ABOLICJA – ostatni dzwonek !

Przypominam, że z dniem 15 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ustawy abolicyjnej zawierające uregulowania w zakresie umorzenia nieopłaconych składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe osób, które obowiązkowo podlegały tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku. Ustawa przewiduje 24- miesięczny okres składania wniosków o umorzenie należności, ale UWAGA (!) termin ten mija za niespełna tydzień tj. 15 stycznia 2015 roku (włącznie). Stąd jeżeli jeszcze nie złożyłeś wniosku o abolicję a masz podstawy ku temu aby z dobrodziejstw wspomnianej ustawy skorzystać to jest to ostatnia chwila. W związku z tym poniżej pokrótce przybliżam co podlega umorzeniu i jakie są tego warunki.

Kto może złożyć wniosek o abolicję?

Z wnioskiem o abolicję mogą zwrócić się osoby prowadzące działalność gospodarczą na podstawie przepisów o prowadzeniu działalności gospodarczej, twórcy lub artyści, osoby prowadzące działalność w zakresie wolnego zawodu czy też wspólnicy jednoosobowej spółki z o.o., spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej. Wniosek mogą również składać osoby będące spadkobiercami albo osobami trzecimi, jeśli w zakresie tych zobowiązań została wydana przez ZUS decyzja o ich odpowiedzialności.

Co podlega umorzeniu?

Umorzeniu podlegają należności z tytułu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe obejmujące okres od 01.01.1999r. do 28.02.2009r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tyt. prowadzonej działalności, odsetki za zwłokę od w/w składek, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia, opłata dodatkowa oraz koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika US lub komornika sądowego oczywiście powstałe przy w/w należnościach. Istotnym elementem umorzenia należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy jest posiadanie zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, oczywiście obejmującego ten sam okres.

Co nie podlega umorzeniu?

Niestety abolicji nie podlega zadłużenie powstałe z tytułu składek za okres do 31.12.1998r., składek za ubezpieczonych, którzy nie są jednocześnie płatnikami składek za okres od 01.01.1999r., składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, FPiFEP za osobę prowadzącą działalność za okres od 01.03.2009r. do dnia wydania decyzji o umorzeniu należności, składek obejmujących ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za osobę prowadzącą działalność w okresie od 01.01.1999r. do 28.02.2009r. w sytuacji, gdy składki będą dotyczyć okresów, za które brak jest zaległości na ubezpieczenie społeczne, odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia, dodatkowych opłat czy też kosztów egzekucyjnych powstałych od w/w składek.

Jaki jest warunek umorzenia?

Warunkiem abolicji jest nieposiadanie na dzień wydania decyzji o umorzeniu należności niepodlegających abolicji (za wyjątkiem zaległości obejmujących okres do 31.12.1998r.). Zaległości te są wymagalne w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia lub w terminie określonym w umowie ratalnej, jeśli zostanie taka zawarta na część obejmującą należności niepodlegające umorzeniu.

Wzór wniosku.

WZÓR WNIOSKU DŁUŻNIKA O UMORZENIE – ABOLICJA


Komentarze

ABOLICJA – ostatni dzwonek ! — 9 komentarzy

 1. Jak dobrze , że Pana mamy! Dziękuję za informację. Mnie ZUS dopatrzył się rozbieżności w deklaracji z 2005 i po prawie 10 latach skorygował rozliczenie za 3 dni.Mam nadzieję ze pismo zadziała w moim przypadku. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Witam,
  Dostałem pozytywną decyzję z ZUS o umorzeniu nieopłaconych składek za działalność z roku 2006-2007. Warunkiem umorzenia bylo spłacenie części składek. Dzisiaj w placówce ZUS dowiedzialem się że termin spłaty uplynął z końcem lutego w związku z tym otrzymam decyzję odmowną. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Proszę o pomoc

  • Witam,
   prawdopodobnie pozostanie teraz odwołanie od decyzji do sądu. Ale abym mógł cokolwiek Panu doradzić musiałby Pan przesłać na maila skan decyzji odmownej i decyzji o warunkowym umorzeniu składek. Nadto informację o terminie odebrania decyzji odmownej (jeżeli przyszła listem zwykłym to chociaż datę nadania przesyłki). Adres poczty elektronicznej dostępny jest m.in. w zakładce KONTAKT i PORADY PRAWNE.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 3. Na dzień dzisiejszy mam tylko informację ustną pracownika ZUS, że takowa decyzja w formie pisemnej zostanie mi dostarczona.

  • W takim razie jak tylko otrzyma Pan decyzję na piśmie to proszę zapisać sobie datę odbioru (prawdopodobnie decyzja przyjdzie listem zwykłym) i w razie czego przesłać jej skan na maila.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 4. Dziękuje za informacje. Jak tylko dostanę pismo skontaktuje się z Panem.
  Pozdrawiam,
  Szymon Pałucki.

 5. Szanowny Panie,
  Dostałam decyzję odmowy umorzenia składek. Powodem jest fakt iż nie dokonałem wpłaty składek, które nie podlegają umorzeniu. Spowodowane było to tym, iż ZUS wprowadził mnie w błąd (ustnie) informując, że w moim przypadku nie ma mowy o jakich kol wiek zaległościach z tytułu składek nie podlegających umorzeniu.
  Następnie otrzymałem pismo, w którym poinformowano mnie, że mam zwrócić się do swojego oddziału o wyliczenie powyższych składek. Na moje pytanie, dlaczego, skoro jak mnie poinformowano, nie ma takich kwot. Otrzymałem informację, że to tylko pro forma a podobne pisma wysyłane są do wszystkich, którzy ubiegają się o abolicję.
  Otrzymałem pismo z kwotami o których dotychczas nie miałem pojęcia z bardzo krótkim terminem spłaty należności.
  Jak powinienem odwołać się od decyzji odmownej?
  https://odwolanieoddecyzjizus.pl/2015/03/10/warto-odwolywac-sie-od-decyzji-zus/#comment-427

  • Witam,
   abym mógł jakkolwiek ustosunkować się do Pana sytuacji to proszę przesłać na maila skan otrzymanej decyzji (sekretariat@kancelariars.pl). W odpowiedzi ewentualnie poproszę o udzielenie odpowiedzi na dodatkowe pytania i w zależności od nakładu pracy udzielę od razu informacji co można zrobić lub prześlę wycenę porady prawnej (zasadniczo porady są płatne).
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.