Odmowa skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji ZUS

Jak zapewne zauważyłeś, ostatnio moja aktywność trochę “siadła” na blogu. I niestety muszę Cie zmartwić, będzie tak przez dłuższy czas, albowiem wkraczam w dla siebie bardzo ważny okres. Otóż, kończę aplikację radcowską i przygotowuję się do egzaminu końcowego. Zabiera mi to prawie każde popołudnie, a to właśnie wtedy najwięcej czasu poświęcałem na pisanie bloga. Jednak nie znaczy to, że całkowicie się wyłączam. Zawsze możesz do mnie napisać w mailu lub w komentarzu, bo akurat to śledzę na bieżąco. A na blogu… wpisy będą po prostu rzadsze.

W związku z tym, po dłuższej przerwie, przygotowałem dla Ciebie krótki wpis dający odpowiedź na pytanie: czy na odmowę skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji ZUS przysługuje sprzeciw/odwołanie?

Tak więc wyjaśniam, skierowanie na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji ZUS stanowi jedną z form działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie prewencji rentowej i zostało określone w art. 69 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej u.s.u.s). Celem prowadzenia rehabilitacji leczniczej jest przywrócenie zdolności do pracy i ograniczenie w ten sposób sytuacji społecznie niepożądanej, związanej z przejściowym korzystaniem z rent z tytułu niezdolności do pracy w przypadkach ubezpieczonych, którzy rokują, że po rehabilitacji będą zdolni do pracy. Zgodnie z doktryną, a także orzecznictwem, kontroli sądowej nie podlegają sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencji. Kontroli podlega ewentualna decyzja o odmowie prawa do renty wydawana zazwyczaj po odmowie rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji.

Zdecydowanie w tym temacie wypowiedział się Sąd Apelacyjny w Warszawie w postanowieniu z 27 maja 2002 r., sygn. akt III AUz 186/02 (LexPolonica nr 357979, OSA 2002, nr 11, poz. 40; LexisNexis nr 357979), którego teza brzmi następująco:

„Kontroli sądowej nie podlegają sprawy związane ze skierowaniem na rehabilitację leczniczą w ramach działań prewencyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.”

Powyższe wynika z faktu, iż skierowanie na rehabilitację leczniczą nie następuje w formie decyzji organu rentowego, stąd stosownie do art. 477(8) Kodeksu postępowania cywilnego odmowa skierowania na rehabilitację leczniczą nie podlega zaskarżeniu do sądu. Ma to też swoje źródło w art. 83 u.s.u.s., który wyraźnie określa w jakich przypadkach Zakład wydaje decyzje podlegające zaskarżeniu do sądu, nie wymieniając jednak rehabilitacji leczniczej.

Celem uściślenia dodam, że przedmiotowe zawiadomienie nie stanowi żadnej z form działalności administracji publicznej, a jedynie czynność informującą ubezpieczonego o odmowie skierowania na rehabilitację. Nie nakłada ono jakichkolwiek obowiązków ani nie modyfikuje sytuacji prawnej, poza powiadomieniem o odmowie skierowania na rehabilitację.

Na marginesie wskażę jedynie, iż kwestię dostępu ubezpieczonych do świadczeń leczniczych reguluje ustawa o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która nie jest wykonywana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ale przez Kasy Chorych. Stąd, w razie gdy ZUS odmówi skierowania na rehabilitację w ramach prewencji ZUS, można rozważyć skorzystanie z normy prawnej wynikającej z art. 33 ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która mówi o prawie do świadczeń z zakresu leczenia uzdrowiskowego. W skrócie, owe prawo przysługuje świadczeniobiorcom na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (nie felczera), a pobyt w sanatoriach uzdrowiskowych (nie w szpitalach i prewentoriach) jest częściowo odpłatny w zakresie kosztów wyżywienia i zakwaterowania. Nadto, dojazd zarówno do szpitali, prewentoriów, jak i sanatoriów jest pokrywany przez świadczeniobiorcę. Z kolei, leczenie w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego jest finansowane przez Fundusz na podstawie zawartych ze świadczeniodawcami realizującymi świadczenia w zakresie leczenia uzdrowiskowego umów w tym rodzaju świadczeń.

Innymi słowy, w razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS nie istnieje żadna droga odwoławcza. W związku z tym możesz rozważyć możliwość skorzystania z prawa do świadczeń z zakresu leczenia uzdrowiskowego, realizowanego na podstawie ustawy o świadczeniach z opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


Komentarze

Odmowa skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji ZUS — 15 komentarzy

 1. Witam Pana.
  Odmowa skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji ZUS.dokładnie tak jak w temacie,tylko,że ja chcę odmówić,zrezygnować.mianowicie decyzję taką w orzeczeniu lekarskim,wydał mi lekarz orzecznik zus”celowe jest przeprowadzenie rehabilitacji leczniczej w zakresie xxx w systemie stacjonarnym.rentę inwalidzką mam przyznaną od ponad 20 lat.przez 6 lat była to renta o całkowitej niezdolności do pracy,później mi zamieniono na częściową niezdolność do pracy(po odwołaniach w sadzie utrzymana).uważam,że ta decyzja jest zła i niepotrzebna.wiem,że w ustawie o świadczeniach z funduszu ubezpieczeń społecznych z 13 10 1998 jest art.80/5,który uprawnia zus do takich orzeczeń oraz art.81/1/2 procedury odwoławcze i art.82-konsekwencje z rezygnacji.
  pytanie do Pana;do kogo mam się odwołać,bo podobno do komisji lekarskiej nie można,jeżeli jest takie orzeczenie jak opisałem powyżej,słyszałem,że tylko do prezesa zus w oddziale w którym jestem.nie kwalifikuję się pod art.81 w.w.ustawy,mam według mnie wszelką,przekonywującą dokumentację lekarską,rozpoznanie choroby przez kilku dziesięciu lekarzy,potwierdzających całkowitą,a od ponad 15 lat częściową niezdolność do pracy,a teraz trafiła mi się taka szuja,ponoć największa menda w moim oddziale orzeczniczym.przekonywał mnie,że robi to dla mojego dobra,ale skierowując mnie tam miał już w główce przekonanie,że tam mnie w ciągu tych 24 dni uzdrowią bo inaczej nie mógł by mnie tam posłać bo ustawa wyraźnie o tym mówi.
  Bardzo proszę o szybką odpowiedź ponieważ nie mam zbyt wiele czasu.jak mam postąpić,do kogo się odwołać,jakie argumenty przedstawić(art.81 odpada) i czy tym odwołaniem nie pogorszę swojej sytuacji.
  Pozdrawiam.

 2. Wlasnie jestem po komisji o rehabilitacje. Lekarz mi odmówił. Roktemu też. Ten sam lekarz. Ta sama mowa .Tłumaczył sie ze jestem 10 lat na recie. Ze 5 lat mam endoproteze i ze jeszcze 5 lat i ona mi sie rozsypie. Obluzuje i ze rehabilitacje zus sa dla osob u ktorych rokuje sie poprawe a on umnie nie rokuje. Przedemna weszla doniego kobieta ktora miala ponad 60 lat i jej dal . dwa lata czy rok temu też. Z rozmowy z nia wynikalo ze byla z jego prywatnego gabinetu. Mam pyt. Jestem obecnie na 3 grupie tej najnizeszej a skoro mam noge w tak ciezkim stanie jak powiedzial to czy moge sie starac o wyzsza grupę? Bo rehabilitacje ma chyba dla swoich. Tak mysle

 3. Mam wyznaczony termin rehabilitacji w swoim mieście a lekarz orzecznik z ZUS wyznaczył mi w innym mieście co mi nie odpowiada. Czy mam prawo zrezygnować i odmówić wyjazdu po to by rehabilitacja była przeprowadzona w moim mieście w ustalonym wcześniej terminie.

 4. Jestem nauczycielem,mam 60 lat..12 lat temu uległem wypadkowi samochodowemu.Mam złamany kręg szyjny C2,obojczyk,miałem wstrząśnienie mózgu.Od tego czasu leczę się w poradni Neurologicznej.Lekarz prowadzący mnie, skierował mnie na leczenie rehabilitacyjne w ramach prewerencji rentowej,ponieważ zawsze po takim pobycie w sanatorium przez rok czuje się lepiej,mam lepsze wyniki.Stanąłem na Komisji Lekarskiej ZUS w Toruniu w tym roku w styczniu otrzymałem decyzje odmowną..Zebrałem wyniki i lekarz prowadzący skierował mnie powtórnie na Komisję.Byłem dziś w Toruniu na komisji w Toruniu na Mickiewicz i otrzymałem odmowną decyzj.Lekarz orzecznik tłumaczył,że to jest już choroba przewlekła.Wiem jak bardzo mi pomaga takie sanatorium.Wracam po wakacjach do szkoły i jakoś rok wytrzymuję.W międzyczasie leczę się ambulatoryjnie.To mi bardzo pomaga.Proszę ,co ja mam zrobić,jeśli tak ZUS – lekarze orzecznicy traktują nas ludzi? Dla mnie taki wyjazd w wakcje,- bo korzystałem w czasie wakacji – pozwolił mi wrócić do pracy.A teraz?

 5. Witam wczoraj byłam na komisji w zusie i przyznali mi zasiłek rehabilitacyjny na okres 6miesiecy z tym że też mam skierowanie na rehabilitacje w ramach prewencji ZUS .Teraz czekan na skierowanie gdzie mnie wysla i termin rehabilitacji a jestem w takiej sytuacji że wychowuje sama dziecko na czas mojego wyjazdu nie mam opiekuna żeby się nim zająć i również nie stać mnie na to żeby opłacić dziecku wyjazd razem ze mną.Czy mogę złożyć rezygnację z wyjazdu jakie ponoszą konsekwencje i czy rezygnacja z wyjazdu wiarze się z tym że zabiorą mi całe świadczenia rehabilitacyjne od momentu rezygnacji

  • Witam,
   przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale ostatnie 2 tygodnie byłem na urlopie.
   Proszę na maila sekretariat@kancelariars.pl przesłać skan orzeczenia lekarza ZUS, decyzję ZUS (o ile taką Pani otrzymała) oraz skierowanie na rehabilitację w ramach prewencji ZUS. Informuję jednak, że porady prawne są odpłatne. Jedynie wstępne zapoznanie i wycena są bezpłatne.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz

 6. Witam
  Otrzymałam rehabilitację od 13 marca w ramach prewencji. Od 14 lutego mam mamę w szpitalu po operacji szyjki udowej 85 lat .Od tygodnia jest w stanie krytycznym i nie ma szans na przeżycie ,(Chyba że zdarzy się cud). Od 5 marca mam w innym szpitalu córkę 34 lat po operacji kręgosłupa. Pisemnie poprosiłam a przesunięcia terminu. Otrzymałam pismo że główny lekarz orzecznik nie wyraził zgody a moje pismo jest potraktowane jako rezygnacja z wyjazdu, Nie zgadzam się z tą decyzją, Co mogę zrobic

 7. Witam dzis lekarz orzecznik wydal mi odmowna decyzji w sprawie rehabilitacji rentowej twierdzac ze mi nie przysluguje. Choruje od 10 lat na tarczyce bralam sterydy, po odstawieni wystapily problemy skorne i stawowe, duza osteoporoza. Trudno mi sie poruszac, straszny bol kosci i stawow i twierdzi ze mi nie przysluguje rehabilitacja

 8. Witam.Jestem właśnie po komisji w zusie o rehabilitację, otrzymałam decyzję odmowną.Lekarz, specjalizacji chorób wewnętrznych przebadła mnie w następujący sposób ;skłon do przodu, skręt w lewo i prawo.Po tym badaniu stwierdziła , że jest bardzo dobra ruchliwość i rehabilitacja nie jest potrzebna.Nawet na zerkneła na dokumentację.Dodam, że chodzi o kręgosłup i byłam już dwa razy w sanatorium z zusu w 2014 i 2016.Chciałabym napisać ,że jestem niezadowolona z przebiegu badania.Czy muszę się liczyć z ponownym wezwaniem na komisję?Co powinnam ująć w piśmie.Pozdrawiam.

 9. W wypadku odmowy pobytu leczniczego w sanatorium z prewencji rentowej przez Zus po jakim czasie można ponownie złożyć wniosek o taki wyjazd. Mąż jest po operacji wstawienie zastawki serca, leczy się kardiologicznie. Dwa lata twemu przyznano mu sanatorium. W tym roku odrzucono wniosek. Pozdrawiam

 10. Witam,
  Mam następujące pytanie, po zabiegu kolana ZUS przyznał mi świadczenia rehabilitacyjne i zapewnił zabiegi. Jednak ich termin zbiegł się z moim wyjazdem za granicę, czy istnieje możliwość przesunięcia paru zabiegów na termin po powrocie? I czy w ogóle jest jakaś szansa na wyjazd czy powinnam zrezygnować. Jadę na chrzest na którym mam być matka chrzestna, nie wiem kompletnie co robić, bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie
  Anna

 11. Witam,
  Mam następujące pytanie, po zabiegu kolana ZUS przyznał mi świadczenia rehabilitacyjne i zapewnił zabiegi. Jednak ich termin zbiegł się z moim wyjazdem za granicę, czy istnieje możliwość przesunięcia paru zabiegów na termin po powrocie? I czy w ogóle jest jakaś szansa na wyjazd czy powinnam zrezygnować. Jadę na chrzest na którym mam być matka chrzestna, nie wiem kompletnie co robić, bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie
  Anna

  • Witam,
   porady prawne są odpłatne. Jeżeli jest Pani zainteresowana to zapraszam do kontaktu poprzez maila krzysztof.bogusz@sblegal.pl i jednoczesne przesłanie na maila skanu posiadanej dokumentacji, w tym skierowania dot. prewencji ZUS. W tym miejscu jedynie zaznaczę, że choć istnieje możliwość zmiany terminu, to nie jest to zawsze możliwe (pytanie czy Pani argument jest wystarczający, np. pytanie od kiedy planowany był chrzest, a od kiedy ma Pani skierowanie itp), a poza tym trzeba się zastanowić jakie mogą być tego konsekwencje.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.