RPO interweniuje u Premiera w sprawie świadczeń postojowych m.in. dla wspólników spółek jawnych

W sprawie świadczeń postojowych dla między innymi wspólników spółek jawnych interwencje podjął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Chodzi o poruszany już tutaj niejednokrotnie problem odmawiania przez ZUS prawa do świadczeń postojowych dla właśnie wspólników spółek jawnych lub komandytowych.

Ostatnio także o problem związany z żądaniem przez ZUS zwrotu owych świadczeń wypłaconych… wspólnikom spółek jawnych lub komandytowych.

Brzmi dziwnie? A jakże, nie mogło być jednak inaczej, skoro wpierw ZUS uważał, że świadczenia postojowe należą się wspólnikom ww. spółek osobowych, aby następnie zmienić zdanie. I aby było jeszcze dziwniej, to nie cały ZUS doznał takiego olśnienia, a tylko niektóre Oddziały ZUS.

W tym kontekście za słuszną należy uznać interwencję Rzecznika. Z jej treścią można się zapoznać TUTAJ.

Pozostaje jednak pytanie co ze wszystkimi świadczeniami postojowymi, których ZUS nie wypłacił, bo wydał decyzje odmowne. Wyroki sądów w pierwszej instancji w większości są bowiem niekorzystne dla odwołujących, ale nie wszystkie, bo o jednym korzystnym pisałem na blogu (wyrok jest jednak nieprawomocny). W mojej niezmiennej ocenie niesłuszne jest uwzględnianie stanowiska ZUS, tudzież oddalanie odwołań przez sądy. Wobec tego może warto by było podkreślić, że w razie uwzględnienia interwencji RPO, potwierdzone zostanie niezasadne dotychczasowe odmawianie świadczeń postojowych. W innym przypadku obawiam się, że spowoduje to lawinowe oddalanie apelacji przez sądy w drugiej instancji. Obym się jednak mylił, bo – co powtarzam niejednokrotnie – warto odwoływać się od decyzji ZUS !