Opinia biegłych lekarzy sądowych – jakie ma znaczenie?

Kończąc cykl artykułów o opinii biegłych lekarzy sądowych postanowiłem Cię jeszcze poinformować jak ważnym dowodem jest opinia w sprawach przeciwko ZUS.

Bez zbędnych ceregieli i po prostu powołując się na orzecznictwo dowód z opinii lekarza biegłego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych, a w szczególności w sprawach o rentę z tytułu niezdolności do pracy, ma następujące znaczenie:

„ustalenie czy odwołująca jest niezdolna do pracy przez Sąd nastąpić może wyłącznie w oparciu o opinię sporządzoną przez biegłych, która nie może być zastępowana innymi dowodami np. zeznaniami świadków, dowodem z oględzin. Dowód z opinii lekarskiej w tej kategorii spraw jest więc dowodem koronnym, analizującym i sumującym przeciwstawne oceny prezentowane przez strony” (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 19 maja 2015 r., syg. akt III AUa 1385/14)”

Mam nadzieję, że jakkolwiek przybliżyłem Ci procedurę dopuszczenia i przeprowadzenia opinii biegłego. W razie czego zawsze możesz napisać do mnie maila lub skomentować ten i poprzednie wpisy.

Udanego weekendu 🙂


Komentarze

Opinia biegłych lekarzy sądowych – jakie ma znaczenie? — 13 komentarzy

 1. Witam. Dziękuję za porcję wiedzy o randze opinii biegłych. Parę dni temu czytałem artykuł, w którym autor polemizuje z tak wysoką rangą opinii biegłych sądowych. W konkluzji wysuwa zarzut, że przy takiej randze. w zasadzie biegły zastępuje sąd. Z drugiej strony to też ciekawe, że dopiero w maju tego roku sąd wydał wyrok, że opinia jest dowodem koronnym. Czyli opinii biegłego raczej “nie można ugryźć”…….

  • Witam,
   zbyt daleko idącym wnioskiem jest stwierdzenie, że opinia biegłych zastępuje sąd. Otóż, opinia biegłych jest jednym z dowodów w sprawie i jak każdy inny powinien być w ten sam sposób oceniany. Wszak do dokonywania wszelkich ustaleń w procesie powołany jest sąd, a nie biegły, który może, a czasami powinien (np. w sprawach o rentę z tytułu niezdolności do pracy) korzystać z pomocy biegłego w zakresie wymagającym wiadomości specjalnych, lecz biegły nie może wyręczać sądu w dokonywaniu ustaleń i ocen prawnych, do czego ani nie jest powołany, ani może nie mieć kwalifikacji (patrz wyrok SN z 20 stycznia 1970 r., II PR 18/69). W końcu do biegłego należy wydanie opinii co do okoliczności będących przedmiotem dowodu, ale ocena prawna wniosków opinii wchodzi już w zakres stosowania prawa i należy do sądu. Z tego powinno wynikać ni mniej, ni więcej jak ważna jest instytucja tzw. zarzutów do opinii, o których pisałem w jednym z poprzednich wpisów.
   Z kolei, co do wyroku podanego we wpisie, to jest to jedno z wielu orzeczeń na ten temat, które jedynie wpisuje się w aktualną linię orzeczniczą w tym zakresie. W samym wpisie chciałem tylko podać wyrok, który stosunkowo nie dawno ujrzał światło dzienne 🙂
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 2. Witam, ja z takim zapytaniem odnośnie opini biegłego i dalszego postępowania… Odwołaliśmy się właśnie z mężem od decyzji ZUS odnośnie nie przyznania jednorazowego odszkodowania z tyt wypadku przy pracy (zus wogóle nie wezwał męża na komisję tylko odrazu wydał decyzję odmowną tłumacząć się brakiem papierka z rechabilitacji na która jak wiemy czeka się miesiącami a mąż nie mógł sobie na to pozwolić z obawy przed utrata zatrudnienia).. Sąd wyznaczył biegłego lekarza i ten wydał opinię iż wg niego nalezy się 2% uszczerbku..mąż dostał tym samym informację o kolejnej sprawie i moje pytanie brzmi: jak to wygląda dalej? Sąd bierze pod uwagę dowód z opini i wydaje orzeczenie? Czy Zus ma jeszcze prawo się od tego odwołać? Jesli nie to w jakim terminie wyrok się uprawomocnia? Czy musimy jeszcze potem pisać jakieś pismo do ZUSu celem wypłaty tego ewentuanego odszkodowania? Ile Zus ma czasu na ustosunkowanie się do decyzji sądu??
  Z góry dziękuję za wszelkie informacje. To nasz pierwszy przypadek i nie wiem co dalej mamy robić a nigdzie nie znalazłam odpowiedzi na te pytania…
  Pozdrawiam

  • Witam, mój mąż także miał wypadek w pracy i wszytsko wygląda dokładnie identycznie jak w przypadku męża Pani Eweliny -z tym, że biegły orzekł 3% uszczerbku. W poniedziałek 27.06.2016 miała odbyć się rozprawa w sądzie, ale dziś otrzymaliśmy pismo, żę została odwołana, bo ZUS odwołał się od opinii biegłego sądowego. Tym samym mąż dostał wezwanie na kolejne badanie do biegłego sądowego (kolejna wizyta u beigłego oddaloneg o ponad 110 km). Śmieszną rzeczą jest to, że ZUS cały czas uważa, że wypadek którego doznał mąż (mimo protokołu wypadkowego sporządzonego przez zespół BHP w zakładzie pracy) nie jest wypadkiem w pracy. A samo odwołanie ZUS od opinii biegłego jest napisane tak śmiesznym i potocznym językiem, że mamy wrażenie, że pisał to kompletny laik. Zastanawiamy się co będzie dalej i ile jeszcze razy będziemy latać po biegłych. W tej chwili mąż czuje się jakby był posądzany o oszustwo i próbę wyłudzenia odszkodowania. Chore to wszystko.

 3. Witam, Czy prośba o powołanie biegłego/ biegłych w dowołaniu od decyzji Zus odmawiającej przyznania renty wiąże się dla mnie z pokryciem kosztów sporządzenia takich opinii? Jak sytuacja przedstawia się z kosztami profesjonalnego pełnomocnika zus w przypadku mojej ewentualnej przegranej? Pozdrawiam

  • Witam,
   z kosztów sporządzenia opinii przez biegłego sądowego jest Pani zwolniona ustawowo. Z kolei, odnośnie kosztów zastępstwa procesowego już nie, a więc w razie przegrania sprawy sąd może od Pani zasądzić na rzecz ZUS stosowne koszty zastępstwa.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 4. Witam. Jeżeli z opinii lekarzy biegłych 3 różnych specjalizacji jedna jest zdecydowanie korzystna dla mnie ( stwierdzenie całkowitej niezdolności do pracy na jakiś okres przez neurologa biegłego ) i właśnie dostałam wezwanie do Sądu na kolejne badanie przez biegłego, bo o to wniósł ZUS- to jak mam się przygotować, co jeszcze mogę zrobic ponad to, że po prostu się stawię w sądzie? Poza tym, czy w oczekiwaniu na tę wizytę moge napisać swoje “zarzuty” do opinii tego z lekarzy, którego opinia nie była korzystna?
  Dziękuję z góry

  • Witam,
   w zasadzie przed wydaniem kolejnej opinii nie można się jakoś szczególnie przygotować. Skoro Sąd dopuścił dowód z kolejnej opinii to musi się Pani stawić na termin i zabrać ze sobą dokumentację medyczną, a dopiero potem, gdy już przyjdzie pisemna opinia ewentualnie sporządzić zarzuty do niej. Z kolei, odpowiadając na drugie pytanie, to oczywiście może Pani sporządzić zarzuty do opinii tych lekarzy, które była dla Pani niekorzystne. Przy czym, zapewne Sąd doręczając odpis opinii wyznaczył na dokonanie tej czynności odpowiedni termin, w którym musi się Pani zmieścić, aby zarzuty zostały merytorycznie rozpatrzone przez Sąd.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź- tak zrobię; co do drugiej części Pana wypowiedzi, sytuacja jest taka: Sąd NIE doręczył mi odpisu opinii biegłych a jedynie xero listu Organu Rentowego, w którym to ZUS nie zgadza się z pozytywną opinią biegłego i wnosi o powołanie innego lekarza. Ja dopiero dzięki temu xero listu ZUS dowiedziałam się ogólnie, bez uzasadnień, jak te opinie wyglądają: nie było mowy o żadnym terminie ani możliwości bym ja się do nich odniosła.

    • Witam, kontynuując powyższy wpis, który tak nagle przerwałam- czekam na razie na wizytę u biegłego neurologa, czy mam pójść do Czytelni Akt, zrobić kserokopię opinii wszystkich trzech lekarzy biegłych wraz z uzasadnieniami oraz donieść do Sądu mój “zarzut” przed ta wizytą? Jak mówię, nie dostałam od Sądu żadnego terminu aby takie ew.zarzuty w ogóle przedstawić. Bardzo dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam

     • Witam,
      może wcześniej lepiej będzie jak zadzwoni Pani do Biura Obsługi Interesantów Sądu i podając numer sygnatury zapyta Pani czy sąd wysłał do opinii owe opinie, jeżeli nie, to dlaczego i kiedy można spodziewać się wysyłki, a jeżeli tak, to dopytać dokładnie kiedy.
      Pisanie zarzutów do opinii, których Pani nie otrzymała nie będzie miało skutków prawnych. Może Pani ewentualnie odpowiedzieć na pismo ZUS-u, dodając, że nie otrzymała Pani owych opinii (ale to przed ustaleniem w Sądzie, to tego o czym napisałem powyżej).
      Pozdrawiam
      Krzysztof Bogusz.

     • Dzień dobry, bardzo dziękuję. Tak zrobię. A jeszcze mam pytanie o przydzielonego mi z urzędu adwokata ( to już dawno temu Sąd uczynił ) : kiedy go poznam, co mam zrobić na tym etapie? Pozdrawiam,
      Agnieszka

     • Witam,
      pełnomocnik powinien się z Panią skontaktować niezwłocznie po otrzymaniu postanowienia o wyznaczeniu go pełnomocnikiem z urzędu. Przy czym przez skontaktowanie się należy rozumieć najprędzej otrzymanie stosownego pisma z prośbą spotkanie w kancelarii.
      Pozdrawiam
      Krzysztof Bogusz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.