Ponowny wniosek o rentę

Ostatnio wiele razy pytaliście czy można złożyć ponownie wniosek o świadczenie, tj. przykładowo o tytułową rentę. W związku z tym postanowiłem w jednym miejscu odpowiedź na tą frapującą Was kwestię. Zdaję sobie bowiem sprawę, że przeszukiwanie komentarzy do artykułów nie jest tak wygodne jak po prostu sięgnięcie do jednego gotowego wpisu.

A zatem czy można złożyć ponowny wniosek o rentę? Tak można 🙂

Podstawę prawną stanowi w tym przypadku art. 114 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z tym artykułem prawo do świadczeń lub ich wysokość ulega ponownemu ustaleniu na wniosek osoby zainteresowanej lub z urzędu, jeżeli po uprawomocnieniu się decyzji w sprawie świadczeń zostaną przedłożone nowe dowody lub ujawniono okoliczności istniejące przed wydaniem tej decyzji, które mają wpływ na prawo do świadczeń lub ich wysokość.

Z tego wynika ni mniej, ni więcej, że warunkiem ponownego ustalenia prawa do świadczeń jest uzyskanie nowych dowodów lub ujawnienie okoliczności, które istniały przed wydaniem decyzji, a nie były znane organowi w chwili orzekania i mają wpływ na prawo do tych świadczeń lub ich wysokość.

Ostatnio w tym temacie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 16 kwietnia 2015r, sygn. akt III AUa 810/14, który orzekł w sposób następujący:

„W prawie ubezpieczeń społecznych związanie sądu (a także organu rentowego) ostateczną decyzją nie ma charakteru bezwzględnego. Istnieje możliwość dokonania ponownych ustaleń warunkujących prawo lub wysokość przyznanego wcześniej świadczenia, jednak dopiero po spełnieniu przesłanek określonych w art. 114 ust. 1 u.e.r.f.u.s. ZUS nie ma podstaw do ponownego ustalenia prawa do świadczenia, jeśli zainteresowany nie przedstawi dokumentów lub okoliczności zmieniających jego sytuację.”

Podsumowując, możesz złożyć ponowny wniosek o rentę, ale aby miało to sens musisz przedłożyć nowe dowody lub ujawnić okoliczności, które istniały przed wydaniem poprzedniej decyzji.


Komentarze

Ponowny wniosek o rentę — 2 komentarze

 1. Witam. Mam dodatkowe pytanie. Jestem na stałym świadczeniu przedemerytalnym. W tym czasie, nim minęło 18 m-cy, złożyłem wniosek o rentę i otrzymałem na pół roku. Niestety, po złożeniu dokumentów nie otrzymałem przedłużenia renty, orzecznik orzekł, że moja choroba jest typu przewlekłego /choroba kręgosłupa LS/ przy której mogę pracować. W ostatnim czasie mój stan zdrowia się pogorszył / doszedł odcinek szyjny/ i być może czeka mnie dłuższe leczenie, a na świadczeniu przedemerytalnym nie otrzymam zwolnienia lekarskiego. Czy mogę ponownie złożyć wniosek rentę? Do emerytury brakuje mi 2,5 roku życia.
  Jak się ma do ponownego wniosku okres 18 miesięcy od ustania zatrudnienia, czyli okresu składkowego?

  • Witam,
   zapraszam do kontaktu poprzez maila, na którego proszę przesłać skan posiadanych dokumentów. Przy czym zaznaczam, że porady prawne są odpłatne.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.