TK: “reforma OFE” zgodna z konstytucją

Chyba nie myślałeś, że zapomnę Cię o tak ważnym orzeczeniu poinformować na swoim blogu? Mam wprawdzie parę dni poślizgu, ale chociaż największe emocje już opadły i można na całość spojrzeć z dystansem… Ale zaraz, zaraz, doprawdy? Nie, to tylko dobry bajer, bo jak mawia mój dobry kolega to już połowa sukcesu 🙂 Otóż, tak naprawdę tego samego dnia co Trybunał Konstytucyjny badał zgodność z konstytucją “reformę OFE” ja zdawałem ostatni egzamin na aplikacji radcowskiej. I jako że z sukcesem go zdałem, to później miałem swoje małe święto i wymarzone popołudnie “nicnierobienia”.

Czas jednak wrócić do porządku i nadrobić zaległości. Stąd informuję Cię, że 3 listopada 2015 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał połączone wnioski Prezydenta RP oraz Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczące zmian funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce. Zdaniem Trybunału tzw. reforma OFE odbyła się zgodnie ze standardem konstytucyjnym. W komunikacie po ogłoszeniu wyroku możesz przeczytać m. in.:

„Środki pochodzące ze składek ubezpieczeniowych, również zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych, są – w sensie konstytucyjnym – środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych. Pochodzą one bowiem z przymusowej i powszechnej składki emerytalnej, która ma charakter daniny publicznej. Ustawodawca dysponuje stosunkowo szeroką swobodą rozporządzania takimi środkami w celu zapewnienia ubezpieczonym realizacji prawa do emerytury. To bowiem państwo odpowiada wobec obywateli za organizację systemu emerytalnego i wypłatę świadczeń. Nie można jednocześnie zakładać niezmienności unormowań określających warunki nabywania tego prawa, zwłaszcza jeśli zmieniają się warunki społeczno-ekonomiczne”

To tak pokrótce, bo nie będę tutaj przytaczał całości orzeczenia, kiedy z całością wyroku i komunikatu po jego ogłoszeniu możesz zapoznać się klikając TUTAJ.