całkowitej niezdolności do pracy, w tym roku również dostałam całkowitą niezdolność do pracy do roku 2019, orzeczenie zostało podważone i musiałam stanąć na komisji lekarskiej , która orzekła,że jestem częściowo niezdolna do pracy. mam padaczkę / mdleję ok 3 razy w miesiącu/, cukrzycę, nadciśnienie, depresję, polineuropatię czuciową, teraz jeszcze na badaniach w marcu doszedł mi zespół cieśni nadgarstka / będzie trzeba rękę operować/ i zwyrodnienia w kręgosłupie. Zastanawiam się nad odwołaniem do Sądu, /nikt przecież z tak częstymi omdleniami nie przyjmie mnie do pracy, nigdzie sama nie wychodzę z domu bo boję się ,że zemdleję/.
  Czy jest możliwość wygrania sprawy? Czy jeśli przegram sprawę, Sąd może mi cofnąć rentę?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

  Pozdrawiam.

  • Pani Agnieszko jestem w podobnej sytuacji. Proszę napisać czy Pani pracowała i ma wypracowane lata. Jeśli Pani nie pracowała i otrzymała rentę socjalną z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Straciła Pani rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w chwili kiedy kiedy komisja lekarska orzekła że jest Pani częściowo niezdolna do pracy. Pyta Pani: “Czy jest możliwość wygrania sprawy?” oczywiście że jest ale na podstawie własnych doświadczeń. Mogę powiedzieć że szanse ma Pani znikome.

   • Panie Patryku, ja nie miałam renty socjalnej, mam wypracowane ponad 20 lat pracy, zachorowałam 4 lata temu, od 3 lat jestem na rencie, obecnie wyszły problemy z kręgosłupem i czekam na konsultację w sprawie operacji / zespół cieśni nadgarstka /. Planuję złożyć sprawę do sądu tylko nie wiem, czy może się zdarzyć,że przegram sprawę i sąd całkowicie mnie pozbawi renty czy jeśli przegram sprawę to utrzyma sąd moją częściową niezdolność do prac?

 58. Panie Mecenasie,

  spóźniłam się z wniesieniem sprzeciwu na orzeczenia orzecznika – wnoszę o przywrócenie terminu i sprzeciw. Przyszła mi tez decyzja i mam 30 dni czy w tej sytuacji piszę odwołanie czy może zawieszenie postępowania?
  Proszę o szybką pomoc.

  • Witam,
   pisze Pani odwołanie, ale najlepiej owe złożyć bliżej końca terminu. Możliwe bowiem, że wcześniej otrzyma Pani odpowiedź na złożony sprzeciw wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 59. Ok. Dziękuję

  Mimo, iż mój zarzut dotyczy daty orzeczenie niezdolności mam wnosić odwołanie?, bo czytałam, że wówczas odrzuci Sąd jak odwołanie opierać się będzie na zarzutach dot. orzeczenia lekarza orzecznika? a moje będzie.

  2) czy jak nie uwzględnią mi przywrócenia to wydadzą jakieś orzeczenie i na to mogę składać do Sądu?
  nie chce zamknąć sobie drogi, stąd pomyślałam że wnoszę o zawieszenie do czasu rozpatrzenia przywrócenia i sprzeciwu

 60. Witam, jestem po komisji lekarskiej orzecznik przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące.Po tygodniu dostałam pismo o zarzucie wątpliwości orzeczenia.sprawe przekazano do rozpatrzenia przez komisje lekarską.Prosze o odpowiedz gdzie bede mogła sie odwołać jak decyzja bedzie niekorzystna, odmowa zasiłku rehabilitacyjnego.

  • Witam,
   odwołanie od decyzji ZUS (którą ZUS wyda na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej ZUS) można składać do Sądu Rejonowego za pośrednictwem ZUS. Na stronie bloga jest bezpłatny wzór odwołania. W razie chęci skorzystania z odpłatnych usług zapraszam do kontaktu telefonicznego lub poprzez maila – sekretariat@kancelariars.pl
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • Jestem po komisji lekarskiej, decyzja orzecznikow zdolna do pracy, mam prawo odwołać sie do Sądu.Czy mogę zarejestrować sie w Urzedzie pracy, ponieważ nie mam ubezpieczenia a czekam na termin do szpitala.

    • Mam podobnie, zarejestrowałem się w UP i poinformowano mnie, że jeśli ZUS przyzna mi świadczenie to zostanie ono pomniejszone o kwotę zasiłków mi wypłaconych, jak narazie czekam na finał więc jak to w praniu wyjdzie niewiem do końca

 61. Witam, przed i po operacji wykorzystałem 6 miesięczny okres L4 a zus z komisji na komisję przyznawał mi świadczenie rehabilitacyjne, po 8 miesiącach i opinii konsultanta stwierdził iż jestem zdrowy. Odwołałem się do wojewódzkiej komisji, która na podstawie opinii tegoż konsultanta ZAOCZNIE uznała iż faktycznie jestem zdrowy. Z racji tego, że nie czułem się zdrowy a lekarz prowadzący kręcił głową dodatkowo ordynator szpitala zaaplikował mi leczenie i rehabilitację odwołałem się za pośrednictwem zus-u do sądu. Po miesiącu dostałem pismo o uchyleniu zaskarżonej decyzji i przekazaniu jej do ponownego rozpatrzenia w Wydziale Orzecznictwa Lekarskiego. Zadzwoniłem do centrali zus co dalej w mojej sprawie i czego się dowiedziałem, otóż: będę miał kolejną komisję i tutaj uwaga z tym samym lekarzem konsultantem, który wydał negatywną opinię! Czy to nie jest chore? Mam poważne obawy czy ten lekarz będzie obiektywny, dodatkowo sprawa z komisjami i odwołaniami to wszystko trwa już dobre 3 miesiące, przyznam że aktualne leczenie przynosi porządane skutki i obawiam się iż o ile dojdzie do sprawy sądowej to ja będę zdrowy lub podleczony do tego stopnia, że niezależny biegły sądowy uzna mnie za zdrowego a sąd oddali powództwo. Proszę o podpowiedź lub choćby komentarz czy ten moloch zwany ZUS ma prawo tak przeciągać sprawę i co ewentualnie mogę zrobić ..

  • Witam,
   faktycznie Pana sprawa trwa długo, ale niestety ZUS wydaje decyzję w terminie miesiąca od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie, a ową będzie ostatnie orzeczenie lekarza orzecznika lub komisji ZUS. Co do sprawy sądowej, to Sąd (jak i biegły) powinni oceniać stan zdrowia na dzień wydania decyzji. Ryzyko błędów biegłych, tudzież dokonania oceny stanu zdrowia na dzień badania, istnieje, ale wówczas będzie Pan mógł sporządzić zarzuty do opinii.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 62. witam nazywam się ania frac. jestem po komisji przez sąd dzis miałamnerologajeszce raz na 9 byłam tam na badaniach.mówiłam ze mam 30 i na tyle nie wyglądam że mało warze na wadze od urodzenia . ale że pracujen a 3 godziny sdwierziłzemi nic nie jest bo daniach i że zdolna jestem do pracy a mam znaczy stopień i nie chce przedłużyć mi renty,. na to moja trenerka ze mogę wrasie czeo przerwać pracę .i że odwałanie zrobi bo jeszcze wyrok przez psychologa i psychatrę i neuroga mussi być.ma być jak będziee potrzeba nastawienie i wyjaśńić że moja praca do nie wystarcy moi rodzice tez choruja tata miał zabieg a mama szpitalu psychicznym była2 lata pozdrawiam.

 63. Dzień dobry.
  Jestem po komisji lekarskiej którą miałam po złożeniu sprzeciwu od decyzji lekarza orzecznika. Nie wiem czy świadczenie rehabilitacyjne zostanie mi teraz przyznane ponieważ decyzja ma przyjść pocztą do 4 tyg. Mam pytanie: Czy mogę szybciej dowiedzieć się o w/w decyzji w oddziale ZUS?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.