Tarcza antykryzysowa – świadczenie postojowe
Pisałem już na blogu o założeniach z projektu odnośnie świadczenia postojowego (TUTAJ). Wobec tego początkowo myślałem wpis jedynie zaktualizować, ale ostatecznie byłoby z tym więcej pracy, niż napisanie nowego wpisu.
Poza tym nie mam zamiaru powtarzać po kolei informacji na temat owego świadczenia, w tym np. przedstawiać wzoru wniosku o jego przyznanie. Takie zbiorcze informacje można znaleźć w wielu miejscach Internetu. Na przykład na stronie ZUS – TUTAJ.
Postaram się więc przekazać tutaj kilka informacji, które raz mogą okazać się oczywiste, a innym razem zupełnie nie. Zapewne w zależności od tego kto w danym momencie będzie to czytał. Zapraszam więc dalej.
Przede wszystkim i na dzień 02.04.2020r informuję, że świadczenie postojowe jest świadczeniem jednorazowym. Z ustawy wynika jednak, że Rada Ministrów może przyznać ponowną wypłatę świadczenia postojowego dla osób, które otrzymały już to świadczenie. Taką sytuację można sobie wyobrazić w razie przedłużającej się epidemii koronawirusa.
Poza tym, świadczenie postojowe przysługuje tym osobom uprawnionym, które nie podlegają ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu. I jako że wczoraj trafiłem na pytanie co składa się na ubezpieczenia społeczne, to wyjaśniam, że ubezpieczenia społeczne obejmują:
- ubezpieczenie emerytalne,
- ubezpieczenie rentowe,
- ubezpieczenie chorobowe,
- ubezpieczenie wypadkowe.
Co akurat z tego powinno być ważne? To że ubezpieczenie społeczne nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. Czyli jeżeli ktoś znajduje się w sytuacji zbiegu tytułów objęcia ubezpieczeniem społecznym, którego efektem jest podleganie z jednego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, to w mojej ocenie ZUS nie powinien tego traktować jako podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu. Innymi słowy, pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków taka osoba powinna otrzymać świadczenie postojowe.
Dalej, w projektach tarczy antykryzysowej (a było ich kilka), znajdował się zapis, że nie będzie można łączyć świadczenia postojowego ze zwolnieniem ze składek ZUS (o zwolnieniu ze składek pisałem TUTAJ i TUTAJ). Obecnie takiego wyraźnego wyłączenia nie mogę doszukać się w specustawie. Wobec tego przy sprzyjających łącznie okolicznościach będzie można skorzystać z obu rozwiązań.
Ponadto, nie jest znana kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS, obowiązującego na dzień złożenia wniosku. I tutaj uwaga, ustawa weszła w życie 01.04.2020r, to też żaden z dni złożenia wniosku nie może już przypadać na I kwartał 2020r (styczeń, luty lub marzec). Tak aby móc zastosować dane za IV kwartał 2019r, bo tylko te dane są na ten moment znane. Inna sytuacja ma się z I kwartałem 2020r, bo za ten okres Prezes GUS wyda komunika dopiero 12.05.2020r. Tudzież przynajmniej do połowy maja 2020r nie będzie dokładnie wiadomo jakiej kwoty nie będzie mógł przekroczyć przychód uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku. Tyle wynika z wykładni językowej, ale czy taki zamiar miał też ustawodawca…
Przykład dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która nie zawiesiła działalności i rozpoczęła ją przed 01.02.2020r:
Jeżeli wniosek o postojowe zostanie złożony w kwietniu, to świadczenie będzie przysługiwało, jeżeli przychód w marcu w stosunku do lutego był o co najmniej 15% niższy (możliwe do ustalenia) oraz jeżeli przychód w marcu nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z I kwartału 2020r (póki co niemożliwe do ustalenia).
Przykład dla osoby wykonującej umowę cywilnoprawną zawartą przed 01.02.2020r oraz dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, która zawiesiła działalność po 31.01.2020r i rozpoczęła ją przed 01.02.2020r:
Jeżeli wniosek o postojowe zostanie złożony w kwietniu, to świadczenie będzie przysługiwało, jeżeli przychód w marcu nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z I kwartału 2020r (póki co niemożliwe do ustalenia).
Kolejno, o czym większość chyba zapomniała, skoro od wczoraj są spore trudności w dostępie do strony ZUS, wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do ZUS najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. Czyli gdyby stan epidemii został zniesiony w kwietniu (co nie wydaje się możliwe) to wnioski będzie można składać do końca… lipca 2020r.
Interesujący jest nadto termin w jakim ZUS powinien wypłacić świadczenie postojowe. Mianowicie powinno to nastąpić niezwłocznie (brzmi czarująco) po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania (ale czar prysł). Czym bowiem będą według ZUS ostatnie okoliczności niezbędne do przyznania świadczenia? Racjonalnie można założyć, że powinien wystarczyć kompletny wniosek. Ale czy to wystarczy przy jednocześnie dodanym w tarczy antykryzysowej następującym przepisie:
Art. 31zd. Jeżeli termin wydania decyzji lub wypłaty świadczeń przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypada w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni następujących po ich odwołaniu, w razie przekroczenia tego terminu Zakład nie jest zobowiązany do wypłaty odsetek ustawowych za opóźnienie określonych przepisami prawa cywilnego.
Dodam jeszcze jak przykładowo w orzecznictwie rozumie się słowo “niezwłocznie” oraz wyrażenie „wyjaśnienia ostatniej niezbędnej okoliczności”:
“niezwłocznie” nie oznacza “natychmiast”, organ powinien dysponować realnym –w konkretnych okolicznościach – czasem potrzebnym do przeanalizowania stanu prawnego i faktycznego sprawy oraz wydania i uzasadnienia rozstrzygnięcia w sprawie.
przez wyjaśnienie „ostatniej niezbędnej okoliczności” należy rozumieć wyjaśnienie ostatniej okoliczności koniecznej do ustalenia samego istnienia prawa wnioskodawcy do świadczenia; wyjaśnienie okoliczności niezbędnej do wydania decyzji oznacza dokonanie czynności mającej na celu ustalenie stanu faktycznego, czyli przeprowadzenie dowodów i ich ocenę.
I na koniec zaznaczę, że wraz z przyznaniem świadczenia nie musi zakończyć się jego historia. Mianowicie, ZUS z pewnością będzie kontrolował czy oświadczenia o przychodzie złożone wraz z wnioskiem były zgodne ze stanem rzeczywistym. W tym celu będzie współpracował z Szefem Krajowej Administracji Skarbowej i w razie nieprawidłowości może zażądać zwrotu świadczenia, jako nienależnie pobranego. ZUS będzie mógł wydać decyzję o zwrocie w terminie nie późniejszym niż 5 lat od dnia, w którym wypłacono nienależne świadczenie postojowe. I co istotne, w takim przypadku ZUS naliczy odsetki od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczenia postojowego do dnia zwrotu. Zgaduję, że wysyp tego rodzaju spraw będzie za około 4 lub 5 lat, gdy owe odsetki zdążą urosnąć do pokaźniejszych kwot.
I to chyba tyle na ten temat. Wprawdzie można by jeszcze sporo napisać, ale póki co tyle musi wystarczyć.
Na koniec jeszcze zasugeruję, żeby przed złożeniem wniosku na spokojnie przeanalizować i przemyśleć swoją sytuację. Tarcza ma bowiem sporo pułapek, których przy rozsądnym podejściu można uniknąć.
Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej ?
-> Zadzwoń pod nr 664 414 166
-> Napisz na maila krzysztof.bogusz@sblegal.pl
-> Zarezerwuj termin w Kalendarzu
A jeżeli chcesz mnie bliżej poznać to więcej informacji znajdziesz TUTAJ
Chyba Pan sobie żartuje… W poniższym fragmencie udowodnił Pan, że nie ma Pan pojęcia, o czym pisze i że podstawowe pojęcia są Panu obce. Proszę raz jeszcze przeczytać oficjalną informację na stronie ZUS na ten temat i sprawdzić wszystkie pojęcia, którymi się Pan posługuje.:
“…Co akurat z tego powinno być ważne? To że ubezpieczenie społeczne nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. Czyli jeżeli ktoś znajduje się w sytuacji zbiegu tytułów objęcia ubezpieczeniem społecznym, którego efektem jest podleganie z jednego tytułu tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu, to w mojej ocenie ZUS nie powinien tego traktować jako podleganie ubezpieczeniu z innego tytułu. Innymi słowy, pod warunkiem spełnienia pozostałych warunków taka osoba powinna otrzymać świadczenie postojowe…”
Takie artykuły powinny być usuwane przez wprowadzanie w błąd, ponieważ są zwyczajnie niebezpieczne!
Witam,
z jednej strony dziękuję za komentarz, z drugiej strony szkoda, że jeżeli już w takim tonie się Pani wypowiada, to od razu nie podejmuje Pani merytorycznej wypowiedzi. O przedstawieniu się nie wspominam nawet. Mimo wszystko rozumiem, tak po prostu łatwiej. Co do oficjalnych informacji na stronie ZUS, to… podobnie jak Pani, nie wysilając się za bardzo, pozostawię to bez komentarza. Odnośnie zaś fragmentu cytowanego tekstu, to podsyłam przykład zbiegu, o którym pisałem – jednoczesne prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej (składki społeczne i zdrowotna) i bycie wspólnikiem w spółce partnerskiej (składka zdrowotna). Resztę zapewne będzie potrafiła Pani sobie dopowiedzieć lub dopisać. Albo i nie… Na koniec odmiennie do Pani wypowiedzi – Pozdrawiam.
Złożyłam wniosek o postojowe w kwietniu za miesiąc marzec – otrzymałam wypłatę. W maju złożyłam wniosek o ponowne postojowe za miesiąc kwiecień (wniosek na stronie ZUS dostępny był od 7.05 o ile się nie mylę) – moja umowa cywilnoprawna w maju nie doszła do skutku ze względu na kondycję firmy w okresie pandemi, zarejestrowałam się wiec jako osoba bezrobotna i z tego powodu odmówiono wypłaty mi postojowego, mimo, ze w miesiącu kwietniu nastąpiło znaczne ograniczenie wykonywania mojej umowy co wiązało się z jeszcze większym spadkiem przychodów niż w marcu (a w mojej opinie sytuacja w maju nie ma nic do rzeczy )
Jest sens się odwoływać ?
Witam,
proszę przesłać skan lub zdjęcie decyzji na maila krzysztof.bogusz@sblegal.pl – w odpowiedzi napiszę czy są podstawę i przedstawię informacją o kosztach pomocy prawnej przy np. sporządzeniu odwołania.
Pozdrawiam
Witam
Mam pytanie co do świadczenia postojowego.
ZUS odmówił mi przyznania świadczenia postojowego ponieważ nie wykazałem spadku przychodu 15% jednak chciałbym zaznaczyć, że otwarłem firmę na początku lutego i do dzisiaj nie uzyskałem żadnego przychodu ponieważ nie ukrywam jest ciężko o klienta. Mam faktury kosztowe ( telefon, paliwo ) i nie mam pojęcia czy mogę w takiej sytuacji składać odwołanie od decyzji ZUS.
Ogólnie mówiąc firma moja jest cały czas na postoju i to że brak 15% spadku jest nie możliwy bo nie wystawiłem jeszcze żadnego dokumentu uważam za bezsensowny warunek.
Proszę o pomoc czy warto się odwoływać od tej decyzji.
Z góry bardzo Dziękuję i Pozdrawiam
Mariusz Wandelewski
Witam,
proszę przesłać skan lub zdjęcie decyzji na maila krzysztof.bogusz@sblegal.pl – w odpowiedzi napiszę czy są podstawy i przedstawię informacje o kosztach pomocy prawnej przy np. sporządzeniu odwołania.
Pozdrawiam