Gdy ZUS kwestionuje faktyczne prowadzenie firmy

W zasadzie jeśli stale tutaj zaglądasz, to tytuł może Cię zdziwić. Ale jeżeli trafiłeś tutaj zupełnie przypadkowo, to nie będę w wielkim błędzie jeśli napiszę, że jesteś w poważnych tarapatach. Zgaduje bowiem, że otrzymałeś z ZUS decyzję, w której organ rentowy stwierdził, że jako osoba prowadząca działalność gospodarczą nie podlegasz od oznaczonego dnia (nawet wiele lat wstecz) obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

Ewentualnie, jeżeli jesteś zapobiegawczy, to dopiero co otrzymałeś pismo z ZUS z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania w powyższym zakresie (inaczej o kontroli ZUS). Zawiadomienie o wszczęciu postępowania, które wielokrotnie pomimo nawet wykazania się Twoją aktywnością i rzetelnością w wyjaśnianiu nurtujących pytań ZUS-u i tak kończy się wydaniem decyzji o treści jak powyżej.

Dlaczego?

Bo ZUS uznaje, nieraz już odgórnie, nie analizując Twoich wyjaśnień, że podejmowane przez Ciebie czynności w ramach prowadzonej firmy zmierzały do uzyskania wysokich świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i w konsekwencji zmierzały do zabezpieczenia sytuacji finansowej, a tym samym, że czynności wykonywane w ramach działalności gospodarczej były pozorne.

Mam rację? Może to zabrzmi przekornie, ale pewnie tak.

Skoro więc już tutaj trafiłeś, to być może zastanawiasz się jak się „bronić”, w jaki sposób dalej należy postępować lub jeżeli jesteś lepiej poinformowany, bo przykładowo przeczytałeś całą treść decyzji wraz z pouczeniem, to w jaki sposób napisać odwołanie, jak je uzasadnić, o jakie dowody zawnioskować itp.

Nie zdziwi mnie także jeśli głowisz się czy działania ZUS-u są w ogóle zgodne z prawem, a jeżeli tak, to czy już tylko sprawa w sądzie mnie ratuje, czy też da się w jakiś magiczny sposób przekonać ZUS do swoich racji, do tego że to ZUS jest w błędzie?

Niniejszym i kolejnymi wpisami (bardziej kolejnymi 🙂 ) postaram się więc uporządkować Twoje myśli i nadać im właściwy kierunek.

W tym miejscu jeszcze wyjaśnię, że zasadniczo wątpliwości ZUS-u dotyczące faktu prowadzenia działalności gospodarczej powstają w momencie, gdy twoja działalność w ostatnim okresie nie była zbyt dochodowa, względnie przynosiła straty, Ty zaś pobierasz lub pobierałeś świadczenia związane z chorobą lub macierzyństwem, np. zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy. Przy czym nie były lub nie są to zwyczajne świadczenia. Owe świadczenia były lub są o tyle nadzwyczajne bo obliczone od zadeklarowanej wcześniej wysokiej podstawy wymiaru składek (np. maksymalnej w wysokości 250 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia).

Kończąc póki co, można śmiało stwierdzić, że problem powstaje, gdy ZUS musi Ci wypłacić znacznie więcej niż w jego odczuciu „wniosłeś” do kasy ubezpieczeń społecznych. Bo przecież nic podejrzanego nie ma miejsca jeżeli tylko opłacasz składki, nie korzystając z bądź co bądź przysługujących Ci świadczeń.

I tym może nieco kolokwialnym stwierdzeniem mam nadzieję, że zachęcę Cię do odwiedzenia mojego bloga w niedalekiej przyszłości. W sumie to już w nowym 2019 roku.

Do Siego Roku !!! 🙂