Niezdolność do samodzielnej egzystencji

Tytułem uzupełnienia do ostatniego wpisu winny Ci jestem wyjaśnienie czym jest tzw. „niezdolność do samodzielnej egzystencji”. I tak przyjmuje się, że jest to kwalifikowana postać niezdolności , którą zgodnie z art. 13 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS orzeka się w przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych.

Można więc powiedzieć, że termin “niezdolność do samodzielnej egzystencji” mieści w sobie tak opiekę, oznaczającą pielęgnację, czyli zapewnienie ubezpieczonemu możliwości poruszania się, odżywiania, zaspokajania potrzeb fizjologicznych, utrzymywania higieny osobistej itp., jak również pomoc w załatwianiu elementarnych spraw życia codziennego, takich jak robienie zakupów, uiszczanie opłat, składanie wizyt u lekarza (tak SA w Szczecinie w wyroku z dnia 6 września 2012 r., syg. akt III AUa 372/12).

Co ważne wraz ze stwierdzeniem niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz całkowitej niezdolności do pracy (konieczne jest stwierdzenie obu tych stanów łącznie) wiąże się dodatkowe uprawnienie. Mianowicie wówczas przysługuje Ci prawo do dodatku pielęgnacyjnego, którego aktualna wysokość to 206,76 zł/miesięcznie. Podobnie przysługuje on osobom, które ukończyły 75 lat, ale już bez potrzeby weryfikowania ich stanu zdrowia w drodze badania lekarza orzecznika ZUS.

Warto abyś jednocześnie też pamiętał, że uzyskanie prawa do dodatku pielęgnacyjnego nie przysługuje jakby z urzędu w przypadku orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. Do tego konieczny jest Twój wniosek o przyznanie tego świadczenia. Jedynie wyjątkowo organ rentowy ustala prawo do dodatku bez osobnego wniosku osobom, które ukończyły 75 lat.


Komentarze

Niezdolność do samodzielnej egzystencji — 142 komentarze

 1. Panie Mecenasie czy to oznacza, że osoba, która była na rencie od 50 roku życia, a obecnie ma więcej niż 75 lat może złożyć stosowny wniosek i otrzymać świadczenie?

 2. Witam,
  w takim wypadku nie trzeba nawet składać osobnego wniosku. Podstawę do przyznania dodatku pielęgnacyjnego przed osiągnięciem tego wieku (75 lat) stanowi orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej uznające emeryta za niezdolnego do samodzielnej egzystencji.
  Pozdrawiam,
  Krzysztof Bogusz.

 3. Dostałam orzeczenie lekarz orzecznika ZUS o niezdolności do samodzilenej egzystencji na rok a po 2-ch tygodniach powiadomienie o zgłoszonych zarzutach wadliwości orzeczenia i o ponownym stawieniu przed komisję co ma to oznaczać.

  • Witam,
   w takim razie odbędzie się jeszcze komisja lekarska ZUS, na którą możliwe, że zostanie Pani wezwana. Choć może się zdarzyć, iż komisja lekarska orzeknie jedynie na podstawie zgromadzonych dokumentów, a Pani otrzyma odpis orzeczenia oraz decyzji.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 4. Witam
  We wtorek miałam komisję lekarską w ZUSie, lekarz uznał mnie całkowicie niezdolną do pracy, dzisiaj otrzymałam telefon, został wniesiony zarzut wadliwości przez lekarza zatwierdzającego. że we wtorek przybędzie komisja lekarska do domu. Chcą ustalić czy nie powinnam dostać 1 grupy czyli Niezdolności do samodzielnej egzystencji. Czy jesli tak stwierdzą, to obligatoryjnie po złożeniu będzie mi przysługiwał dodatek pielęgnacyjny czy muszę mieć kolejną komisję ?

  • Witam,
   w celu ustalenia uprawnień do dodatku konieczny jest wniosek zainteresowanego (art. 116 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS), za wyjątkiem sytuacji kiedy ubezpieczony ukończył 75 lat. Innymi słowy, prawdopodobnie będzie Pani ponownie badana przez lekarzy ZUS (zakładam, że nie ukończyła Pani 75 lat). “Prawdopodobnie”, bo lekarz orzecznik ZUS i komisja ZUS może rozpatrzyć wniosek bez tzw. badania podmiotowego, a jedynie w oparciu o analizę zgromadzonych dokumentów. Stąd nie możnajednak powiedzieć, że obligatoryjnie będzie Pani przysługiwał dodatek. Jeśli jednak w obecnym postępowaniu ustalone zostanie, że jest Pani całkowicie niezdolna do pracy i niezdolna do samodzielnej egzystencji, to raczej można przyjąć, że wniosek o dodatek zostanie rozpatrzony pozytywnie. Do wniosku zalecałbym dołączenie, oprócz standardowo zaświadczenia o stanie zdrowia i innych dokumentów medycznych, uzyskanego orzeczenia w trwającym już postępowaniu.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 5. Witam
  pobieram rentę inwalidzką z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z ZUS-u.Niedawno miałam komisję w MZON. Dzisiaj przyszła decyzja ,przyznano mi umiarkowany stopień niepełnosprawności na stałe.Jestem osobą która wymaga pomocy przy ubieraniu się robieniu zakupów gdyż nie mogę podnosić ciężkich rzeczy oraz częściowo w gospodarstwie domowym.Czy odwołując się od tej decyzji uważam że należy mi się znaczny stopień niepełnosprawności mam jakieś szanse na zmianę decyzji?

  • Witam,
   pytania o szanse tutaj dosyć często się zdarzają, ja jednak konsekwentnie staram się unikać odpowiedzi na tego typu pytania, bowiem przede wszystkim każda sprawa się różni, ma inne okoliczności faktyczne (nieraz też prawne) i zależy od decyzji osób swobodnie oceniających materiał dowodowy. Inna sprawa, że jeżeli Pani nie zgadza się z decyzją, tudzież ustaleniem umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, to należy się odwołać, wskazując na błędy w ocenie odpowiednio je argumentując. Ponadto, nie znam szczegółów Pani sprawy, tj. nie miałem wglądu w dokumenty, stąd nic poza tym nie jestem wstanie napisać.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

  • mam 40 lat.JESTEM 30 LAT NA WÓZKU.dlaczego nie dostaałam 500plus.Sąd odrzucił odwołanie Dzisiaj dostałam orzeczenie ,niezdolna do samodzielnej egzystencji

 6. Witam
  Prosze i powiedziec czy nalezy sie dodatek pielegnacyjny dla osboy bez nogi ktora pobierala go przez 2 lata a teraz zostal on odebrany i stwierdzone ze jest zdolny do samodzielnej egzystencji osoba ta nie jest w stanie przyniesc zakupów posprzatac mieszkania zrobic sobie prania w wiekszosci rzeczy pomaga mu corka z zona jak ma wygladac taki wniosek prosze o odpowiedz

  • Witam,
   z tego co Pani napisała, to prawdopodobnie osoba, o którą Pani pyta, była wzywana na badania przez lekarza orzecznika ZUS (być może kończył się okres przyznanego świadczenia), który nie ustalił w dalszym ciągu niezdolności do samodzielnej egzystencji, a tym samym ustało prawo do przyznania dodatku pielęgnacyjnego. Wszak dodatek ten przysługuje co do zasady osobie, u której stwierdzono niezdolność do samodzielnej egzystencji oraz całkowitą niezdolność do pracy (konieczne jest stwierdzenie obu tych stanów łącznie). Jeżeli tak było to należy złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Tyle mogę założyć hipotetycznie z tego co Pani napisała.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • Witam wlasnie o to chodzi skonczyl mu sie okres zasilkowy tylko czy osobie bez nogi powinni to przyznac bo z tego co wyczytalam to tak bo nie jest on w stanie sam przyniesc zakuppw i posprzatac ugotowac a wydano jednak teraz opinie ze jwaes on zdolny do egzystencji sam

    • Proszę poszukać potwierdzenia w aktach prawnych – to naprawdę proste a będzie Pani miała podstawę prawną 🙂

 7. Proszę powiedzieć czy orzecznikiem zusu musi być specjalistą czy jest ustawa która to reguluje,teściowa ma alzcheimera a badal ja pediatra ,została odrzucona a starała się o dodatek pielegnacyjny

  • Witam,
   kwestię specjalizacji lekarza orzecznika ZUS reguluje par. 11 rozporządzenia w sprawie orzekania o niezdolności do pracy. W zakładce BAZA WIEDZY -> AKTY PRAWNE znajdzie Pani wspomniane rozporządzenie.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 8. Q dziejszym dniu stawiłam sié do zusu w Grudziądzu w celu orzeczenia czy należy się zasiłek pielęgnacyjnych.W trakcie badania lekarz stwierdził, że nie jestem niezdolna do samodzielnej egzystencji-jestem po udarze,samotna wszystko co związane z codziennością stwarza problemy.A na moje zapytanie do pana lekarza że w takim razie jestem zdrową PAN ODP.że tego nie powiedział a za komentarze można odpowiedzieć…probowal mnie zastraszyć..?Czy w takim razie przyznawane są zasiłki chorym wjeżdżającym na noszach?czy jest szansa na odwolanie pozyty

  • Sam nie jestem specjalistą, ale według rozumienia tego Pana było zapewne jasne, że jeśli wszystko robi Pani sama to daje Pani radę to robić. Inaczej by Pani tego nie robiła. Skoro jest Pani (sama?) i robi Pani zakupy i inne czynności aczkolwiek stwarza to dla Pani problemy, nie zmienia to faktu, że nadal to Pani robi. Moim zdaniem, nie mógł Pan orzecznik zrobić inaczej. Nawet jeśli bardzo by chciał. Bowiem niezdolność nie polega na tym, że stwarza to dla Pani problemy, ale że w ogóle nie jest Pani w stanie tego zrobić. Umyć się, ugotować, zrobić zakupy – niezdolność nie polega na tym, że jest to dla Pani męczące, ale na tym że nie jest w stanie Pani tego zrobić. Dla przykładu mnie jak dorwie ból kręgosłupa to przez tydzień z łóżka wstać nie mogę lecz mieszkam z rodziną która mi pomaga. Po tym mam doła i wychodzę miesiąc z depresji po bólu. Nie jestem w stanie zrobić zakupów, wszystko mam gdzieś… Widzi Pani różnicę? Nie chodzi tutaj o to, że mnie wszystko boli ale zrobię co mam do zrobienia chociaż stwarza mi to ból, tylko na tym, że jeśli dopadnie mnie moja główna dolegliwość, to bez pomocy innych ludzi po prostu skonam. Albo ze zmęczenia albo z głodu, albo z bólu… Mam nadzieję, że chociaż trochę to rozjaśniłem. Chociaż jak już powiedziałem, sam nie jestem prawnikiem i czekam na zaproszenie do lekarza na komisję.

 9. Mąż jest osobą po przebytym wirusowym zapaleniu mózgu z głębokim zespołem psychoorganicznym od 1999 roku przebywa na rencie z orzeczeniem “całkowicie niezdolny do pracy i niezdolny do samodzielnej egzystencji”. W dniu dzisiejszym na komisji lekarskiej lekarz orzecznik stwierdził,że skoro samodzielnie wychodzi po schodach i korzysta z toalety to nie jest osobą niezdolna do samodzielnej egzystencji.proszę o informację czy w ciągu ostatnich 3 at zmieniły się kryteria orzekania w tej sprawie?

  • W ostatnich latach nie zmieniły się kryteria orzekania w sprawie ustalenia niezdolności do samodzielnej egzystencji. W dalszym ciągu reguluje to art. 13 ust. 5 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, który stanowi: “W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.” Co jednak najważniejsze, każdorazowo oceny dokonuje lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, która może być inna w stosunku do poprzedniej oceny.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • Co oznacza, że może Pani złożyć odwołanie od tej decyzji… Może będzie inny skład orzeczniczy albo lekarz i Pani pomoże. Z łaski na uciechę jak to mówią 🙂

 10. Panie Mecenasie! Mąż wystąpił do ZUS o zasiłek pielęgnacyjnych.Dziś był u lekarza orzecznika.Lekarz orzekł,że mąż nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji.Natomiast w orzeczeniu nie ma zadnego odniesienia się do całkowitej niezdolności do pracy.Czy od tego orzeczenia należy się odwołać?

  • Witam,
   jeżeli mąż nie ukończył jeszcze 75 lat, a lekarz orzecznik ZUS orzekł tylko o niezdolności do samodzielnej egzystencji, pomijając kwestię niezdolności do pracy, to należy złożyć sprzeciw do komisji. Tylko łączne stwierdzenie u danej osoby niezdolności do samodzielnej egzystencji i całkowitej niezdolności do pracy uzasadnia przyznanie dodatku pielęgnacyjnego.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • To nieprawda panie Mecenasie! Jeżeli mąż Pani jest emerytem lub posiada aktualne orzeczrnie o całkowitej niezdolności do pracy a przy tym wszystkim złożył tylko wniosek o dodatek pielegnacyjny, można orzec tylko to, czyli tylko niezdolnosc do samodzielnej egzystencji! Wcale nie musi mieć ukończonych 75 lat!

    • Nie wiadomo kim jest 🙂 A dobry mecenas nigdy nie kłóci się ze swoimi klientami 😛 Natomiast “klientka” Pani Lucyna chce się odwoływać, można więc domniemywać iż posiada ona informacje na temat tego, że jej mąż będzie potrzebował również orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.

     • Witam.Panie mecenasie moja mama lat.79 była u lekarza orzecznika w Chełmie w celu ustalenia niezdolności do samodzielnej egzystencji.Kobieta po trzech operacjach,niedomykalność zastawki , pięć lat temu zawał rozległy i wstawione stendy.We wszystkich czynnościach jest uzależniona od rodziny ,ale lekarz nawet o to nie pytał. Dostała orzeczenie ,że jest zdolna do samodzielnej egzystencji.Mam
      pytanie .czy komisja lekarska po wniesieniu sprzeciwu jest w Chełmie ,czy Lublinie.Jeżeli w Lublinie to nie będzie w stanie wyruszć w taką podróż.Czy od nowa trzeba robić ksero wszystkich dokumentów ew.jak wniesie sprzeciw.

     • Witam,
      nie jestem z Pani okolic więc nie jestem pewny odpowiedzi, ale sądzę, że komisja będzie w Lublinie – najlepiej zapytać w ZUS. Jak złoży Pani sprzeciw to od razu można napisać, aby komisja orzekła zaocznie, ew. zawrzeć odpowiednie wyjaśnienie. Nie trzeba od nowa składać dokumentów.
      Pozdrawiam
      Krzysztof Bogusz.

 11. Panie Mecenasie, dziękuję za błyskawiczną odpowiedź. Zaraz będę pisać sprzeciw do komisji,korzystając z zamieszczonej przez Pana “ściągi”. Gratuluję Panu pomysłu na tego bloga i dziękuję za niego w imieniu tych wszystkich, którzy gubią się w gąszczu przepisów,często ludzi starych i schorowany,nie potrafiących wyegzekwować swoich praw wobec zusu.
  Pozdrawiam.Lucyna. Gdańsk.

  • Niektórym się nie chce… albo nie mają czasu. W takim przypadku prawnicy również są potrzebni. Ja również dziękuje Panu Mecenasowi 🙂

 12. Witam czy u dziecka z obustronnym niedosluch odbiorczo-przewodzeniowy(niedosluch mieszany)czy przysługuje na dziecko świadczenia pielęgnacyjne syn ma orzeczenie z poradni psychologiczopedagogicznej ze wymaga specjalnej organizacji nauki. Czy dziecko wymaga opieki osoby drugiej ze względu na niemożność samodzielnej egzystencji

  • To Pani wie najlepiej. Ale to lekarza stwierdzają, czy komuś się należy jakieś świadczenie czy nie 🙂

 13. Witam
  Mąż jest po wypadku samochodowym gdzie stwierdzono uraz wielonarządowy w tym czaszkowo – mózgowy od 2007 roku. Do 31 sierpnia tego roku pobierał rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.Na komisji lekarskiej z dnia 18/09/2015 dalej utrzymano całkowitą niezdolność do pracy , ale cofnięto samodzielną egzystencję skala Barthel 95 punktów. Z tym się właśnie nie zgadzam bowiem dalej nie jest samodzielny jeżeli chodzi o robienie rachunków , posiłków, prania itp.,oraz samodzielnej jazdy dostępnymi środkami. Nawet po ostatnim stawieniu się na komisję ZUS otrzymałam zwrot za przejazd jako osoba towarzysząca osobie z objawami psychosomatycznymi i ta komisja go nagle usamodzielniła. Chcę napisać odwołanie do tej decyzji.Nie wiem jakich użyć argumentów do tego wniosku ?
  Pozdrawiam Małgorzata Świecie.

  • Mam podobną sytuację z moim mężem, jestem ciekawa jak ta sprawa się skończyła. Szkoda, że nie ma komentarza Pana Mecenasa. Pozdrawiam, Kasia

   • Witam,
    przykładowe argumenty zawarte są we wzorze odwołania na stronie bloga. Natomiast argumenty szczegółowe i dopasowane do konkretnej sprawy wymagają analizy całej sprawy. Taka usługa jest już odpłatna. Ewentualnie zapraszam do kontaktu mailowego lub poprzez formularz kontaktowy.
    Pozdrawiam,
    Krzysztof Bogusz.

    • Dopiero teraz odpowiadam Pani Kasi….po decyzji Głównego Lekarza ZUS który zakwestiionował poprzednie decyzje orzecznika ( odszkodowanie z tytułu wypadku w pracy , niezdoloność do samodzielnej egzystencji oraz termin na jaki została przyznana renta ) zjawiła sie u mnie 3 osobowa Komisja Lekarska..zbadano mnie dosyć wnikliwie i po ok 10 dniach otrzymałem odpowiedz… i tu zaskoczenie – dodano mi 5 % do wcześniej orzeczonego odszkodowania z tytułu wypadku w pracy , utrzymano niezdolność do samodzielnej egzystencji oraz ….skrócone termin otrzymywania renty do 1 roku – wczesniej orzecznik “ustalił” rente na 3 lata – ta Komisja na 1 rok…..

 14. Witam.
  Moja siostra przez rok pobierala dodatek pielegnacyjny. Tydz temu wezwano ja na komisje i orzeczono ze jest nie zdolna do pracy ale zdolna do samodzielnej egzystencji co za tym idzie dodatek jej sie nie nalezy. Siostra jest po mastektomii i usunieciu wsxystkich wezlow. Ma problemy z chodzeniem czego skutkiem jest przebyta chemoterapia. A rowniez ograniczony zakres ruchu reka. Czy mamy jakies szanse odxyskac prawo do dodatku? Bardzo prosze o pomoc

  • Witam,
   szanse są choćby z tego tytułu, że od decyzji ZUS (jeżeli takowa została już wydana) można złożyć odwołanie do sądu. Wówczas to biegli zdecydują czy opinia lekarzy i komisji ZUS była prawidłowa, czy też nie. Wzór odwołania znajdzie Pani na stronie bloga. Z kolei, gdyby chciała Pani skorzystać z pomocy przy pisaniu odwołania to jest to usługa płatna. Wycenę mogę przesłać dopiero po zapoznaniu się z dokumentami, które może Pani przesłać np. na maila sekretariat@kancelariars.pl.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 15. Panie Mecenasie,

  jestem świeżo po komisji ZUS. Lekarz orzecznik orzekł u mnie całkowitą niezdolność do pracy (ze względu na narząd wzroku) ale w orzeczeniu nie ma słowa o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Jak rozumiem nie orzeczono tejże względem mnie?
  Czy w takiej sytuacji przysługiwać mi nadal będzie dodatek pielęgnacyjny wynikający z posiadania znacznego stopnia niepełnosprawności orzeczonego już lata temu przez PCPR? Dodatek ten wypłacany jest mi obecnie przez GOPS.
  Rozumiem też, że gdybym chciał uzyskać od ZUS zasiłek pielęgnacyjny to musiałbym złożyć skargę na orzeczenie w celu uznania mnie dodatkowo za os. niezdolną do samodzielnej egzystencji?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Pawał

  • Witam,
   dodatek przysługuje jedynie w przypadku orzeczenia łącznie całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji. W tym więc przypadku będzie Pan prawdopodobnie musiał złożyć odwołanie. Co do szczegółów, to proszę ewentualnie przesłać skan dokumentów na maila sekretariat@kancelariars.pl.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

 16. Witam serdecznie
  Mam pytanie,miałam kolejną komisję Zus o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego ,po pół roku świadczenia,otrzymałam kolejne świadczenie na pół roku,czyli już maksymalnie 12 m-c, ale zaciekawił mnie wpis lekarza w uzasadnieniu że :” Naruszenie sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,oraz brak możliwości poprawy funkcjonowania w drodze dalszego leczenia i rehabilitacji pozwalają orzec trwałą niezdolność do samodzielnej egzystencji.Jak mam to rozumieć,z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.

 17. Witam
  Nie jestem prawnikiem, ale właściwie nie trzeba być prawnikiem, aby podejrzewać, że w Pani przypadku lekarz orzecznik ZUS najpewniej omyłkowo umieścił w uzasadnieniu Pani orzeczenia informację o niezdolności do samodzielnej egzystencji, świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest bowiem osobie, która rokuje powrót do pracy i nie wymaga stałej opieki, czy pomocy w zaspokajaniu potrzeb. Mniema, że skoro składała Pani wniosek o świadczenie, jest właśnie Pani taką osobą. Być może omyłkę w Pani orzeczeniu wychwyci główny lekarz orzecznik ZUS oddziału, gdzie składała Pani wniosek – ma na to 14 dni od wydania orzeczenia.

  Pozdrawiam,
  Tomasz M.

  • Witam serdecznie
   Ma Pan rację,lekarz tak mi się wydaje ,umieścił ten wpis przez pomyłkę,bo właśnie otrzymałam wezwanie na komisję do Zus. Nie wiem teraz co mam o tym myśleć,czy to chodzi o tę pomyłkę i będzie tylko poprawiona ,czy to będzie na nowo komisja i lekarz np. może zmienić orzeczone świadczenie.Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedzi.
   Pozdrawiam

  • Witam serdecznie
   Panie Tomaszu ma Pan rację,właśnie wezwano mnie na komisję.Teraz nie wiem,czy to będzie nowa badanie,czy zabiorą mi przyznane świadczenie rehabilitacyjne,czy to tylko chodzi o skorygowanie tej pomyłki.Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
   Pozdrawiam

 18. Panie Mecenasie. Przez 2 i pół roku do 31.10.2015 przyznany miałam zasiłek pielęgnacyjny ( w trzech wnioskach) Pierwszy zasiłek przyznano na komisji na pół roku, następne 2 razy po roku. Lekarz orzecznik przyszedł do domu, a w II przypadku przyznano mi zaocznie. Wczoraj byłam na komisji i lekarz orzecznik stwierdziła, że nie należy się zasiłek, bo samodzielnie mogę kroić chleb, umyć zęby, itd. Nie wzięła pod uwagę, że problemem moim jest chodzenie po zakupy, wejście po schodach lub odkurzanie, mycie okien (których w ogóle nie jestem w stanie wykonać). Moim problemem jest chore serce (kardiomiopatia rozstrzeniowa )III stopnia i wszczepiony mam kardiowerter z defibrylatorem i resynchronizatorem. Dodatkowo mam wszczepioną endoprotezę biodrową. Po mieszkaniu poruszam się względnie dobrze, ale na zewnątrz są problemy. Po przejściu ok.200 – 300 m muszę na chwilę odpocząć, i chodzić krokiem spacerowym. Miałam już nawet utratę przytomności i zatrzymanie krążenia. Wszczepiony defibrylator uratował mi życie. Mam zatem pytanie: czy w moim przypadku jest szansa na pozytywny efekt odwołania. Stan zdrowia nie poprawił się od poprzednich okresów przyznania dodatku pielęgnacyjnego. Bardzo oczekuję na Pana odpowiedź i z góry dziękuję.

 19. Witam. Jak to jest w końcu z tym orzekaniem tylko o niezdolności do samodzielnej egzystencji, bez odniesienia o zdolnosci do pracy. Mam taki sam przypadek jak Lucyna w poście z 17 września i nie wiem co robić, skłądać odwołanie, czy nie.
  Mąż otrzymał orzeczenie tylko o tym, że jest niezdolny do samodzielnej egzystencji. Wg Pana to nie uprawnia do przyznania dodatku pielęgnacyjnego, czy jak bo nie rozumiem o co chodzi, może Pan łaskawie wyjaśnić? Przecież niezdolność do samodzielnej egzystencji jest równoznaczna z niezdolnością do pracy. Zna Pan kogoś, kto jest niezdolny do samodzielnej egzystencji i może pracować? Z tego co wyczytałam w internecie ZUS ma 4-stopniowy system orzekania:
  niezdolność do samodzielnej egzystencji, całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, całkowita niezdolnośc do pracy, częściowa niezdolność do pracy. Pierwsze dwa orzeczenia to dawna I grupa inwalidzka równoważna ze znacznym stopniem niepełnosprawnosci. Czy tak jest na pewno nie wiem.
  W art. 75 ust.1 ustawy o emeryturach faktycznie jest zapis o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji jako warunku przyznania dodatku. Gdyby podchodzić do tego zapisu literalnie to faktycznie orzeczenie tylko o niezdolności do samodzielnej egzystencji nie uprawnia do przyznania dodatku. Jednak wydaje mi się, że do przepisów podchodzi się też logicznie.
  Skoro w myśl art.12 ust.2 ustawy całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a osoba uznana za niezdolną do samodzielnej egzystencji jest właśnie taką osobą, to w rozumieniu art. 75 ust.1 osoba uznana za niezdolną do samodzielnej egzystencji równocześnie zostaje uznana za całkowicie niezdolną do pracy, a więc dodatek powinien przysługiwać.

 20. witam, jest mamą 4 letniej dziewczynki u której rok temu została zdiagnozowana choraba Perthesa (jałowa martwica głowy kości udowej) dziecko wymaga rehabilitacji, często ze wzgledu na schorzenie miewa zapalenie stawu biodrowego co objawia sie brakiem mozliwości poruszania się wystepuje ból stawu, utykanie) ogólnie w tym okresie córka nie potrafi wstać sama z łóżka, musze zanosić ja do toalety, ubierać, przygotowywac posiłki, ćwiczyc z nia w domu i na basenie, gdy objawy mijaja musze córkę kontrolować ograniczać ja żeby nie biegała nie skakała po prostu żeby nie przeciażała stawu na spacery jeździmy wózkiem gdyźż dziecko szybko sie męczy i dokuczajej chora noga. jestem w trakcie odwoływania sie od decyzji wojewódzkiej do spraw orzekania o niepełnosprawności, otóż córka przez 1 rok choroby otrzymywała świadczenie pielegnacyjne , gdyz w ocenie lekarzy była nie zdolna do samodzielnej egzystencji. a teaz odebrano nam świadczenie ( pkt 7 że nie wymaga stałej opieki i że jest zdolna do samodzielnej egzystencji) wojewódzka komisja utrzymała w mocy orzeczenie I istancji. teraz sie odwołuje i zastanawiam sie jak moga ją uznać za samodzielną skorao wymaga stałej opieki (lekarz ortopeda w swej opinie też tak napisał). Przecież zachodza przesłanki do otrzymania pkt.7 w którym mowa, ze :,,czyli zapewnienie ubezpieczonemu możliwości poruszania się, odżywiania, zaspokajania potrzeb fizjologicznych, utrzymywania higieny osobiste,,. Niewiem już jakimi argumentami sie podeprzeć w Sądzie aby przyznano to świadczenie. bardzo prosze o pomoc nie mam do kogo sie zwrócić….

  • Witam Pana
   mój szwagier – 59L. / renta od 1993 r., II gr; inwalidztwo trwałe (jakiś rodzaj upośledzenia intelektualnego/umysłowego); niezdolny do pracy, żadnej pracy.
   Wystąpiłem z wnioskiem o zasiłek pielęgnacyjny i odmowa: “Nie jest Pan niezdolny do samodzielnej egzystencji”. Szwagier potrafi się ubrać, pokroić chleb (upss, chleba się obecnie nie kroi) nawet herbatę zrobić, ubrać się. Jednak to wszystko. Gotowanie, zakupy, pranie opłaty rachunków, podatków, sprawy w gminie, lekarz, itp. … wszystkie te rzeczy musimy mu pomagać, asystować, załatwić z nim lub za niego.
   Proszę o radę co robić. Jesteśmy przekonani, że jest on w sytuacji ciągłej, egzystencjalnej niesamodzielności.
   Jak przeprowadzić “proces dowodowy” jego niezdolności.
   Bardzo dziękuję za odpowiedź.
   MJ

   • Witam,
    należy sporządzić sprzeciw, jeżeli dopiero orzekał lekarz orzecznik, lub odwołanie do sądu, jeżeli orzekała już komisja. Obydwa rodzaje pism w bezpłatnych wzorach dostępne są na blogu wraz z opisem istotnych zagadnień. Ponadto porady prawne są odpłatne, w tym sporządzanie sprzeciwu lub odwołania. Jeżeli więc jest Pan zainteresowany to proszę przesłać na maila (sekretariat@kancelariars.pl) skan orzeczenia lekarza lub komisji wraz z decyzją (w zależności od etapu postępowania). Nadto proszę załączyć skan pozostałej dokumentacji medycznej, w tym stwierdzającej niepełnosprawność. W odpowiedzi napiszę jaki jaki jest koszt pomocy prawnej.
    Pozdrawiam
    Krzysztof Bogusz.

 21. Witam,
  Od 21 lat przebywam na rencie inwalidzkiej,która jest mi przedłużana co 3 lata a nawet na 5 lat z powodu różnych chorób przewlekłych w tym choroby serca,astmy ,fibromialgi ,nadczynności tarczycy ,dyskopatii kręgosłupa szyjno-piersiowo-lędzwiowego,stanów depresyjno-lękowych oraz mam stwierdzoną klinicznie chorobę AGORAFOBIĘ z napadami lęku.Jakiś czas temu straciłam brata ,po roku zmarła mi matka i popadłam w silną depresję przy której bardzo nasiliła mi się agorafobia ,że od 5 lat w ogóle nie wychodzę z domu,nawet na balkon.Ostatnio była u mnie przez to komisja lekarska w moim mieszkaniu 3 lekarzy na badaniu i otrzymałam rentę nadal na kolejne 3 lata.Kilka dni temu Zus przyslał mi kolejny wniosek na komisję bo renta kończy mi się 31 lipca 2016 r.W domu nie mam siły na nic ,nawet zrobić sobie kanapkę ,czy posprzątać bo jestem okropnie zmęczona nie mam na nic siły ,poza tym każdy podniesienie rąk nawet przy uczesaniu wlosów powoduje u mnie okropne bole w kręgosłupie a leków zażywać nie mogę bo jestem wrzodowcem i alergiczką. Mam też problemy z błędnikiem,badał mi kiedyś laryngolog,że muszę nawet uważąć jak wstaje rano,Czasami mam takie zawroty glowy,że nie jestem w stanie podnieść głowy z łóżka.Mąż robi wszystko zakupy,pranie,opłaty wychodzi z psem,chodzi do mojego lekarza rodzinnego dla mnie po leki,Nawet urzędnicy do mnie przyjeżdżają ,fotograf( bo kończyła mi się ważność dowodu osobistego).Dodatkowo zażywając leki na serce i arytmię mam tak straszną wrażliwość na światlo,że w dzień mam zasłonięte zasłony w mieszkaniu.Przez te ostatnie 3 lata byłam leczona i stałą kontrolą mojego lekarza rodzinnego,2 razy w miesiącu mąż chodził dla mnie po recepty do mojego lekarza.Zażywam leki przeciwlękowe,betablokery ,na chorobę tarczycy i jeszcze inne leki i tak żyję w 4 ścianach od kilku lat.Jestem z zawodu fryzjerką i w wieku 33 lat poszłam na rentę ,obecnie w październiku skończę 55 lat a prawo do renty kończy mi się 1 sierpnia.Mąż zamówił do mnie wizytę domową na środę by lekarz mój wypełnił mi wniosek na rentę ,tylko przez niego byłam leczona przez te 3 lata z uwagi na problemy zdrowotne i strach przed wyjściem z domu.Po raz kolejny lekarz orzecznik będzie musiał do mnie przyjechać na badanie bo ja nie jestem w stanie wyjść z domu.Nie chcę mi się już po prostu żyć.
  Czy w tej sytuacji mam szansę otrzymania już stałej renty bo za niecałe 3 miesiące od utraty prawa do renty skończę 55 lat , oraz czy przysługiwałby mi zasiłek pielęgnacyjny .Bardzo będę wdzięczna Panu za informacją..
  Z poważaniem.
  Kamila

  • Witam,
   aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny lekarz orzecznik musi orzec, że jest pani całkowicie niezdolna do pracy i do samodzielnej egzystencji. Z kolei, co do możliwości uzyskania renty na stałe, to okoliczności, które Pani wymieniła w treści komentarza kwalifikują Panią do przyznania takowej, ale o tym również musi zdecydować lekarz orzecznik, który zasadniczo powinien dysponować odpowiednią wiedza medyczną. W razie gdyby Pani nie zgadzała się z treścią orzeczenia trzeba będzie odwołać się do komisji, a w ostateczności do sądu.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 22. Witam Pana,
  Uprzejmie Panu dziękuję za udzielenie mi tak szybko odpowiedzi. Na koniec poinformuję, że gdyby zaszła taka konieczność( mam nadzieję ,że jednak nie będę musiała się aż do sądu odwoływać) to poproszę wówczas o sporządzenie dla mnie takiego pisma , Jeszcze raz bardzo dziękuję. Do usłyszenia
  Pozdrawiam serdecznie,
  Z poważaniem,
  Kamila

 23. Dobry wieczór,
  Przepraszam ,ale mam jeszcze jedno pytanie. Otóż jak już pisałam w poprzednim pytaniu 31 lipca 2016 r. kończy mi się prawo do renty z tytułu czasowej niezdolności do pracy ( przez te 21 lat miałam III grupę).A dnia 26 października skończę 55 lat. Dzisiaj przeglądałam i szykowałam całą swoją dokumentację medyczną z tych wszystkich lat ( bo jutro przyjeżdża do mnie na wizytę lekarz rodzinny by mi wypełnić kolejny wniosek na rentę )również dokumenty z ZUS-u i w w decyzji o naliczeniu kapitału początkowego ZUS naliczył mi 11 lat ,2 miesiące i 6 dni okresów składkowych ,oraz 6 miesięcy ,14 dni okresów nieskładkowych. Z uwagi na to, że w młodym wieku ( 33 lat)poszłam już na rentę dlatego nie posiadam więcej lat pracy. Jednak zanim mi rentę ZUS przyznał od 1995 r. przez rok byłam na zasiłku dla bezrobotnych. W Powiatowym Urzędzie Pracy sami prosili mnie bym złożyła wniosek na rentę bo do pracy się nie nadawałam i jeśli go nie złożę Urząd powiedział, że zrobi to w moim imieniu. W ciągu tych 21 lat raz tylko raz mnie lekarz orzecznik odrzucił ,ale się odwołałam do komisji i mi rentę przywrócono i to od razu na 5 lat otrzymałam,było to w 2005 r., wówczas poszłam do Urzędu Pracy by się zarejestrować oraz by być ubezpieczona to panie z PUP powiedziały mi, że mnie nie zarejestrują bo do pracy się nie nadaję po co w ogóle przyszłam.Więc pytam co by było gdybym nie miała męża została bym bez ubezpieczenia ( pani powiedziała ,że tak).Ale po odwołaniu się od decyzji lekarza orzecznika przywrócono mi rentę i tak jest do dzisiaj. Czytałam w necie ,że prawo do świadczenia przedemerytalnego mają kobiety, które posiadają 55 lat i 20 letni okres składkowy ,gdy co najmniej przez 5 lat nieprzerwanie przebywały na rencie inwalidzkiej.
  Czy w moim przypadku nawet gdybym miała możliwość wyjścia z domu i pójścia do Urzędu pracy ,gdyby mi jednak ZUS renty nie przyznał ani komisja czy sąd, to czy miałabym prawo do otrzymania świadczenia emerytalnego ,po zarejestrowaniu się w ciągu 30 dni w URZĘDZIE PRACY i pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez 180 dni , po utracie prawa do renty .Zapytam też bo dzisiaj na jednej stronie w necie przeczytałam, że osoba taka nie musi co miesiąc się zgłaszać do URZĘDU PRACY i swoją gotowość potwierdzać a na stronie ZUS wyczytałam, znów, żeby starać się o te świadczenie przedemerytalne, nie mogłabym odmówić pracy, którą by mi zaproponowano np. przy pracach interwencyjnych itp. Zapytam też czy do zasiłku przedemerytalnego by go otrzymać nie wlicza się okresów składkowych pobierając zasiłek dla bezrobotnych oraz rentę inwalidzką .Będę ogromnie Panu wdzięczna za odpowiedzi na te moje zapytania.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Z poważaniem,
  KAMILA

 24. Witam Pana.Czytajac powyższe komentarze mam nadzieje ze rownież udzieli mi Pan prawnej porady. Otóż opiekuje się starsza siostra która ma orzeczenie o całkowitej niezdollnosci do pracy ( od urodzenia), oraz trwałe niezdolna do samodzielnej egzystencji ( od 25.02.2015) . Po śmierci rodziców jako jej siostra postarałam się o rentę po tacie. W tym celu organ emerytalne- rentowy postawił ja na komisje do Zusu i wydał wyżej opisana decyzje.Problem tkwi w tym ze jako osoba w wieku przedemerytalnym nie mogę podjąć żadnej pracy, ponieważ nie mogę zostawić siostry samej na tyle godzin. Nie pobieram żadnych świadczeń emerytalnych . Postanowiłam zwrócić się do miejscowego MOPSu z wnioskiem o świadczenie pielęgnacyjne . Pani przyjmująca wniosek ma watpliwości co do dat powstania całkowitej niezdolności do pracy( od urodzenia) a data niezdolności do samodzielnej egzystencji.Wobec powyższego mam pytanie: czy daty muszą być zgodne, czyli niezdolność do pracy musi być zbieżna z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, abym mogła otrzymać to świadczenie?!?

  • Witam,
   zgodnie z art. 17 ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej przysługuje przykładowo Pani, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Nie wydaje mi się więc, żeby to o czym Pani wspomina miało znaczenie. Ważne bowiem jest legitymowanie się odpowiednim stopniem niepełnosprawności.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 25. W 2015 r. w pażdzierniku otrzymałem ciągłość renty całkowicie niezdolny do pracy,ale już na stałe / 62 lat. /. Od grudnia 2015 r. stan mojego zdrowia się b.pogorszył tz.nie mogę chodzić /zwyrodnienie kręgosłupa,zwyrodnienie stawów biodrowych,kolanowych,reum. zapalenie stawów, operacje stawów- zdyskwalfikowany oraz oddział rehabilitacyjny;ponadto jest wiele innych poważnych chorób:po zawale,baypasy,pomostowanie aortalno dwu udowe,miażdżyca,zatkane cienkie żyłki w łydkach,układ krążenia,choroba Crohla-Leśn.,astma oskrzelowa,toksyczne uszkodzenie szpiku,urologiczne; w domu poruszam się na wózku do w-c,łazienki,kuchni używam 2 kul,po schodach nie mogę chodzić oraz ustać,posiadam łóżko rehab.potrzeba częstej zmiany pozycjiRehabilitacja domowa za kasę bo trudno uzyskać na NFZ.Lekarz rodzinny przyjeżdża do domu,do specjalistów wozi Transport Sanitarny na krzesełku.W domu pomaga mi żona i wnuk /też niepełnosprawni/ w podstawowych czynnościach życiowych jak: zakupy,apteka,mycie mojej osoby,golenie,wstawanie,ubieranie itp. Jestem osobą niepełnosprawną-stopień znaczny z dod.pielęg. Co mam zrobić aby ZUS przyznał mi rentę całkowicie niezdolny do pracy i niezdolny do samodzie lnej egzystencji i otrzymać dodatek pielęgnacyjny? Zawsze to więcej pieniędzy,na same leki ok.350 zł na m-c a inne opłaty, a obecna renta ok.1200 zł. Proszę o poradę

 26. Panie Mecenasie
  Mam syna z Zespołem Downa, który ukończył 18 lat i posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Złożyłam wniosek do ZUS o przyznanie renty socjalnej. Na komisji, lekarz orzecznik ZUS orzekł że syn jest trwale całkowicie niezdolny do pracy. Chciałam złożyć sprzeciw i wnieść o uznanie syna także za niezdolnego do samodzielnej egzystencji. To prawda że syn sam potrafi się ubrać i sam potrafi się najeść, ale nie zrobi zakupów, nie przygotuje posiłku, nie ogrzeje mieszkania, nie zapłaci rachunków, nigdzie sam nie pójdzie, nie pojedzie tym bardziej,nie zna się na pieniądzach. Bardzo słabo mówi. Dziecko 5-cio letnie też potrafi samo zjeść i ubrać się, a jest niezdolne do samodzielnej egzystencji.Proszę mi podpowiedzieć czy w tym przypadku jest sens składania sprzeciwu ? Czy po złożeniu sprzeciwu ZUS może cofnąć już wydaną decyzję i niczego nie przyznać. Czy przyznanie całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji jest korzystniejsze finansowo dla mojego syna niż samo przyznanie niezdolności do pracy. Bardzo proszę o podpowiedź. Zostały mi 3 dni na złożenie sprzeciwu.

 27. Witam.Jestem osobą całkowicie zdolną do samodzielnej egzystencji.Sama jeżdżę komunikacją miejską po całym Olsztynie, potrafię też poruszać się sama PKS po całej Polsce. Umiem prać w ręku, uczę się obsługi pralki automatycznej, potrafię sprzątać, prasować, a nawet trochę gotować.Gotowania uczy mnie moja matka.Także to ja robię zakupy w domu. 2.12.99 przyznano mi rentę na osobę całkowicie niezdolną do samodzielnej egzystencji, którą utrzymano do dziś.Do pieniędzy z renty się nie dotykam, bo nie chcę.Nigdy się nie dotykałam. Zawsze byłam zdolna do samodzielnej egzystencji.Nie chcą mnie przyjąć do Środowiskowego Domu Samopomocy ze względu na niezdolność do samodzielnej egzystencji, więc kupuję sobie w mieście obiady w restauracji za 10 zloty, po których jestem głodna.Na gotowanie w domu nie ma pieniędzy.

  • Witam,

   w Pani przypadku najlepiej będzie jak prześle Pani na maila skan decyzji o odmowie skierowania do środowiskowego domu samopomocy. Dopiero po zapoznaniu się z nią będę mógł coś więcej doradzić.

   Pozdrawiam.
   Ryszard Stolarz

 28. Witam. Mam pytanie, orzecznik komisji lekarskiej ZUS orzekł mi całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji, jednakże odmówiono mi prawa do renty. W uzasadnieniu napisano mi, że mam 4 lata 11 miesięcy i 20 dni okresów składkowych oraz 1 rok 7 m-cy i 27 dni okresów nieskładkowych. Zatem warunkiem nabycia prawa do renty jest stwierdzenie co najmniej częściowej niezdolności do pracy przed 02.01.1990 r. przed ukończeniem 30 roku życia. Dokumentacji takiej nie przedłożyłam ZUS mimo że leczę się już od 1986r. Od 1986 r. do 1990 r. leczyłam się prywatnie. Poprosiłam lekarza o wydanie zaświadczenia o leczeniu jednakże odmówił mi z uwagi na brak karty zdrowia (karty uległy kasacji). Co w takiej sytuacji można zrobić? Proszę o poradę. Pozdrawiam i dziękuję

  • Witam,
   nie wiem czy dobrze zrozumiałem – lekarz, u którego leczył się Pan prywatnie w ogóle nie posiada dokumentacji medycznej z okresu od 86r do 90r czy tylko odmówił wydania zaświadczenia o leczeniu? Może warto postarać się o ksero dokumentacji z tamtego okresu a nie stricte o zaświadczenie o leczeniu.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

  • Ja otrzymałam rentę dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy, ale zdolnej do samodzielnej egzystencji w 1994.Leczę się prywatnie od września 1992.Pozdrawiam

 29. Panie Mecenasie , w lipcu otrzymałem rentę z tytułu wypadku w pracy – orzeczono także całkowitą niezdolność do pracy wraz z niezdolnościa do samodzielnej egzystencji.Oczywiście rentę wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym otrzymuję.Wystąpiłem o odszkodowanie z tytułu wypadku w pracy i w ub. miesiącu po badaniu orzecznik ZUS orzekł 65% trwałego uszczerbku na zdrowiu- orzeczenie sie “nie uprawomocniło” , nie otrzymałem decyzji a w ub tygodniu ZUS na mocy swoich uprawnień wszczął postepowanie z art 14 ust 5 ( ustawa z 1998 roku ) kontrolne. Prosze o odpowiedz – czy badana będzie sprawa tylko wysokości uszczerbku na zdrowiu czy Komisja Lekarska ma prawo do zmian w orzeczonej już decyzji o rencie i czy może np zmienić wczesniejsza orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji . Serdecznie dziekuje za odpowiedz.

  • Witam,
   z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że ZUS zajmie się tylko i wyłącznie wysokością stopnia uszczerbku na zdrowiu. Decyzja w sprawie renty bowiem już dawno stała się ostateczna.
   Pozdrawiam,
   Krzysztof Bogusz.

   • Ogromnie Panu dziekuję , to dla mnie ważne…jadyny kontakt ze światem to internet…reasumując – sprawa renty – orzeczonej na 3 lata wraz z orzeczeniem “całkowita niezdolność do pracy wraz z niezdolnością do samodzielnej egzystencji” jest ostateczna nie nie może i nie może być kwestionowana- wszak otrzymuje rentę wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym już od lipca….ale gdyby było cos nie tak czy mógłbym prosić Pana o pomoc ( rozumiem że odpłatnie) w ewentualnym odwołaniu…

 30. Panie mecenasie
  Mój mąż jest całkowicie niezdolny do pracy na czas określony do stycznia 2018.Na okres jednego roku styczeń 2016-styczeń 2017 został jemu przyznany zasiłek do niezdolności do samotnej egzystencji.W obecnej chwili stan męża uległ pogorszeniu przeszedł trzy operacje ma założoną stomię i nefrostomię. Czy w takich okolicznościach mąż może wystąpić do lekarskiego orzecznika ZUS o przyznanie świadczenia o niezdolności do samotnej egzystencji .Jaki formularz należy wypełnić i jaką dokumentację dostarczyć.Z góry dziękuję za informację w tym temacie.
  pozdrawiam Izabela

   • Ja nie jestem w stanie za nic płacić, bo mojej matce wyliczyli 900 złotych emerytury po 26 latach pracy.Teraz ma trochę wyższą rentę rodzinną po zmarłym mężu, a ja mam rentę inwalidzką.Pomaga nam MOPS.Wszędzie tylko wszyscy za wszystko żądają pieniędzy i Pan też, a ja już się dorobiłam anemii z niedożywienia z braku pieniędzy i mam ją od wielu lat.Biorę preparaty żelaza, ale to na krótko pomaga, bo jedzenie jest bardzo drogie.Dlatego tak często zgłaszam się do szpitali psychiatrycznych, bo tam jedzenie jest bardzo smaczne i darmo.Czy Pan i Panu podobni nie rozumiecie,że w Polsce jest nędza i że wcale nie ma dużo zamożnych ludzi? Nie chcę już otrzymywać żadnych powiadomień.

    • Witam,
     rozumiem Pani sytuację, bowiem zajmując się sprawami przeciwko organowi rentowemu spotykam się z nimi dosyć często. Dlatego też postanowiłem stworzyć niniejszego bloga gdzie wszelka treść, wraz z wzorami pism, jest darmowa.
     Proszę poszukać w swojej okolicy punktu darmowych porad prawnych, bo takowy na pewno funkcjonuje.
     Pozdrawiam
     Krzysztof Bogusz.

   • No to mi Pan pomógł.Myślałam że dostanę odpowiedż ,ale jak zwykle trzeba za brak wiedzy płacić.Jak tu żyć w tym kraju?

  • Moźna w takiej sytuacji złożyć wniosek o przedłużenie dodatku pielęgnacyjnego nawet na zwykłej kartce jednym zdaniem albo też na krótkim formularzu, ktory można otrzymać w sali obsługi klienta w najbliższym inspektora cie zus. Do tego warto dołączyć aktualną dok.medyczną np. ostatnie karty inf. leczenia szpitalnego oraz druk N-9 od lekarza rodzinnego ( lekarz ma takie druki). To czesto wystarczy, żeby lekarz orzecznik orzekł zaocznie niezdolnosc do samodzielnej egzystencji, tylko na podstawie dokumentów.
   Jeżeli nie wystarczy a mąż nie może udać się do orzecznika, bo jest zbyt chory i niezdolny do odbycia podróży, możliwe jest badanie domowe orzecznicze
   Pewnie moja porada jest mocno spóźniona, ale może przyda się jeszcze komuś
   Serdecznie pozdrawiam

 31. Witam,
  Od ponad 20 lat przebywam na rencie inwalidzkiej ,którą mi ZUS przedłużał co 3 lub co 5 lat. Ostatnio w czerwcu 2016 r. lekarz orzecznik był zmuszony przyjechać do mnie do mieszkania by przeprowadzić badanie lekarskie , ponieważ mój stan zdrowia od 3 lat bardzo się pogorszył ,że jestem zmuszona żyć tylko w 4 ścianach a kontakt ze światem wyłącznie mam przez internet. W październiku 2016 r. skończyłam 55 lat a lekarz orzecznik dał mi rentę na kolejne 5 lat do dnia 31 lipca 2021 r.W dniu 26 -10-2021 r. w październiku skończę 60 lat ,więc od lipca do moich urodzin i ukończenia przeze mnie 60 lat zabraknie mi 2 miesiące i 26 dni .W internecie czytałam, że na emeryturę będą mogły pójść osoby ,które skończą 60 lat ( kobiety) ale gdy będą miały co najmniej 15 lat okresu składkowego. Ja mam przepracowane 12 lat i 2 lata i 6 miesięcy mam doliczone za wychowanie dziecka i ZUS mi tego okresu składkowego wyliczył ,że mam14 lat i 6 miesięcy ,ponieważ od młodych lat ,gdy miałam 31 lat już poszłam na rentę ,wcześniej pracowałam, potem byłam rok na zasiłku dla bezrobotnych i od razu poszłam na rentę bo do pracy się nie nadawałam tak mi w RUP też powiedziano.

  Moje pytanie brzmi co ZUS wówczas zrobi ,gdy skończy mi się ten okres 5 lat w dniu 31 lipca 2021 r
  pobierania renty i zabraknie mi niecałe 3 miesiące do 60 lat i skończy mi się prawo do renty? Zapytam też czy pobierając rentę inwalidzką przez okres ponad 26 lat i połowę swojego życia czy też jakoś wyliczają okresy składkowe bym te 15 lat tych okresów składkowych mogła posiadać i przejść na emeryturę ?Dodam, że po przejściu na rentę w 1995 r. nigdy nie pracowałam przez cały okres jej pobierania ponieważ mam tak wiele chorób przewlekłych w tym chorobę serca i kręgosłupa oraz chorobę mięśni , które uniemożliwiały mi podjęcie jakiejkolwiek pracy?
  Czy w wieku 60 lat zostanie mi ta emerytura przyznana ,nawet ,gdy nie będę miała tych 15 lat okresów składkowych ,oraz co z tym 2,5 m-ca po zakończeniu prawa do renty ,co wówczas ZUS zrobi w moim przypadku ,bo wówczas byłabym bez prawa do renty przez te 2,5 miesiąca do skończenia przeze mnie 60 lat?
  Czy ZUS sam mi wówczas rentę przedłuży na te niecałe 3 miesiące do ukończenia 60 lat.
  Zapytam też czy jeśli te 15 lat mi nie naliczy ZUS tych okresów składkowych a skończę 60 lat to co nadal będę zmuszona składać bez końca wniosek do ZUS o prawa do renty?
  . Będę bardzo Panu wdzięczna za informację i wyjaśnienia.
  Z poważaniem,
  Beata

 32. justyna chcialam sie dowiedziec czy jak otrzymalam znaczny stopien na cztery lata czy po terminie moge starac siena stale

 33. Witam lekarz orzecznik zus orzekł że jestem niezdolny do samodzielnej egzystencji do 31.10.2018 do ukonczenia wieku 75 lat.Czy orzeczenie to jest rowno znaczne z pierwsza grupa zus oraz po 31.10.2018 orzeczenie przestaje obowiazywac Pozdrawiam Stefan

  • Orzeczenie to jest równoznaczne z dawną I gr. ZUS. Od ukończenia 75 lat otrzyma Pan dodatek pielegnacyjny ,,z urzędu, , bez składania wniosku do ZUS. Do tego czasu działa orzeczenie, o którym Pan wspomina wyżej.

 34. osoba, która ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji, pobierająca tylko rentę socjalną, ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego z ZUS-u? Nigdzie nie mogę tego zapisu znaleźć. Znalazłam tylko zapis, że przy rencie rodzinnej i zbiegu z rentą socjalną wypłacony jest dodatek pielęgnacyjny. Przestudiowałam obie ustawy o rentach i emeryturach oraz o rencie socjalnej.

  • Osobie uprawnionej tylko do renty socjalnej nie przysługuje dodatek pielegnacyjny z ZUS. Jeżeli osoba ta pobiera rentę rodzinną, lub w razie zbiegu obu powyższych rent , rencista może otrzymać dodatek pielegnacyjny po złożeniu wniosku do zus i pozytywnym orzeczeniu lekarza orzecznika o niezdolnosci do samodzielnej egzystencji.

 35. Panie Mecenasie ,mnie powiedziano na komisji w Limanowej ze znaczny stopień inwalidztwa wydaje się tylko osobom obłożenie chrym i na raka.

 36. Pierwszą grupę na komisji w Nowym Sączu wydaje się na wózkach inwalidzkich. Chorzy cierpią po poczekalniach w godzinowych kolejkach do lekarzy.

 37. Witam serdecznie, mój wujek ma raka płuca lewego, stara się o ręte chorobowa, lekarz rzecznik stwierdził całkowitą niezdolność do pracy na rok. Dzisiaj przyszła decyzja ZUS że renta nie została przyznana . Wujek nie ma nikogo jest sam. Co ba zrobić przecież są opłaty, trzeba kupić leki i zyc, proszę o pomoc co mam zrobic

  • Witam,
   od decyzji ZUS może się Pani odwołać do sądu. Na blogu można pobrać darmowy wzór odwołania. Może też Pani przesłać na maila skan dokumentów, przy czym wówczas pomoc prawna będzie odpłatna.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 38. witam mam 35 lat jestem osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym pracowałem w firmie czata i 1 dnia pracy miałem wypadek przy pracy dyrektor firmy mnie szantażował zwolnieniem z pracy i zmuszał do pracy z rozwalonym kolanem przez co stan zdrowia mi sie tak pogorszył ze teraz w lipcu dostałem kolejne orzeczenie nie zdolny do pracy wymaga pomocy osób 3 mam pytanie co mam zrobić zwolnienie l4 skończyło mi sie już po ustaniu zatrudnienia wypadek przy pracy został uznany mimo ze zgłosiłem go 3 miesiące później , bo złożyłem papiery o zasiłek rehabilitacyjny czekam już miesiąc i nic nie dostaje z zusu . na skomplikowanym operacje endoprotezy mam czekać 3 lata czy przysługuje mi wo-gule cokolwiek bo za te 153 zl to nie idzie wyżyć niema pomocy z zusu nie wiem co zrobić jestem strasznie zadłużony ściga mnie komornik

 39. Witam serdecznie. Czy osoba posiadająca całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji może prowadzić działalność gospodarczą poza rolniczą nie wymagającą dużego wysiłku? Mam stwierdzony dokładnie taki stan (renta stała) i nie wiem czy po rozpoczęciu działalności jednostka ubezpieczeniowa nie odbierze mi renty tłumacząc się nie możnością prowadzenia działalności ze względu na brak samodzielnej egzystencji. Wiem że osoba z całkowitą niezdolnością do pracy może mieć własną działalność i zarabiać do określonych sum, do których świadczenie jest wypłacane. Jednak czy ten dopisek: “niezdolność samodzielnej egzystencji” wpływa jakkolwiek na prowadzenie przeze mnie działalności? Bardzo dziękuje za odpowiedź.Pozdrawiam

 40. witam mam jedno pytanie mam rente o całkowitej niezdolnosci do pracy i samodielnej egzystencji czy moge podjac prace w zakładzie pracy chronionej

 41. Witam, pewna osoba w rodzinie pobiera rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (przyznaną przez Sąd) na stałe. W ostatnim czasie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. Osoba taka za pośrednictwem opiekuna złożyła wniosek do ZUS o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego z powodu pogorszenia stanu zdrowia.
  Czy lekarz orzecznik ZUS na badaniu, może odebrać rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy przyznaną przez Sąd? Czy w razie nie przyznania dodatku pielęgnacyjnego renta zostanie odebrana?

 42. Lekarz orzecznik ZUS po badaniu (6.11) przyznał mamie niezdolność do samodzielnej egzystencji. Po otrzymaniu dokumentu jeszcze raz upewniałam się u lekarza orzecznika czy dokument nie jest wadliwy, ponieważ nie ma wzmianki o całkowitej niezdolności do pracy. Lekarka powiedziała, że wszystko jest w porządku. W jakim przypadku te dwa warunki muszą być spełnione aby dodatek otrzymać ?
  Mama ma 66 lat i jest na emeryturze, wcześniej była całe życie na rencie. Jeśli dokument byłby nieprawidłowy czy otrzymałaby pismo z ZUS-u ?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 43. witam. moja mama jest po udarze, częściowo sparaliżowana. Posiada orzeczenie lekarza orzecznika o niezdolności o samodzielnej egzystencji czy z takim orzeczeniem mogę starać sie o wydanie karty parkingowej dla mamy?
  pozdrawiam Małgorzata

 44. Panie Mecenasie
  Proszę mi przybliżyć temat braku samodzielnej egzystencji . Moja córkę złamała kręgosłup ponad 9 lat temu , ma uszkodzony rdzeń kręgowy , implant kręgu Th10 , miała silny uraz głowy , w związku z kręgosłupem jest jest paraplegikiem z wiotką dolną częścią ciała i pęcherzem neurogennym . Od wypadku pobiera rentę , ma całkowitą niezdolność do pracy, po dwóch latach dowiedziałam się , że mogę jej orzec brak samodzielnej egzystencji i została jej ona przyznana aż do 2016roku , porusza się samodzielnie na wózku , skończyła studia , zrobiła prawo jazdy by samodzielnie korzystać z samochodu , podjęła pracę , gdzie dzięki współpracownikom radzi sobie i tu problem gdyż ZUS zabrał jej ,, brak samodzielnej egzystencji “….nie jest w pełni sprawna bo sama nie robi zakupów i sama nie wyniesie śmieci , nie wszędzie się dostanie….nie ma możliwości podnieść z podłogi nic …obecnie urodzi dziecko i tu też potrzebuje naszej pomocy we wszystkich czynnościach …proszę mi powiedzieć czy ma szansę na ponowne uzyskanie orzeczenia dotyczącego braku samodzielnej egzystencji …
  pozdrawiam M. Grynkiewicz

 45. Witam.Po operacjach na rozwarstwienie siatkówki obu oczu – mam przyznaną rentę na jeden rok – z orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. W opisie lekarza orzecznika:wymaga dalszego leczenia,rokowanie niepewne. Nie zawiesiłam własnej działalności gospodarczej,która daje mi więcej radości niż dochodów 🙂 Czy narażam się na utratę renty przyznanej,albo ryzyko przedłużenia renty?

  • Witam,
   nie przeszkód do prowadzenia działalności gospodarczej, będąc jednocześnie na rencie. Trzeba jednak pamiętać o limitach dochodów. Nie można jednak wykluczyć, że ZUS tą okoliczność wykorzysta przeciwko Pani przy ponownym ustalaniu prawa do renty. Przy czym podkreślam, że prawo do renty zależy m.in. od zdolności do pracy, nie zaś od faktu prowadzenia lub nie działalności gospodarczej czy prowadzenia innych zajęć zarobkowych.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 46. Witam,
  p. Mecenasie, czy można wnieść sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS w przypadku gdy lekarz orzekł całkowitą niepełnosprawność (co jest zgodne ze stanem faktycznym), ale nie orzekł ponownie całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji? (pozbawiając tym samym ubezpieczonego prawa do zasiłku stałego przyznanego po poprzedniej komisji).
  Czy w ogóle warto wnosić sprzeciw właśnie w przypadku, jeśli nie zgadzamy się z brakiem orzeczenia lekarza o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Witam,
   ciężko wypowiadać się tylko na podstawie komentarza bez wglądu w akta Pana sprawy. Co do zasady jeżeli nie zgadza się Pan z częścią orzeczenia to powinno się złożyć sprzeciw. Ryzykiem jest jednak brak zakazu orzekania na niekorzyść ubezpieczonego.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

  • Jeżeli z wnioskiem o dalszą rente, nie złożył Pan wniosku o dodatek pielegnacyjny, orzeczenie jest prawidłowe. Jeżeli uważa Pan, że nadal istnieje niezdolnosc do samodzielnej egzystencji, można wnieść taki wniosek.

 47. Biegli sądowi różnej specjalności ( onkolog i pulmonolog ) stwierdzili że badany nie jest niezdolny do samodzielnej egzystencji, wymaga pomocy innych osób tylko niektórych aspektach życia codziennego
  Natomiast lekarz pulmonolog prowadzący leczenie w informacji dla lekarza POZ/pierwszego kontaktu stwierdza że chory z przyczyn onkologiczno-pulmonologicznych wymaga wymaga osób drugich przy codziennym funkcjonowaniu. Czy jedno drugiemu nie przeczy , a jeżeli tak t o czy opinie biegłych są miarodajne

  • Witam
   dla sądu z pewnością większe znaczenie będą miały opinie biegłych sądowych. Jednakże nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby zwrócił Pan uwagę na powstałe nieścisłości/sprzeczności i złożył odpowiedni wniosek dowodowy, np. o uzupełnienie opinii w tym zakresie przez biegłych sądowych. Może też Pan przesłać na maila skan posiadanej dokumentacji i zlecić przygotowanie zarzutów do opinii biegłych – sekretariat@kancelariars.pl
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 48. Witam. Syn stracił nogę powyżej kolana. Miał połamane ręce. Lewą dłoń ma zniekształconą i mało sprawną po wypadku motocyklem. Wcześniej miał artroskopię kolana w nodze która mu została a teraz jeśli chodzi o protezie ciężar ciała idzie na nogę gdzie odczuwa ból. Był na komisji gdzie lekarz orzecznik ZUS uznał że jest całkowicie nie zdolny do pracy ale nie wyszczególnione jest że nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji a przecież syn nie jest w stanie wykonać wszystkich czynności z funkcjonowaniem i wykonywaniem czynności domowych. Czy jest szansa jeśli się odwoła że uznany zostanie jako nie zdolny do samodzielnej egzystencji.

  • Witam,
   z Pana opisu nie można wykluczyć, że takiego ustalenia dokona komisja lekarska ZUS. Przy czym, z tego co Pan napisał nie wynika jaki dokładnie wniosek został złożony do ZUS. Musiałby Pan przesłać na maila skan wniosku wraz z załącznikami oraz orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, abym mógł Panu udzielić szerszej odpowiedzi. Porady prawny są jednak odpłatne.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

  • Jeżeli nie został złożony wniosek o niezdolnosc do samodzielnej egzystencji a tylko o przedłużenie prawa do renty, orzecznik nie popełnił błędu. Nie potrzeba się odwoływać, można po prostu złożyć wniosek o dodatek pielegnacyjny czyli o uznanie niezdolnosci do samodzielnej egzystencji.

 49. Witam,tata od 20 lat otrzymywal dodatek pielęgnacyjny.Teraz ,gdy ma juz 72 lata zasiłek odebrao. Tata ma schizofrenię paranoidalną i jest pod moją opieką od zawsze, wymaga mojej opieki i pomocy. Sam nie radzi sobie w wypełnianiu podstawowych czynnosci zyciowych. Nie rozumiem tego, przecież wraz z wiekiem jest gorzej, choroba nie ustąpiła.Nadal się leczy.
  Halina

  • Witam,
   na podstawie Pani komentarza niewiele mogę pomóc. Musiałaby Pani przesłać na maila skan dokumentacji. Zapewne ZUS uznał, że Pani Tata nie jest całkowicie niezdolny do pracy oraz do samodzielnej egzystencji. Pytanie czy otrzymał już orzeczenie lekarza ZUS, orzeczenie komisji ZUS czy też decyzję ZUS i w jakiej dacie.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

  • Brak niezdolnosci do samodzielnej egzystencjii lub nawet orzeczenie o braku niezdolnosci do pracy wcale nie znaczy, że ktoś wyzdrowiał! Jedynie, wg lekarza orzecznika, mimo choroby, wnioskodawca może sam egzystować albo może pracować! ( Zdolność do pracy nie dotyczy przypadku Pani Taty). Jeżeli uważają Państwo, że orzeczenie lekarza orzecznika jest nieprawidłowe, można w ciągu 14 dni od daty otrzymania orzeczenia złożyć sprzeciw do komisji lekarskiej Zus

 50. Witam Pana. Od wielu lat mam rentę socjalną . Do roku 2002 miałem umiarkowany stopień niepełnosprawności potem zmieniono mi na znaczny. Orzeczenie PZON jest na znzczny stopień ,a decyzja z ZUS na umierkowany . Czemu ?

  • ZUS nie orzeka o stopniach niepełnosprawności a o niezdolnosci do pracy : częściowej lub całkowitej lub o braku takiej niezdolnosci. Zus orzeka również o niezdolnosci do samodzielnej egzystencji.

 51. Witam, piszę w imieniu mojego taty od 2008r. tata posiada orzeczenie lekarza orzecznika ZUS w którym ustalono, że jest trwale całkowicie niezdolny do pracy posiada grupę II przysługuje mu renta inwalidzka grupa była ważna na czas określony tj. do momentu przejścia na emeryturę koniec roku 2017r tata przeszedł na emeryturę czy to znaczy, że nie posiada już grupy? czy wystarczy złożyć wniosek?
  wspomnę jeszcze, że na dole pisma z ZUS jest zapis : N-12F orzeczenie lekarza orzecznika w sprawie ustalenia niezdolności do pracy/ niezdolności do samodzielnej egzystencji
  Bardzo proszę o pomoc gdzie się udać by złożyć odpowiedni wniosek.

  • Orzeczenie o trwałej niezdolności do pracy jest ważne na stałe i nie wymaga składania nowego wniosku.
   Jedynie w przypadku, gdy osoba ubezpieczona stalaby się osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji, można złożyć wniosek o dodatek pielegnacyjny i wymaga to kolejnego orzekania, przy czym w takim przypadku orzeka się tylko niezdolnosc do samodzielnej egzystencji lub też jej brak. Lekarz orzecznik nie orzeka ponownie o całkowitej niezdolności do pracy u osoby, która takie orzeczenie posiada lub (i) jest emerytem.

 52. Witam , jestem osoba na rencie , mam lęk przed poruszaniem się autobusami, chodzeniem samej do lekarzy, załatwiania spraw urzedowych. W tych czynnosciach pomaga mi siostra. Podobnie tez pomaga mi w sprzataniu. Czy na tej podstawie moge byc uznana za osobę niezdolna do samodzielnej egzystencji ?

  • Witam,
   trudno jednoznacznie stwierdzić bez wglądu w dokumentację medyczną. Najlepiej złożyć wniosek wraz z pełną dokumentacją medyczną i poczekać na odpowiedź. W razie odmowy zapraszam do kontaktu mailowego lub telefonicznego – dane dostępna na stronie bloga.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

  • Osobą niezdolną do samodzielnej egzystencji jest osoba, która wymaga łącznie i opieki i pomocy , czyli oprócz spraw poza domem również pomocy w podstawowych czynnościach dnia codziennego, takich jak przygotowanie posiłków, czynnosci higieniczne, toaleta, kąpiel, spacery, wchodzenie po schodach itp.
   O niezdolnosci do samodzielnej egzystencji orzeka lekarz orzecznik po badaniu wnioskodawcy i analizie dokumentacji medycznej . W sytuacji, gdy nie zgadzamy się z tym orzeczeniem, w ciągu 14 dni od daty jego otrzymania, możemy zgłosić sprzeciw do komisji lekarskiej Zus.

 53. Witam, w kwietniu 2015 r ZUS przyznał mi rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy na stałe i dodatek pielęgnacyjny (niezdolność do samodzielnej egzystencji) do końca kwietnia 2018. Złożyłem wniosek o kontynuowanie wypłaty tego dodatku. Obecnie mam wezwanie na komisję do ZUS. Czy orzecznik powinien odnieść się w decyzji w sprawie tylko tego dodatku, czy jest zobligowany do zapisu o niezdolności do pracy na stałe, (warunek konieczny do uzyskania dodatku). Czy brak zapisu w decyzji o niezdolności do pracy będzie miał jakieś konsekwencje prawne.

  • Jeżeli ma Pan orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy na stałe, lekarz orzecznik orzeka tylko o niezdolnosci do samodzielnej egzystencji lub jej braku

 54. Witam. Moja sasiadka jest osoba niepelnosprawna. W orzeczeniu widnieje wpis ze jest osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji i potrzebuje opieki 24h/ dobe. Kobieta chodzi o kuli. Dzis widzialam jak ww sasiadka stala na ponad 3m dachu i pryskala drzewka. Czy nie jest to sprzeczne z orzeczeniem lekarskim czy moze ja jestem niedoinformowana

 55. Jeżeli tak jest i Pani ta jest tak skrajnie nieuczciwa i wyłudza świadczenie, może warto powiadomić instytucję, która wydała orzeczenie. Istnieją drogi zweryfikowania tego orzeczenia. Niestety, coś, co jest nie do pomyślenia w wielu innych krajach, u nas się zdarza nie tak rzadko…Za to płacimy my wszyscy!

 56. Kim jest tajemnicza Pani Małgorzata, która wypowiada się na tym forum tak często i w sposób tak kategoryczny i autorytatywny? Czy udzielane przez Nią odpowiedzi można uznać za wiarygodne i autoryzowane przez Pana Mecenasa?

  • Witam,
   nie znam Pani Małgorzaty, tym bardziej też nie autoryzuje komentarzy tutaj pozostawionych przez Panią Małgorzatę. Mało tego, każda z osób komentujących na niniejszym blogu robi to we własnym imieniu. Nie autoryzuje lub/i nie oceniam jako wiarygodne innych komentarzy. W miarę wolnego czasu staram się jedynie i aż odpowiadać na zamieszczane tutaj komentarze. Mam nadzieję, że udało mi się wyjaśnić Pana/Pani wątpliwości 🙂
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 57. Szanowny Panie Bogusz,
  Otrzymalem decyzje orzecznika:
  Jest Pan calkowicie niezdolny do pracy do 30. 09.2023
  Nie jest Pan niezdolny do samodzielnej egzystencji
  Czyli co bo nie rozumie, co mam dslej zrobic i co to oznacza

 58. Syn po komisji ma wpis CALKOWICIE NIEZDOLNY DO PRACY do 2024r ,zawsze miaŁ jeszcze wpis niezdolność do samodzielnej egzystencji,będę się odwoływać,ale czy komisja tylko do 2 punktu będzie się odnosić

  • Witam,
   jeżeli zaskarży Pani tylko punkt 2, a ZUS jednocześnie ze swojej strony nie złoży zarzutu wadliwości, to komisja winna odnieść się tylko do punktu 2 (co do zasady, bo w praktyce bywa różnie).
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 59. Jeżeli Sąd Pracy i Ubezpieczeń społecznych przyznając dodatek pielęgnacyjny nie określi daty końcowej przysługującego świadczenia , to należy że zostało on przyznane bezterminowo

   • Jestem emerytem. o dodatek pielęgnacyjny sądze się z ZUS od jesieni 2016r. Z uwagi na to że sprawa się przedłużała w październiku 2018r wystąpiłem do Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności gdzie stwierdzono niepełnosprawność w stopniu znacznym na okres bezterminowy , po czym wystąpiłem do MOPS o zasiłek pielęgnacyjny który został mi w przyznany grudniu 2018r z wyrównaniem od 1 X 2018r..
    W marcu tego roku sąd przyznał mi dodatek pielęgnacyjny od 1 października 2018r. mimo że poinformowałem z wyprzedzeniem przed wyrokiem że pobieram zasiłek pielęgnacyjny z MOPS
    ZUS złożył apelację od wyroku wnosząc o oznaczenie terminu zaprzestania wypłaty dodatku z dniem 01 października 2020r. tak jak ro w opinii napisali biegi

    • Witam,
     wobec tego bez wglądu w dokumenty nie jestem w stanie zająć stanowiska. Ma Pan sprawę w sądzie, nawet już w II instancji i aby móc się wypowiedzieć trzeba przeglądnąć i przeanalizować akta Pana sprawy. Jeżeli jest Pan zainteresowany to zapraszam do kontaktu mailowego (krzysztof.bogusz@sblegal.pl), na który może Pan przesłać skan m. in. wyroku z uzasadnieniem, apelacji, ew. odpowiedzi na apelację, decyzji ZUS. W odpowiedzi napiszę jaki byłby koszt pomocy prawnej.
     Pozdrawiam
     Krzysztof Bogusz.

 60. Myśle że mam dosyć ciekawy przypadek orzekania.Otóż żona od 8 lat dwukrotnie walczy z nowotworem raz piersi ,następnie żołądka leczy się w centrum onkologii w Bydgoszczy.Z ZUS Otrzymała DODATEK pielęgnacyjny który ma przedłużony bo już go wcześniej miała ,jak również miała z komisji orzekania niepełnosprawności I grupę jak i kartę parkingową gdyż po chemii która została przerwana ze względu na polineureapatie (jest to uszkodzenie nerwów obwodowych) ma trudności z poruszaniem.Ponieważ termin I grupy dobiegł końca żona złożyła dokumenty o przedłużenie choroba właściwie się pogłębia gdyż i starsza się robi i non stop leczy się w centrum onkologii.I tak jak ZUS przyznał pierszą grupę to pani orzecznik w ośrodku P.Z. ds. orzekania o niepełnosprawności ,pomimo dokumentów z ZUS i od lekarzy specjalistów z centrum onkologii wydała orzeczenie zmniejszające niepełnosprawność do umiarkowanego i cofnęła karte parkingową.Po otrzymaniu decyzji zobaczłem kto tą decyzje firmuje .Podpisała się lekarz pediatra.Osobiście myśle że może wie co to choroby nowotworowe ale już polineuropatia to pewnie nie.Dodam jeszcze od siebie że kiedyś sam składałem o I grupę gdyż moje serce jest bardzo uszkodzone i specjaliści w A.M. w Gdańsku Panowie Profesorowi stwierdzili serce do przeszczepu .Opisał chorobe sam P.Profesor .No ale lekarz orzecznik na komsji potrafiła powiedzieć że mi da jak przyniose głowe pod pachą.Dzisiaj żałuje że nie zapytałem czyją.Ręce opadają dosłownie jak powiedziałem na wizycie P.Profesorowi to określił jednym słowem ,to nieuki.Proszę może coś podpowiedzieć co z tym fantem robić.Żona nie chce po sądach chodzić gdyż mówi nie będzie się doprawiać .

  • Witam,
   faktycznie ciekawy przypadek (jednocześnie dosyć przykry). Niemniej jednak w Państwa sytuacji pozostaje odwołać się od decyzji – dokładnie której nie wynika to z opisu, do tego potrzebny by był wgląd w dokumenty. Bez Sądu może się więc nie obyć.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 61. Witam.
  Moja sytuacja jest następująca.
  W 2017 r zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy piersi z przepisami do kości, węzłów chłonnych, wątroby, powłok jamy brzusznej. Przybywałam na zwolnieniu lekarskim. Po upływie ustawowych 182d dni stawiam się
  na komisję lekarską. Lekarz orzecznik orzekł całkowitą niezdolność do pracy i całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji. Przyznano mi rękę oraz dodatek chorobowy. I tu zaczęły się schody. Do tej pory nie mogę uzyskać ręty ani dodatku. Powód,nie zgodny z przepisami okres składkowy i nie składkowy. Co mogę zrobić w tej sytuacji bo zostałam bez środków do życia. Możliwości żadnych. Jedynie z czego mogę kożystać, to instytucja MOPS.Brak słów.Bardzo proszę o pomoc jakie mam możliwości odnośnie ręty i dodatku. Z góry dziękuję za pomoc w mojej sprawie.

  • Witam,
   bez wglądu w treść dokumentów, w tym treść decyzji trudno o jakąkolwiek poradę. Poza tym zasadniczo porady są odpłatne. Dane kontaktowe są w zakładce KONTAKT.
   Pozdrawiam
   Krzysztof Bogusz.

 62. Witam.
  Moja sytuacja jest następująca.
  W 2017 r zdiagnozowano u mnie nowotwór złośliwy piersi z przeżutami do kości, węzłów chłonnych, wątroby, powłok jamy brzusznej.Leczenie, chemioterapia co 21 dni przez cały czas. Przybywałam na zwolnieniu lekarskim. Po upływie ustawowych 182 dni stawiłam się
  na komisję lekarską. Lekarz orzecznik orzekł całkowitą niezdolność do pracy i całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji. Przyznano mi rętę oraz dodatek chorobowy. I tu zaczęły się schody. Do tej pory nie mogę uzyskać ręty ani dodatku. Powód,nie zgodny z przepisami okres składkowy i nie składkowy. Co mogę zrobić w tej sytuacji bo zostałam bez środków do życia. Możliwości żadnych. Jedynie z czego mogę kożystać, to instytucja MOPS.Brak słów.Bardzo proszę o pomoc jakie mam możliwości odnośnie ręty i dodatku. Z góry dziękuję za pomoc w mojej sprawie.

 63. Witam serdecznie. Wychowuje niepełnosprawną córkę z zespołem Retta. Od 5 ciu lat jest na rencie socjalnej. Ma niezdolność do pracy na stałe. W orzeczeniu o niepełnosprawności z PCPR ma niezdolność do samodzielnej egzystencji. ZUS takiego zapisu nie napisał w swoim orzeczeniu. Czy mogę się starać o taki zapis? Pozdrawiam

 64. Witam Panie Mecenasie!
  Zachorowałam w trakcie studiów, od 2005 roku pobieram rentę socjalną ( całkowita niezdolność do pracy), klika dni temu lekarz orzecznik zus przedłużył ją na stałe (mam 40 lat). Wiem, że do renty socjalnej nie należy się dodatek pielęgnacyjny. Ale czy jest możliwość wnioskowania do ZUS o wydanie orzeczenia o niezdolnośći do samodzielnej egzystencji do inncy celów m.in. rehabilitacja bez kolejki? Lekarz oznajmił, że przy rencie socjalnej nie ma takiej rubryki w papierach, i że oni orzekają w przypadku tej renty tylko o zdolności/niezdolności do pracy, ale wiem, że miałabym bez problemu orzeczoną całkowitą niezdolność do samodzielnej egzystencji. zy jest taka możliwośc, aby składać o to wniosek w Zusie?

 65. Witam. Ja mam takie pytanie. W wieku 16 lat została mi przyznana grupa o stopniu znacznym na stałe. Od 18 roku życia jestem na rencie socjalnej przyznawanej co średnio 3 lata. Początkowo był w niej zapis o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. W maju tego roku dostałem przedłużenie ale jako osoba tylko całkowicie niezdolna do pracy tak samo jak 3 lata temu. Nie przeszkadzało mi to ponieważ taki zapis w ZUS z niczym się nie wiązał. Obecnie jednak może mieć wpływ. Czy w takim momencie kiedy miałem komisję w tym roku. Mogę złożyć wniosek o uznanie mnie niezdolnym do samodzielnej egzystencji? I czy wiązało by się to z ponownym stawieniem się na komisji? Nie bardzo wiem na jakich zasadach jest uznawanie kogoś za niezdolnego do samodzielnej egzystencji. Zwłaszcza jak ma się orzeczona grupę znaczna a ZUS uznaje osobę taka za całkowicie niezdolna do pracy.

 66. Proszę o pomoc w sprawie obecnej procedowanej ustawie o tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych. Chodzi o to, czy renta I gr ZUS uzyskana ponad 20 lat temu jest równoznaczna z całkowitą niesamodzielnością teraz w orzekaniu. Czy jest inaczej i trzeba iść do orzecznictwa, pomimo stałego świadczenia jak podkreślałem wyżej od ponad 20 lat.

 67. Witam proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi czy moje wątpliwości są słuszne. Byłam na komisji w ZUS z moim niepełnosprawnym synem który ukończył 18 lat. Choruje na MPD nie dowlad polowiczny lewostronny wodoglowiu pokrwotoczne skolioza pirsiowo ledzwiowa niedotlenienie okoloporodowe syn jest po 12 zabiegach operacyjnech zastawki i torbiele mózgu ma rozległe zmiany w mózgu po przebytych zabiegach przez kilka lat był leczony chormonem wzrostu leczenie zakończono przy wzroscie 150cm teraz potrzebuje zachowawcze dawki ktorajest bardzo droga syn nie jest w stanie podejmowac decyzjio swoim leczeniu a w najbliższym czasie mamy wyjazd na operację kręgosłupa 700km na badanie do Łodzi 400km podejrzenie choroby chirsprunga syn w czynnościach obslugowych umie się ubrać i samodzielnie zjeść przy reszcie potrzebuje pomocy absolutnie nie jest w stanie sam jechać do szpitali lub jakie kolwiek konsultacje syn nie jest w stanie samodzielnie sam sobie poradzić przy potrzebach fizjologicznych przez kłopot z jelita i dostał w ZUS nie zdolny do jakiej kolwiek pracy ale nie dostał nie zdolny do samodzielnej egzystencji bo pan doktor stwierdził że syn nie ma chorych jelit tylko nie umie się sam wytrzeć i ma nosić wkładki a na komisje nie jest w stanie sam przyjechać bo rodzice nie chcą go puścić syn nie rozumiał zadawanych mu pytań podczas wywiadu nie był w stanie udzielić odpowiedzi dla tego nie zgadzam się z orzeczenie. Lekarz nie chciał spojrzeć w dokumentację lekarska. Uważam że syn ze względu na ograniczenia sprawnościowe i umysłowe nie jest zdolny do podejmowania jakich kolwiek decyzji czy moje wątpliwości są słuszne

 68. Panie mecenasie moja mama skończyła 76 lat.Ubiegam się o dodatek 500+ zmaga się z wieloma chorobami a po mimo to lekarz orzecznik stwierdził,ze nie jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Chciałam zapytać czy osoba która skończy 75 lat i pobiera dodatek pielęgnacyjny powinna być uznana za niezdolną do samodzielnej egzystencji?

  • Też mam taki problem, wczoraj moja babcia 84 lata również dostała od orzecznika opinie że nie jest nie zdolna do samodzielnej egzystencji, a starała się o 500+. Czy my też powinniśmy się odwołać?

 69. Witam, Panie mecenasie mój brat jest osobą niepełnosprawną od urodzenia, jest to niepełnosprawność intelektualna w stopniu znacznym. Nie został nigdy ubezwłasnowolniony, ale nie potrafi pisać i czytać ze zrozumieniem nie jest w stanie sam zaplanować i zrobić zakupów, odebrać pieniędzy z banku, a nawet zadbać o higienę osobistą nie rozumiejąc procesu przczynowo-skutkowego, jego rozwój umysłowy jest określony na poziomie dziecka 4 letniego. Zarówno w orzeczeniu o niepełnosprawności jaki i poprzez przyznanie mamie opieki i dodatku pielęgnacyjnego wskazana jest konieczność stałej opieki osób trzecich. Mama złożyła wniosek o 500+ wyjaśniając bratu co to jest i w jakim celu to brat podpisuje dokument. Pewnego dnia w późnych godzinach wieczornych, dom moich rodziców odwiedził lekarz orzecznik zus i podczas 10 minutowej rozmowy z moim bratem dokonał oceny jego zdolności do samodzielnej egzystencji. CO ROBIĆ?? Proszę o pomoc

 70. Teraz już wiem dlaczego nie głosowałem w ogóle.Wszystkim mówię – nie głosujcie, bo to jedno szambo,bez względu na etykietkę.Cieszyłem się obietnicą 500+ dla rencistów.Nalatałem się od lekarza do lekarza, porobiłem ksero 2 letniej dokumentacji,dostałem opisy chorób,mimo,że 2 lata temu robiłem to samo i tak od 20 lat.Ledwo chodzący pozanosiłem wsio do ZUS i co?Ano wezwanie na komisję lekarską do województwa, 40 km jazdy.Lekarz anestezjolog mówi – o, opalenizna, czyli się chodzi.A niby dlaczego się ma nie chodzić, dlaczego nie może się rencista na balkonie poopalać?20 lat renty po poważnej operacji,uznanie przez specjalistów,a tu anestezjolog na podstawie opalenizny,takiej lekkiej od słońca,bo w lato łazi się po balkonie w spodenkach stwierdza,tak jakbym był w Maroku na wczasach (tylko za co?),że jestem zdolny do samodzielnej egzystencji. Co tam kilka dodatkowych strategicznie groźnych chorób i powikłań,co tam,że wychodzę z domu tylko 4 razy w roku do lekarza po recepty.Opalonym nie dajemy i kropka.Ale gdzie jest zakaz,aby rencista posiedział w lato na balkonie, skoro po dworze nie może chodzić?Bezduszność,głupota,egoizm, brak kompetencji.
  Takie kolejne rządy,tacy kolejni orzecznicy,tak dbają o nas,czyli o naród. A wszystkiego jakbym dostał byłoby raptem 140 zł, bo tyle byłoby z 500+, przy różnicy dotacji do 1600 brutto.
  Powstaje pytanie odkąd lekarz orzecznik zajmuje się przydzielaniem paru złotych dodatku do renty.Komuś się chyba szare komórki zlasowały.Jednak w TV mówią,że obecny rząd chcąc umyć ręce przed kpieniem sobie z chorych ludzi z premedytacją chce obarczyć winą orzeczników.No bo ZUS zły,a rząd kocha obywateli jak nigdy dotąd.
  Zakłamanie i poniżanie starych,schorowanych ludzi,kpina z ich niedołężności,choroby,starości i cierpienia..
  TO JEST WSTYD DLA PARTII RZĄDZĄCEJ TAK PONIŻAĆ LUDZI.
  No bo czemu nie – przecież staruchy nie wyjdą na ulicę i nie rzucą kamieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.