500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, to inaczej świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych. Możliwość jego uzyskania wprowadzono 01.10.2019r. Od tego czasu otrzymuje sporo zapytań w tym zakresie, zaś wcześniejsze artykuły na temat niezdolności do samodzielnej egzystencji stały się tutaj dosyć popularne.
Wobec tego postanowiłem w kilku zdaniach przybliżyć tematyką związaną w szczególności z 500+ dla osób niesamodzielnych.
Przede wszystkim świadczenie uzupełniające przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona:
- orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo
- orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji albo
- orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo
- orzeczeniem o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Nietrudno zauważyć, że elementem wspólnym dla ww. osób uprawnionych jest stwierdzenie ich „niezdolności do samodzielnej egzystencji”. Co warto wiedzieć, to że jest to pojęcie prawne, a nie medyczne. I ma dosyć szeroki zakres przedmiotowy, bo obejmuje łącznie codzienną opiekę i pomoc ze strony osoby trzeciej.
Opieka obejmuje pielęgnację, czyli zapewnienie osobie możliwości poruszania się, odżywiania, zaspokajania potrzeb fizjologicznych lub utrzymywania higieny osobistej.
Pomoc realizuje się z kolei w załatwianiu elementarnych spraw życia codziennego, takich jak robienie zakupów, wykonywanie podstawowych prac porządkowych w domu, uiszczanie opłat lub składanie wizyt u lekarza.
Mimo że o świadczeniu uzupełniającym mówi się najczęściej jako o 500+ dla osób niesamodzielnych, to w istocie jego wysokość może być niższa, a nawet pomimo niesamodzielności nie będzie przysługiwało. Wszystko w związku z tym, że obowiązuje w tym wypadku kryterium dochodowe, które od 01.03.2020r wynosi 1700zł.
Na owe kryterium dochodowe składają się świadczenia pieniężne finansowane ze środków publicznych (np. emerytura, zasiłek stały), które jeżeli przekraczają kwotę 1700zł (jako suma lub jednostkowo), to spowodują, że 500+ nie będzie wypłacane. Natomiast jeżeli świadczenia finansowane ze środków publicznych wynoszą np. 1300zł, to wówczas w ramach świadczenia uzupełniającego wypłacana będzie kwota 400zł (różnica pomiędzy 1700zł i 1300zł, czyli z 500+ zrobi się 400+).
Co ważne, do kwoty świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych zalicza się również kwoty wypłacane przez zagraniczne instytucje właściwe do spraw emerytalno-rentowych.
Przy ustalaniu kryterium dochodowego nie uwzględnia się natomiast:
1. świadczeń o charakterze jednorazowym,
2. renty rodzinnej np. dla dziecka własnego, przysługującej bez względu na wiek, jeżeli stało się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie do ukończenia 16 lat lub do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyło 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia,
3. zasiłku pielęgnacyjnego oraz
4. innych dodatków i świadczeń wypłacanych wraz z ww. świadczeniami
przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń.
Procedura ustalenia prawa do świadczenia uzupełniającego następuje zawsze na wniosek. I tak, jeżeli organem właściwym do wypłacania świadczenia jest ZUS, a tak bywa najczęściej, to wniosek należy złożyć na formularzu ESUN. Do wniosku należy od razu załączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub jedno z tych, które wymieniam powyżej). W razie braku takiego orzeczenia ZUS skieruje na badania przez lekarza orzecznika, który wyda stosowne orzeczenie. W razie ustalenia braku niezdolności do samodzielnej egzystencji należy złożyć w terminie 14-u dni sprzeciw. W jego wyniku orzekać będzie komisja lekarska ZUS, a następnie wydana zostanie decyzja. Od decyzji ZUS w ostateczności będzie można się odwołać do Sądu.
I ostatnie tylko tak w skrócie, bo na blogu na ten temat jest co najmniej kilka artykułów (np. „Niezdolność do samodzielnej egzystencji” lub „Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS”), a nadto są ogóle wzory sprzeciwu i odwołania. Natomiast w razie poszukiwania indywidualnej pomocy prawnej zapraszam do kontaktu (mailowo, telefonicznie lub przez messengera).
Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej ?
-> Zadzwoń pod nr 664 414 166
-> Napisz na maila krzysztof.bogusz@sblegal.pl
-> Zarezerwuj termin w Kalendarzu
A jeżeli chcesz mnie bliżej poznać to więcej informacji znajdziesz TUTAJ
Może nie do końca w temacie, ale chciałbym się dowiedzieć czy widzi Pan jakąkolwiek możliwość wykreślenia hipoteki przymusowej z kw wpisanej przez ZUS, mając na uwadze nowe orzeczenie TK z dnia 20.05.2020 r., co do art. 24 ust. 5 u.s.u.s.?
Witam,
czekam na uzasadnienie wyroku TK.
Pozdrawiam
Witam!
Moja żona posiada orzeczenie lekarza ZUS o niezdolności do samodzielnej egzystencji.Obecnie jest skierowana na chemioterapię i dwa razy w tygodniu dojeżdża do ośrodka onkologicznego odległego o 50 km na zabiegi dwudniowe. Czy w związku z tym będzie mogła skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej za korzystanie z samochodu którego jest współwłaścicielem ?.
Zaznaczam , że żona nie posiada orzeczenia o zaliczeniu do żadnej grupy niepełnosprawności (nie starała się, jest emerytką) a jedynie orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane na 14 miesięcy przez orzecznika ZUS i pobiera zasiłki :pielęgnacyjny i 500+.
Skąd wzieliście kwotę progu dochodowego 1700zł? Prawidłowy próg to 1600zł.
https://odwolanieoddecyzjizus.pl/2014/08/05/niezdolnosc-do-samodzielnej-egzystencji/
Zasiłek pielęgnacyjny z MOPS jest wliczany do dochodu. Przez to że wliczany jest do dochodu to jesli ktoś ma też zasiłek stały z MOPS, to ten zasiłek stały z MOPS nie jest wypłacany w pełnej wysokości tylko jest pomniejszony o dochód z tytułu pobierania zasiłku pielęgnacyjnego. 701zł czyli kryterium dochodowe MOPS pomniejsza się o wysokość zasiłku pielęgnacyjnego i różnicę wypłaca jako zasiłek stały. Czyli de facto aktualnie bierzemy ~486zł zasiłku stałego z MOPS i ~215zł zasiłku pielęgnacyjnego z MOPS. Osoby nie wtajemniczone w taki sposób wyliczania błędnią sądzą że oba zasiłki się w 100% sumują:, a tak nie jest. Wcześniej na zasiłku pielęgnacyjnym zyskiwało się nie 153 zł tylko 30zł. A teraz nie zyskuje się 215 tylko 90zł.
ZUS nie honoruje (nie wiem czy zasadnie?) orzeczeń lekarskich wydawanych przez PZOON (Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności). PZOONy zostały powołane do istnienia na podstawie ustawy. Mamy więc takie państwo w państwie. Jeden organ/instytucja swoje a drugi organ/instytucja? swoje. ZUS to instytucja państwowa a czy PZOON to też instytucja państwowa? Jest to niewątpliwie organ administracji publicznej. co to w ogóle jest ten PZOON? i jakim prawem to istnieje skoro orzeczenia tego organu są nieważne dla ZUSU bo ZUS ich nie honoruje? PZOON podlega pod Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. ten PZOON czy wojewodzki zespół… to jakaś podróbka taka jakby nie wiadomo po co stworzona:(
PZOON wydaje “orzeczenia o stopniu niepełnosprawności” w stopniu znacznym lub umiarkowanym lub lekkim. W tym orzeczeniu padają np. NASTEPUJĄCE STWIERDZENIA:
WSKAZANIA DOTYCZĄCE:
1) odpowiedniego zatrudnienia: niezdolny do pracy
…
6) korzystanie z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji , przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, OPIEKUŃCZYCH, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki: wymaga
7) konieczności stałej LUB długotrwałej opieki LUB pomocy innej osoby w związku ze ZNACZNIE OGRANICZONĄ MOŻLIWOŚCIĄ SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI: wymaga
…
Orzeczenia są wydawane po badanich lekarskich odbywających się w PZOON przez lekarzy + ewentualnie psycholog itp. Orzeczenie zawiera uzasadnienie np. takiej: Na podstawie analizy załączonej dokumentacji medycznej tj. zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia, karty informacyjnej, stwierdzono, że osoba badana ma ZNACZNIE NARUSZONĄ SPRAWNOŚć ORGANIZMU, jest NIEZDOLNA DO PRACY i WYMAGA w celu pełnienia ról społecznych, DŁUGOTRWAŁEJ OPIEKI innych osób w związku z NIEZDOLNOŚCIĄ DO SAMODZIELNEJ EGZYSTENCJI. …
W internecie można znaleźć całe wzory tekiego orzeczenia (jak ma ono wyglądać i co zawierać jest określone w stosowej ustawie sejmowej).
Te wojewodzkie czy powiatowe zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności to takie jakby podróbki ZUSu. Powinno się je zlikwidować a kompetencje ich powinien przejąć ZUS. Tak by było najlepiej. Nie było by tego bałaganu jaki jest teraz.
Nie wiem czy ZUS ma prawo niehonorować tych orzeczeń.
oddechzycia.pl/pomoc-socjalna/orzekanie-o-niepelnosprawnosci-ogolne-zasady-2020/
pcpr.powiat.krakow.pl/powiatowy-zespol-ds-orzekania-i-niepelnosprawnosci/
orzeczenia o niepełnosprawności wydawane są chyba tylko dzieciom a osobom dorosłym czy powyżej 16 roku życia wydawane są orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.