Przeliczenie emerytur czerwcowych – wyrok Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt P 7/22

Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 15 listopada 2023 roku, wydanym w sprawie o sygn. akt P 7/22, orzekł, iż artykuł 17 ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1621) w związku z art. 25a ust. 2 pkt 2 i ust. 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1251, ze zm.) w zakresie, w jakim pomija emerytury przyznane na wniosek zgłoszony przed 1 czerwca 2021 r., jest niezgodny z art. 32 ust. 1 w związku z art. 67 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Pisząc prościej, na podstawie powyższego wyroku Trybunału Konstytucyjnego można żądać ponownego obliczenia emerytury, która została naliczona w czerwcu danego roku i przed 1 czerwca 2021 r. Dotychczas bowiem było tak, że złożenie wniosku o przyznanie emerytury w czerwcu skutkowało mniej korzystnym jej obliczeniem, aniżeli gdyby wniosek był złożony w innym z jedenastu miesięcy roku. Miało to związek z obowiązującym wówczas sposobem waloryzacji kwartalnej składek na ubezpieczenie społeczne.

Powołując się na w/w wyrok można więc złożyć do ZUS wniosek o ponowne obliczenie swojego świadczenia, czyli przy zastosowaniu regulacji zawartych w art. 25a ust. 2 pkt 2a i 2b ustawy emerytalnej.

2a. W przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu danego roku waloryzacji składek dokonuje się w taki sam sposób jak przy ustalaniu wysokości emerytury w maju danego roku, jeżeli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego.

2b. Przepis ust. 2a stosuje się również do ubezpieczonego, który wiek uprawniający do emerytury osiągnął po dniu 31 maja danego roku.

W odpowiedzi na wniosek niestety należy się spodziewać decyzji odmownej ZUS lub nie rozpoznania wniosku i zamiast tego wydania decyzji o odmowie wznowienia postępowania w sprawie. Wówczas pozostanie odwołanie do Sądu i tutaj można już oczekiwać większej przychylności. Ba, nawet korzystnego orzeczenia, bo takowe już się pojawiają. A przykładem niech będzie wyrok Sądu Okręgowego w Szczecinie – VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 24 lipca 2024 r., VI U 228/24.